Aktualizace: 19.06.2024 21:44
Tel Aviv – Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v rozhovoru se stanicí Channel 13 řekl, že zničení palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy je nemožné, jelikož jde o myšlenku a ideologii a izraelská vláda pro ni podle Hagariho musí najít alternativu. Na poznámku reagovala prohlášením kancelář premiéra Benjamina Netanjahua, podle které je izraelská armáda povinna plnit válečné cíle vlády, mezi nimiž je mimo jiné zničení politické a vojenské infrastruktury Hamásu.
„Myšlenka zničení Hamásu je jednoduše házením písku do očí veřejnosti. Pokud vláda nenajde alternativu, (Hamás) zůstane v Gaze,“ poznamenal armádní mluvčí Hagari.
Armáda později v reakci na kritiku úřadu předsedy vlády vydala nové prohlášení, kde uvedla, že je „oddaná válečným cílům stanoveným vládou“. Hagariho poznámky podle prohlášení byly vytržené z kontextu, jelikož mluvčí v rozhovoru hovořil pouze o zničení Hamásu jako myšlenky, nikoliv o fyzickém zničení, o které vláda usiluje.
„Armáda pracuje ve dne v noci a tak bude i pokračovat. Velitelé IDF bojují s odhodláním a houževnatostí, aby zničili vojenské, organizační a vládní infrastruktury Hamásu,“ cituje z armádního prohlášení deník Haarec. IDF je zkratka pro Izraelské obranné síly, tedy izraelskou armádu.
Velmi podobné názory jako dnes Hagari vyjádřili v uplynulých měsících někteří analytici, kteří hovořili se západními médii.
„I když zabijí všechny jejich vůdce a všechny ozbrojené bojovníky, Hamás přetrvá jako politická síla, ať už Izraelci budou okupovat Gazu, nebo odejdou. Zničení Hamásu jakožto politické instituce, jako myšlenky, je nemožné,“ řekl například deníku El País americko-palestinský profesor arabských studií z Kolumbijské univerzity v New Yorku Rashid Khalidi už několik týdnů po teroristických útocích Hamásu na jihu Izraele loni v říjnu, které válku podnítily.
S devíti odborníky na bezpečnostní studia, politiku na Blízkém východě nebo vojenství hovořila v prosinci americká stanice CNBC. Tázaní se shodli, že je možné značně redukovat vojenské schopnosti Hamásu, není však možné hnutí zcela eliminovat, aniž by izraelská vláda Palestincům nabídla ideologickou alternativu, například palestinskou samosprávu, která by byla rivalem oslabeného Hamásu.
Odborník na Izrael Mairav Zonszein z výzkumného ústavu International Crisis Group v květnu v rozhovoru se serverem Vox uvedl, že izraelské „válečné cíle a rétorika byly mnohem vyšší, než jaké bylo možné naplnit“. Dodal však, že míra zničení Hamásu po osmi měsících války už teď může být taková, aby hnutí nadále nebylo schopné fungovat jako armáda a útočit na izraelské příhraniční oblasti.
„Může Hamás být zcela zničený? Krátká odpověď je ‚ne‘. Dlouhá odpověď je, že je to složitější. Izraelská kampaň může rozložit struktury hnutí, ale porazit ideologii bez politické řešení je patrně nemožné,“ uvedla loni v listopadu televize Deutsche Welle ve své analýze.
Válka v Pásmu Gazy začala loni v říjnu poté, co ozbrojenci Hamásu a jemu blízkých islamistických skupin zabili zhruba 1200 lidí v jižním Izraeli a dalších několik set lidí na palestinské území unesli. Kolik rukojmích v Pásmu Gazy zůstává naživu, není jasné, podle nejmenovaného vysokého představitele Izraele, který hovořil s agenturou AFP, jde o „desítky“. Boje si podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem od loňského října vyžádaly 37.396 obětí mezi Palestinci – ozbrojenými radikály i civilisty. Civilistů je ovšem většina.