Aktualizace: 5.02.2024 14:42
Gaza – Zatímco se hovoří o jednání o příměří Izraele s Hamásem, toto palestinské hnutí se snaží zesílit boje na severu Pásma Gazy, tedy v oblasti, o níž Izrael prohlásil, že ji má pod kontrolou. Hlavní bojové operace už několik týdnů vede na jihu. Někteří místní ale zpochybňují, že by Hamás měl nad oblastí kontrolu, napsal dnes deník Haarec. Podle něj jde jen o demonstrativní kampaň.
V posledních několika dnech přichází zprávy o zintenzivnění bojů ve městě Gaza a na severu Pásma Gazy, což naznačuje, že Hamás a další frakce poněkud obnovily aktivitu v těchto oblastech a ostřelují izraelské jednotky, které tam ještě zůstaly. Podle některých místních obyvatel jde ale o neorganizované gerilové boje, při nichž lidé v civilních šatech střílí na jakýkoli vojenský cíl.
V posledních dnech se také objevila na sociálních sítích videa, na nichž členové Hamásu na severu Pásma Gazy zatýkají podezřelé z rabování domů, z nichž lidé od října utekli před boji na jih. Cílem je ukázat Hamás jako někoho, kdo stále vládne v této oblasti. Někdy i palestinští policisté, jimž Hamás obnovil platy, doprovází humanitární aktivisty, aby demonstrovali, že tam mají pod kontrolou i distribuci pomoci.
„Snažíme se organizovat pomoc i za ztížených podmínek, jsou tu policisté i pracovníci místní bezpečnosti, ale snaží se být nenápadní. Pro Izrael je cílem každý člen Hamásu i policejní auta či lidi v modrých uniformách,“ citoval deník Haarec jednoho z humanitárních pracovníků.
Podle deníku Haarec se přítomnost palestinských policistů liší oblast od oblasti a jejich hlavním úkolem je zamezit hromadným krádežím humanitární pomoci a prodeji předraženého zboží. Ti, kdo tuto pomoc ve větším množství kradou, nejsou ti, co ji potřebují. Hlad mají desítky tisíc ostatních. „Jde o zločince a obchodníky vydělávající na válce, kteří se snaží krást, aby to pak prodali, a proti tomu bojujeme,“ řekl Haarecu člen civilního úřadu Hamásu.
Hnutí Hamás, které Izrael, USA i EU považují za teroristickou, se moci v Pásmu Gazy chopilo násilím v roce 2007 a vytvořilo tam své správní orgány. V nich pracovaly desítky tisíc úředníků, včetně městských či dopravních policistů, kteří fungovali odděleně od vojenského křídla Hamásu, napsal server The Times of Israel (ToI).
Agentura AP o víkendu citovala několik obyvatel města Gaza. Jeden z nich jí například řekl, že jeho bratranec dostal na provizorním úřadě 200 dolarů. Ty jsou podle něj určené pro policisty či zaměstnance radnice. Podle ToI výplaty peněz části úředníků ukazují, že Izrael nezasadil Hamásu takovou ránu, jak tvrdí.
Izraelský ministr obrany Joav Galant minulý týden oznámil, že armáda během operace v Pásmu Gazy od října zabila 10.000 členů Hamásu a stejný počet zranila a vyřadila je tím z boje. Galant také řekl, že vojáci plní cíle v oblasti Chán Júnisu a chystají se postoupit dál na jih, až do Rafáhu u hranic s Egyptem. Tam přebývá v katastrofálních podmínkách přes milion Palestinců, kteří tam uprchli před boji.
Hranice s Egyptem jsou zavřené a přechod Rafáh funguje jen pro dodávky humanitární pomoci, které jsou podle úřadů OSN nedostatečné, a dostává se přes něj velmi malá část zraněných Palestinců. Už dříve se přes něj dostaly z Gazy také stovky Palestinců s dvojím občanstvím.