Komerční prezentace Aktualizace: 19.05.2024 18:25

Teplice – Fotbalisté Teplic v úvodním utkání finále ligové nadstavbové skupiny o Evropu podlehli doma Hradci Králové 0:1. „Votroci“ porazili soupeře i potřetí v sezoně nejtěsnějším rozdílem, ačkoliv hráli od 74. minuty v oslabení po vyloučení Štěpána Harazima. V 87. minutě rozhodl střídající útočník Matěj Koubek, jenž zaznamenal desátý gól v ligové kariéře.

Odveta na východě Čech je na programu v sobotu od 18:00. Vítěz finále vyzve pátý celek skupiny o titul v kvalifikačním utkání o účast v Evropské konferenční lize.

Oba týmy šly do úvodního finálového duelu skupiny o Evropu po dvou výhrách v semifinále, Teplice si poradily s Libercem a Hradec s Olomoucí. Stejně jako poslední vzájemné zápasy ani dnešní souboj na Stínadlech příliš gólových šancí a branek nenabídl.

Domácí Čerepkai sice dostal míč do sítě už ve 12. minutě, kvůli ofsajdu však o premiérový gól v české lize přišel. Vzápětí neuspěl ani Vašulín, jehož ránu zpoza vápna vyrazil teplický brankář Ludha nad sebe a následně si poradil i s padajícím míčem.

Krátce po změně stran opět zahrozil Čerepkai, který křižnou střelou bez přípravy jen těsně minul. Jinak ale ofenzivní akce na obou stranách brzdily četné nepřesnosti. Až v 66. minutě propadla teplická obrana a po Julišově přihrávce postupoval Vašulín sám na Ludhu, slovenský brankář však nejlepšího střelce Východočechů v sezoně vychytal.

V 74. minutě Harazim trefil ve výskoku Bílka kolíky do kolena a sudí Volek po konzultaci s videorozhodčím opravil svůj původní verdikt ze žluté na červenou kartu. Harazim se stal prvním vyloučeným hráčem „Votroků“ v ligové sezoně, bez červené karty už je v soutěži pouze Plzeň.

Severočeši si v závěru během přesilovky vypracovali velký tlak. V 81. minutě mohl rozhodnout Bílek, jeho střelu na zadní tyči zblokovala královéhradecká obrana. Těsně vedle poté zakončil kapitán Chaloupek i střídající Jásir.

Hosté všechny šance soupeře ustáli a nakonec vítězstvím udělali radost trenéru Horejšovi, jenž dnes slaví 47. narozeniny. V 87. minutě Koubek zpracoval za obranou vysoký míč a následně ho poslal nekompromisně pod břevno. Čtyřiadvacetiletý útočník byl v té době na trávníku necelých pět minut.

V sedmé minutě nastavení měl obrovskou šanci na vyrovnání Čerepkai, hlavou ve vyložené pozici ale netrefil bránu. Hradec porazil Teplice na jejich hřišti posedmé z posledních osmi ligových duelů.

Hlasy trenérů po utkání:

Zdenko Frťala (Teplice): „Porážka nás nesmírně mrzí. Vstup do zápasu jsme měli výborný, pak se to trochu srovnalo, ale i ve druhé půli jsme byli lepším týmem. Soupeř měl jednu tutovku a pak jsme bohužel obdrželi branku z rychlého protiútoku. Kromě inkasovaného gólu nemám, co bych klukům vytknul. Předvedli jsme fanouškům v posledním domácím zápase kvalitní hru, to byl náš cíl. Na Hradec jsme zatím nenašli recept, za týden máme ještě jeden pokus v odvetě. Pořád je šance, i když soupeř je v domácím prostředí hodně nebezpečný, navíc je v euforii.“

David Horejš (Hradec): „Bylo to těžké utkání. Teplice do něj vstoupily lépe, naopak my hodně kazili rozehrávku. Museli jsme změnit organizaci hry směrem do defenzivy a další věci jsme si řekli o přestávce, což nám pomohlo. V závěru přišla komplikace v podobě červené karty, přesto jsme i v početní nevýhodě překlopili zápas na svou stranu. Za Matěje Koubka jsem rád, odvádí dobrou práci na tréninku. Gól si zasloužil a je to pro něj další motivace. Na konci nás soupeř dostal pod tlak, musím ocenit kluky, jak to zvládli. Jsme ale teprve v poločase, pořád je to 50 na 50. Věřím, že to doma před plným stadionem dotáhneme.“

Nadstavba první fotbalové ligy – úvodní utkání finále skupiny o Evropu:

FK Teplice – FC Hradec Králové 0:1 (0:0)

Branka: 87. Koubek. Rozhodčí: Volek – Paták, Pečenka – Zelinka (video). ŽK: Knapík – Kučera, Horejš (trenér). ČK: 74. Harazim (Hradec). Diváci: 6287.

Sestavy:

Teplice: Ludha – Knapík (64. Cykalo), Chaloupek, Kričfaluši – Švanda, Jukl (81. Jásir), Havelka, Labík (64. Bílek) – Trubač – Fila, Čerepkai. Trenér: Frťala.

Hradec: Zadražil – Klíma, Kodeš, Spáčil – Harazim, Kučera, Dancák, Horák – Juliš (89. Pudhorocký), Pilař (76. Čmelík) – Vašulín (83. Koubek). Trenér: Horejš.