Laboratoř peněz a 2% inflační cíl. Otestujete se, co víte o centrální bance

0
71

Podle článku 98 Ústavy ČR a v souladu s primárním právem EU je hlavním cílem činnosti ČNB péče o cenovou stabilitu. Dosažení a udržení cenové stability, tj. nízkoinflačního prostředí v ekonomice, je trvalým příspěvkem centrální banky k vytváření podmínek pro udržitelný hospodářský růst.

Do dvou měsíců se zřejmě dostaneme pod 10 procent. Co se týká dalšího výhledu, aktuálně jako bankovní rada vidíme rok 2024 jako nadějný pro dosažení nízké inflace,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl.

V souladu se svým hlavním cílem ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí a dohlíží na peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a směnárnami.

KVÍZ: Co víte o České národní bance?

Pokud vás zajímá svět peněz a ekonomiky a historie naší měny, nejlépe se s nimi seznámíte v Návštěvnickém centru v Praze.

„Prostor zdobí nepřehlédnutelná 130kilová zlatá mince, k potěžkání na vás čeká zlatá cihla a v laboratoři peněz se ujistíte o pravosti vašich bankovek,“ představuje expozici mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Prozkoumáte také domácí skrýše, do kterých si lidé nejčastěji schovávají své úspory nebo zjistíte, jak probíhá jednání bankovní rady. Jízdou na rotopedu si vyzkoušíte, jak udržet 2procentní inflační cíl nebo se můžete zapojit do honby za finančními podvodníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno