Aktualizace: 13.01.2024 19:08

Praha – Glenn Miller Orchestra dnes odpoledne zahrál před zaplněnou Smetanovou síní Obecního domu v Praze. Publiku nabídl tři desítky evergreenů jako třeba String Of Pearls i méně známé swingové skladby. Některé byly instrumentální, část přednesla belgická zpěvačka Eva Buchmannová. Druhý koncert se koná od 20:00, swingové těleso poté pokračuje dalšími koncerty ve své The Best of Tour 2024.

„Po úspěšných pražských koncertech vyrážíme na turné dál. Zahrajeme v Hradci Králové, Liberci, Ústí nad Labem a Brně. Pražské koncerty byly prakticky vyprodané, ale poslední lístky na další vystoupení jsou ještě k dispozici,“ řekl ČTK producent Andrej Brabec. „Program koncertu obsahující spoustu písniček je přizpůsobený osmdesátému výročí úmrtí Glenna Millera,“ dodal.

Po šesti koncertech v České republice bude Glenn Miller Orchestra pokračovat v turné na jihu Německa, poté se přesune do Rakouska. Orchestr, který nese jméno legendárního swingového skladatele, v úvodu vystoupení nabídl Millerovu instrumentální skladbu Moonlight Serenade z roku 1938, která byla v roce 1991 uvedena do Síně slávy Grammy.

Třináct členů dechové sekce, basista a bubeník hráli v dobových černých oblecích, zatímco pianista, moderátor, zpěvák a kapelník Wil Salden, který řídí orchestr od roku 1990, dorazili v bílém. Buchmannová jako první z písní, které interpretovala, zazpívala rozvernou Yes, My Darling Daughter. Koncert provázela odlehčená atmosféra a nescházel ani humor. Například když bubeník Klaas Balijon během svého sóla pobavil publikum hrou na kloboučky svých spoluhráčů.

Historie původního tělesa sahá do 30. let minulého století. Miller se brzy po jeho založení stal hvězdou a jeho skladby hrála všechna rádia. Jeho život skončil ve věku 40 let při letecké nehodě, kdy za druhé světové války na cestě z Londýna do Paříže zmizelo celé letadlo. Miller se proslavil tím, že přinesl nový zvuk založený ne na sólistech, ale na perfektní harmonii celého orchestru. V roce 1942 přišel s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a vznikl U. S. Air Force Orchestra. Jeho rozhlasové pořady poslouchaly v Evropě obsazené nacisty načerno miliony posluchačů.

Po jeho smrti založil Tex Beneke, člen Millerova orchestru, na konci druhé světové války nový Glenn Miller Orchestra. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a dosud se v jeho čele vystřídalo několik dalších kapelníků.

 

Podíl
Exit mobile version