Komerční prezentace Aktualizace: 19.05.2024 22:25

Praha – Fotbalisté Zlína v předposledním 4. kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu prohráli s Bohemians 1905 1:2. „Ševci“ zůstali v tabulce poslední a výrazně si zkomplikovali boj o udržení. Pardubice po hattricku Ladislava Krobota rozdrtily Karvinou 4:0 a definitivně si zajistily příslušnost mezi elitou i pro příští sezonu. České Budějovice remizovaly s Jabloncem 2:2. V úvodním finále skupiny o Evropu Hradec Králové navzdory oslabení zvítězil v Teplicích 1:0.

Obě branky Bohemians dal Erik Prekop, který nejprve ve 13. minutě otevřel skóre z penalty a v 74. minutě rozhodl. Za Zlín se rovněž z pokutového kopu prosadil v 17. minutě Jakub Černín. „Ševci“ v lize posedmé za sebou nezvítězili a před závěrečným kolem nadstavby zůstali na dně tabulky o dva body za dvojicí Karviná, České Budějovice.

Poslední místo jako jediné znamená přímý sestup, 14. a 15. mužstvo bude čekat baráž. „Ševci“ uzavřou nadstavbu za týden v Jablonci a k odvrácení pádu do druhé ligy potřebují zvítězit. Bohemians, kteří už měli jistotu záchrany, vyhráli po třech kolech.

V Českých Budějovicích padly všechny branky už v úvodním dějství. Dynamo vedlo 2:0 po gólech Zdeňka Ondráška a Jakoba Tranzisky, hosté ale dokázali ještě do přestávky srovnat po trefách Matěje Náprstka a Miloše Kratochvíla.

Jihočeši potřetí za sebou ztratili vedení a nezvítězili. V tabulce zůstali předposlední se stejným bodovým ziskem jako čtrnáctá Karviná, na jejímž hřišti nadstavbu uzavřou. Jablonečtí byli už před dnešním zápasem zachráněni. Severočeši potvrdili roli remízového „krále“ soutěže, připsali si už 14. nerozhodný výsledek v ligovém ročníku.

Výhru Pardubic nad Karvinou 4:0 režíroval útočník Ladislav Krobot, který v rozmezí 33. až 54. minuty zaznamenal hattrick. Jednu branku přidal Kryštof Daněk. Pardubičtí vyrovnali své nejvyšší vítězství v lize, stejným poměrem vyhráli v dubnu 2021 ve Zlíně. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče naplno bodovali ve třetím ze čtyř nadstavbových kol. Naopak Slezané nenavázali na čtvrteční vítězství 3:1 na půdě Bohemians 1905 a ztratili naději na to, že by unikli baráži.

Královéhradečtí porazili Teplice 1:0 i ve třetím vzájemném utkání sezony, ačkoli tentokrát hráli od 74. minuty v oslabení po vyloučení Štěpána Harazima. V 87. minutě rozhodl střídající útočník Matěj Koubek. Odveta na východě Čech je na programu v sobotu od 18:00. Vítěz finále vyzve pátý celek skupiny o titul v kvalifikačním utkání o účast v Evropské konferenční lize.

V sobotu se hrála skupina o titul. Sparta zvítězila v Mladé Boleslavi vysoko 5:0 a poprvé od roku 2001 v nejvyšší soutěži obhájila trofej. Slavii nebyla nic platná ani výhra 2:1 v Uherském Hradišti nad Slováckem, třetí sezonu po sobě skončí na druhém místě. Plzeň remizovala s Ostravou 1:1.

4. kolo nadstavby první ligy – skupina o záchranu:

FC Zlín – Bohemians Praha 1905 1:2 (1:1)

Branky: 17. Černín z pen. – 13. z pen. a 74. Prekop. Rozhodčí: Rouček – Caletka, Hurych – Černý (video). ŽK: Žák, Didiba – Beran, Matoušek, Prekop, Soukup. Diváci: 3481.

Dynamo České Budějovice – FK Jablonec 2:2 (2:2)

Branky: 32. Ondrášek, 36. Tranziska – 38. Náprstek, 43. Kratochvíl. Rozhodčí: Starý – Kubr, Slavíček – Kocourek (video). ŽK: Havel, Suchan – Kratochvíl, Štěpánek. Diváci: 5101.

FK Pardubice – MFK Karviná 4:0 (2:0)

Branky: 33., 51. a 54. Krobot, 43. Daněk. Rozhodčí: Berka – Vlček, Kříž – Pechanec (video). ŽK: Vacek, Patrák, Zlatohlávek (mimo hřiště) – Čavoš, Boháč, Ezeh. Diváci: 3112.

Nadstavba první ligy – úvodní finále skupiny o Evropu:

FK Teplice – FC Hradec Králové 0:1 (0:0)

Branka: 87. Koubek. Rozhodčí: Volek – Paták, Pečenka – Zelinka (video). ŽK: Knapík – Kučera, Horejš (trenér). ČK: 74. Harazim (Hradec). Diváci: 6287.