Trend: i bezúhonní lidé vylepšují svou finanční situaci pojistnými podvody

0
53

Detektivové pojišťoven odhalují pojistné podvody nejrůznějšího charakteru. Lidé nahlašují fiktivní události, nebo u těch skutečných záměrně navyšují škody. Zkouší přitom podvádět v majetkových pojistkách, u automobilů, v odpovědnostních pojistkách a nechybí ani smyšlené škody na zdraví.

„V loňském roce jsme čelili velmi pestrým snahám o podvodná jednání, a to jak z řad jednotlivců, tak podnikatelských subjektů. Potvrdila se dlouhodobá zkušenost, že složitá ekonomická období přináší mnohým nutkání získat z pojišťovny pojistné plnění neoprávněně. To platí mnohdy i o snaze získat neopodstatněně vyšší částku,“ říká šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny Petr Kafka.

„Někteří jinak bezúhonní občané vnímají v přetrvávajících horšících se podmínkách pojistný podvod jako příležitost, jak si vylepšit svoji situaci. Vzhledem k ekonomickým vyhlídkám a projekci inflace během roku 2023 předpokládáme zachování trendu i letos,“ dodává odbornice na pojistné podvody Ivana Glombová z pojišťovny UNIQA.

Šetřené případy pojistných podvodů v roce 2022
Druh pojištění Počet Podíl Výše škody v Kč Meziroční změna
Pojištění vozidel 6 605 48 % 434 398 156 %
Pojištění majetku 2 560 19 % 495 203 81 %
Pojištění odpovědnosti 1 427 10 % 292 341 129 %
Pojištění osob 3 228 23 % 200 715 154 %
Celkem 13 820 100 % 1 422 657 114 %
zdroj: Česká asociace pojišťoven (ČAP)

Pojistné podvody mají soudní dohry

Pojišťovny potvrzují, že pachatelé pojistných podvodů si často neuvědomují, že se vystavují trestnímu stíhání. „Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody až ve výši deseti let,“ poznamenává Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Vysoké tresty padly například v kauze organizovaného podvodu v úrazovém pojištění, známém jako MEDICAL, který policie začala šetřit v roce 2013. Tehdy na případ upozornila Pojišťovna České spořitelny a Kooperativa. Podvod organizoval pojišťovací poradce a podíleli se na něm lékaři z celé České republiky.

„Hlavní organizátor pojistného podvodu byl odsouzen loni na devět let nepodmíněně, a také další obžalovaní odešli od soudu s nepodmíněnými tresty. Rozsudek není ještě pravomocný. Jedná se ale o jedny z nejvyšších trestů, které v souvislosti s pojistným podvodem doposud padly,“ řekl Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovna

Pojišťovnám se daří odhalovat i další organizované pojistné podvody. Ve spolupráci s policií se například pojišťovně UNIQA podařilo loni odhalit pokus, kdy pachatel uzavíral účelově krátkodobá úrazová pojištění na fiktivní osoby. „Následně uplatňoval vymyšlené úrazy při rekreačním sportu, které dokládal falešnými lékařskými zprávami. Zaznamenány byly vyšší desítky takových událostí. Uchráněná hodnota přesahovala 800 000 korun,“ přibližuje mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

Trendy v podvodech

Ve snaze přijít k penězům jsou někteří podvodníci vynalézaví, zkouší se však i „osvědčené“ podvody. Velmi častými případy podvodu motoristů jsou fingované nebo i dohodnuté nehody, které mají „pokrýt“ předchozí škody vzniklé jinde a jinak. Příkladem je pojistný podvod, kdy dva řidiči v noci simulovali střet dodávky s osobním autem, která byla poškozena již dříve. Nevšimli si ale, že celou scénu nahrává kamera u vedlejšího objektu, což velmi ulehčilo práci polici i vyšetřovatelům pojišťovny.

„V autopojištění nejčastěji dochází k případům, kdy se klienti při dopravní nehodě snaží získat pojistné plnění z pojištěných rizik vandalismus nebo střetu se zvěří, ačkoliv nemají havarijní pojištění. U majetkového pojištění zaznamenáváme pozměňování informací o vzniku škody, uvedení jiného místa vzniku, jiné doby či osoby. Výjimkou není ani záměrné navyšování škod. V poslední době se také častěji setkáváme s pozměněnými doklady, ať už jde o data, jména i ceny,“ popisuje trendy v oblasti pojistných podvodů Robert Chrenka, manažer operačních rizik Allianz pojišťovny.

„Z naší dlouholeté praxe víme, že pouze menšina pojistných podvodů je od začátku promyšleným činem. Lidé si většinou nesjednávají pojištění s úmyslem, že spáchají pojistný podvod. Nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ poznamenává Petr Kafka.

V době recese i konjunktury

Zahojit se na pojišťovně zkoušejí i podnikatelé. Příkladem je stavitel, který ohlásil poškození dlažby v hodnotě 850 tisíc korun. Šetřením však bylo zjištěno, že za poškozením nebyla nahodilá událost, ale šlo o nekvalitně provedenou práci. Stavitel tak chtěl získat od pojišťovny peníze na to, aby oprávněnou reklamaci podlahy nemusel hradit ze svého.

Další perličkou byl případ muže, který vlastnil poškozený stavební stroj staršího data výroby, u kterého stářím došlo k opotřebení. Majitele stála renovace tohoto stroje téměř 250 tisíc korun a k úhradě nákladu se snažil využít finanční zdroje od pojišťovny. Nahlásil proto pojistnou událost, která se ve skutečnosti vůbec nestala. V průběhu šetření se do pojistné události zamotával a měnil okolnosti vzniku poškození stavebního stroje. Detektivům se tak podařilo prokázat, že šlo o pojistný podvod.

„Pozoruhodné je, že někteří podnikatelé se o pojistný podvod pokouší bez ohledu na ekonomickou situaci země. Setkáváme se tak s takovým jednáním v době recese i konjunktury,“ komentuje Kafka.

Práce detektivů nepolevuje

Pojistné podvody se pojišťovnám daří odhalovat především díky zkušeným detektivům, kteří se podílejí přímo na šetření podezřelých pojistných událostí, ale i týmu analytiků, kteří při těchto šetřeních poskytují datovou a analytickou podporu.

„Úspěšnost nám pomáhá výrazně zlepšovat kromě profesionálů v oboru zejména datová analýza pojistných událostí, která s využitím umělé inteligence i strojového učení dosahuje pozoruhodných výsledků,“ přibližuje Kafka.

Pojišťovny využívají rovněž systém vyvinutý a rozvíjený Českou asociací pojišťoven, který jim umožňuje výměnu informací o podezřelých okolnostech naznačujících, že může jít o pojistný podvod.

V odhalování podvodů jsou tak pojišťovny velmi úspěšné. Loni prověřily celkem 13 820 podezřelých pojistných událostí (meziročně o 21 % více), ve kterých odhalily pojistné podvody v celkové hodnotě 1,423 miliard korun (meziročně o 174 milionů korun více). Průměrná výše odhaleného pojistného podvodu tak dosáhla 231 tisíc korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno