Komerční prezentace Aktual.: 5.10.2024 22:41

Liberec – Fotbalisté Jablonce v 11. kole první ligy vyhráli v Liberci drtivě 5:0 a připsali si nejvyšší vítězství v podještědském derby v samostatné historii soutěže. Souboj rivalů otevřel v 17. minutě vlastní gól domácího Adama Ševínského, po změně stran se pak postupně trefili Bienvenue Kanakimana, Sebastian Nebyla, Jakub Martinec a střídající Alexis Alégué. Slovan dohrával bez vyloučeného Christiana Frýdka.

Jablonec v lize porazil podještědského rivala po šesti zápasech. Kouči Luboši Kozlovi dokonal vyšel návrat do Liberce, kde po minulé sezoně skončil a nahradil ho Radoslav Kováč. Jablonec bodoval počtvrté z posledních pěti kol a v neúplné tabulce poskočil na čtvrté místo. Slovan v lize utrpěl nejvyšší porážku od července 2021 a patří mu devátá příčka.

Předchozí tři vzájemné duely v nejvyšší soutěži skončily remízou a také úvod dnešního zápasu byl poměrně vyrovnaný. První šanci si vypracovali domácí. Tupta si naběhl na Ichovu přesnou přihrávku za obranu a měl čas na zakončení, branku však minul.

Jablonec se v 17. minutě šťastně ujal vedení. Polidar poslal centr z levé strany přímo na gólmana Bačkovského. Brankáři vypadl míč před dobíhajícího Ševínského, od něhož se odrazil do sítě. Stoper, který se na ligové trávníky vrátil po měsíční pauze, si ve svém osmém utkání v nejvyšší soutěži dal vlastní gól.

Hosté se dostali na koně a začali být aktivnější. Ve 39. minutě rozvlnil síť Puškáč, ovšem z první soutěžní trefy v jabloneckém dresu se radovat nemohl, neboť brance předcházel ofsajd. Slovan se probral před pauzou, brankář Hanuš s námahou vyrazil Tuptovu střelu z úhlu. Šance však měli i hosté, Bačkovský svou chybu při gólu částečně odčinil při nebezpečných hlavičkách Puškáče a Martince.

Nástup do druhého poločasu patřil Jablonci. Puškáč běžel sám na Bačkovského, ale v poslední chvíli si míč předkopl a dal brankáři šanci střelu vyrazit. Posléze se právě od Puškáče dostal balon ke Kanakimanovi, který ve 49. minutě ranou o břevno zvýšil náskok.

Hosté poté derby zcela ovládli. Kanakimana si vyměnil míč s Puškáčem, pak jej předložil Nebylovi a vydařená kombinace skončila v 58. minutě třetím gólem. O tři minuty později Polidar ideálně rozehrál přímý kop a Martinec skóroval hlavou. Jablonečtí v podještědském derby poprvé v samostatné ligové historii skórovali čtyřikrát.

Zmar Slovanu podtrhl střídající Frýdek. Na půlce hřiště ostře zajel do Martince a v 74. minutě dostal rovnou červenou kartu. Debakl pak završil střídající Alégué, který ve třetí minutě nastavení povedenou technickou střelou k tyči překonal Bačkovského.

Jablonečtí bodovali pošesté z posledních sedmi ligových duelů v Liberci. Tým ze Střelnice si v soutěži připsal nejvyšší vítězství od ledna 2021, kdy v Teplicích triumfoval stejným poměrem. Naopak Liberec zaznamenal v lize nejdrtivější porážku od debaklu 0:5 se Spartou před více než třemi lety. Jen dvakrát v samostatné historii nejvyšší soutěže Slovan prohrál šestibrankovým rozdílem.

Hlasy trenérů po utkání:

Radoslav Kováč (Liberec): „Tohle se nemělo stát, je to velká rána. Nedokážu si to moc vysvětlit. Náš výkon byl neomluvitelný, propadli jsme prakticky ve všem. Mrzí mě, že jsme ztratili důvěru lidí. Je to facka celému regionu do tváře. Prohrát derby můžeme, ale ne takovým způsobem. Jde to za mnou, protože jsem hlavní trenér a zodpovídám za to. Mrzí mě to. Důvěru musíme získat zpátky, ale to bude velmi těžké. Zkoušíme vybudovat nějaký herní projev, principy, vše jsme tímto hodili do koše. Budeme si to teď muset vyžrat. Od začátku jsme tahali ve všem za kratší provaz a v utkání jsme vůbec nebyli. Vlastní branka byla nepříjemná, ale nemůže nás takhle položit. Viděl jsem pak strach. V poločase jsme reagovali, chtěli jsme nastoupit v jiném rozpoložení. Ale některé výkony byly až trapné. Po prvním gólu jsme ztratili organizaci a už hrálo jenom jedno mužstvo. Dostávali jsme laciné góly z brejků, nedokázali jsme na to reagovat.“

Luboš Kozel (Jablonec): „Vyhráli jsme 5:0 na půdě soupeře, navíc v derby. Vyšlo nám prakticky všechno. Takhle jsme si to snad nemohli ani přát. Pomohla nám vlastní branka. Bylo důležité vymazat Hlavatého a to se Beranovi skvěle povedlo. Měli jsme dobrý přechod, přinesl nám šance a góly. Puškáč ještě svou šanci neproměnil, Kanakimana na 2:0 ano, to byl jeden z rozhodujících gólů zápasu. Domácí už pak byli frustrovaní, přišlo vyloučení Frýdka. Všichni to odmakali, je to zasloužené vítězství. Na takový zápas motivovat ani nepotřebujete. Snažil jsem se tým připravit tak, abychom byli silní a koncentrovaní. Satisfakce je teď silné slovo, ale jsem šťastný. Navíc to bylo 100. (ligové) vítězství v mé trenérské kariéře. Na telefonu mám asi 38 nepřijatých zpráv, ještě nevím, kdo všechno mi psal. Hráčům jsem slíbil dobrou večeři. Už teď mi říkali, že chtějí jít do Ambiente.“

Slovan Liberec – FK Jablonec 0:5 (0:1)

Branky: 17. vlastní Ševínský, 49. Kanakimana, 58. Nebyla, 61. Martinec, 90.+3 Alégué. Rozhodčí: Všetečka – Kubr, Mokrusch – Rouček (video). ŽK: Tupta, Purzitidis – Hollý. ČK: 74. Frýdek (Liberec). Diváci: 4069.

Liberec: Bačkovský – Halinský, Ševínský, Purzitidis – Ghali (46. Zyba), Icha (59. Višinský), Hlavatý, Kayondo – Eneme (81. Varfolomejev), Tupta (59. Frýdek) – Letenay (46. Nyarko). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš – Martinec, Tekijaški (85. Štěpánek), Cedidla – Čanturišvili, Beran, Nebyla (83. Nardini), Polidar – Kanakimana (69. Alégué), Hollý (83. Suchan) – Puškáč (69. Schánělec). Trenér: Kozel.