Komerční prezentace Aktual.: 24.08.2024 20:25

Praha – Fotbalisté Sparty v utkání 6. ligového kola pouze remizovali doma se Slováckem 2:2 a poprvé v sezoně nejvyšší soutěži nezvítězili. Obhájce titulu vede neúplnou tabulku o tři body před Plzní a Slavií, které před odvetou 4. předkola evropských pohárů o víkendu nehrají a mají zápas k dobru. V ligovém ročníku už není žádný stoprocentní tým.

Slovácko na Letné dvakrát vedlo poté, co se v prvním poločase trefili Vlasij Sinjavskij a Michael Krmenčík. Favorit pokaždé srovnal, v úvodním dějství se prosadil Asger Sörensen a v závěru z penalty střídající Veljko Birmančevič.

Sparta sice v nejvyšší soutěži posedmnácté za sebou neprohrála, doma však poprvé v sezoně nezvítězila. Letenští se nedokázali ideálně naladit na úterní odvetu závěrečného 4. předkola Ligy mistrů s Malmö, proti němuž budou hájit náskok 2:0 z venkovního duelu. Slovácko bodovalo se Spartou poprvé po třech zápasech, v úvodu sezony doma remizovalo také se Slavií. Celek z Uherského Hradiště čtyři kola po sobě neprohrál a v tabulce je sedmý.

Dánský trenér Sparty Friis udělal oproti utkání v Malmö hned devět změn v základní sestavě. Zůstali v ní jen brankář Vindahl a stoper Sörensen. Na lavičce už usedla čerstvá posila Rrahmani, ze zdravotních důvodů v nominaci vůbec nebyli Kuchta s Vitíkem.

Slovácko bylo před víkendem v tabulce na šesté příčce, ačkoli v prvních pěti kolech vstřelilo jen dvě branky. Na Letné je dokázalo dát už do přestávky. Nejprve Krmenčík prodloužil míč hlavou za sebe, Sinjavskij se zbavil nedůrazného Rosse a v 17. minutě střelou po zemi otevřel skóre. Hosté vedli jen tři minuty, bývalý brankář Sparty Heča pak podběhl Solbakkenův rohový kop a Sörensen hlavou snadno vyrovnal.

Za další čtyři minuty už Slovácko znovu vedlo. Krmenčík vyhrál souboj po Hečově nákopu, Sinjavskij mu přiťukl skákavý míč zpátky a bývalý český reprezentant přehodil chytrým lobem z dálky špatně postaveného Vindahla.

Krmenčík se trefil hned ve svém prvním utkání v základní sestavě po příchodu z Kypru. Spartě dal už pátý ligový gól v kariéře, v české nejvyšší soutěži skóroval poprvé od listopadu 2021, kdy se trefil dvakrát za Slavii při výhře 5:0 nad Pardubicemi v jejich tehdejším azylu v pražském Ďolíčku. Náskok mohl zvýšit znovu Sinjavskij, na druhé straně neuspěl Sadílek.

Do druhého poločasu nastoupili Birmančevič s Haraslínem a oba hned na úvod zahrozili. Vyrovnání se však favorit dočkal až v 79. minutě. Exsparťan Trávník zahrál rukou a Birmančevič penaltu proměnil. Nedlouho předtím trefil tyč. Vítězný gól už Sparta dát nedokázala, naopak v nastavení přečkala velkou šanci Jurošky.

Hlasy trenérů po utkání:

Lars Friis (Sparta): „Před každým zápasem přemýšlíme, kolik změn v sestavě uděláme. Máme před sebou velmi důležité utkání s Malmö v úterý. Všichni, kteří nastoupili, jsou součástí kádru a připraveni. Šlo hlavně o kvalitu zakončení. Soupeř dal z prvních dvou střel dva góly, posadilo ho to na koně. Dohánět je vždy těžké. Nebyli jsme dostatečně kvalitní po celých 90 minut. Viděl bych pozitivně, že šancí jsme měli hodně a také dostatek střel. Bohužel jsme je nevyužili. Nešlo o to, že by nás soupeř dostal pod tlak. Máme za sebou v nové sezoně 11 zápasů s bilancí devíti výher a dvou remíz. Pro klub jako Sparta to není dost, mělo to být 11 výher. Zklamání si však nesmíme přenést do odvety. Je třeba vyčistit si hlavu a soustředit se na Malmö, což teď uděláme. Kuchta a Vitík mají menší zranění, proto jsme je nemohli využít. Brzy však oba začnou trénovat a budou k dispozici.“

Roman West (Slovácko): „První poločas jsme velmi dobře bránili a dali dva góly. Do druhé půle jsme se soustředili více na obranu, Sparta prostřídala a vytvořila si větší tlak. Podržel nás brankář, pak jsme měli i Juroškovu velkou šanci. Ale s remízou jsme maximálně spokojení. Snažili jsme se soustředit sami na sebe, Sparta má kvalitní hráče, ať tam dá kohokoliv. Je pořád silná. Zaměřili jsme se spíše na její rozestavení, což byl správný tah. Myslím, že kdyby nebyla penalta, už bychom vyhráli. Rozhodčí soupeře dost tlačil kolem vápna, ale kvalita jejich hráčů je jasná. Krmenčík dal gól, měl asistenci, zápas odpracoval. S jeho přístupem můžeme být spokojeni. Pokud jde o jeho branku, líp to trefit nešlo.“

Sparta Praha – 1. FC Slovácko 2:2 (1:2)

Branky: 20. Sörensen, 79. Birmančevič z pen. – 17. Sinjavskij, 24. Krmenčík. Rozhodčí: Orel – Hájek, Váňa – Kocourek (video). ŽK: Ndefe, Hofmann, Doski, Blahút, Daníček (všichni Slovácko). Diváci: 16.723.

Sparta: Vindahl – Ross, Sörensen, Zelený – Wiesner, Sadílek (72. Laci), Solbakken, Suchomel (72. Ryneš) – Daněk (46. Birmančevič), Krasniqi (46. Haraslín) – Tuci (57. Olatunji). Trenér: Friis.

Slovácko: Heča – Ndefe, Vaško, Hofmann (83. Reinberk), Doski – Trávník – Blahút (83. Křišťan), Kohút (67. Daníček), Havlík, Sinjavskij (67. Juroška) – Krmenčík (54. Kvasina). Trenér: West.