Komerční prezentace Aktual.: 26.09.2024 23:44

Washington – Návrhy, aby se Ukrajina vzdala velké části svého území, jsou nepřijatelné a nebezpečné – navrhují kapitulaci, nikoliv mír. Při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to dnes v Bílém domě prohlásila americká viceprezidentka a demokratická kandidátka pro listopadové prezidentské volby v USA Kamala Harrisová. Varovala také, že pokud svět nechá agresory brát si beztrestně cizí půdu, ruský prezident Vladimir Putin by se příště mohl zaměřit na Polsko či na pobaltské státy, píše agentura Reuters.

„V mé zemi jsou lidé, kteří by donutili Ukrajinu, aby se vzdala velké části svého suverénního území, kteří by požadovali, aby se Ukrajina prohlásila za neutrální,“ řekla Harrisová. „Tyto návrhy jsou stejné jako ty Putinovy, a nejsou to mírové návrhy. Jsou to návrhy na kapitulaci,“ řekla viceprezidentka podle agentury AFP v narážce na republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, jenž bude v listopadových volbách jejím soupeřem. Trump o den dříve ostře kritizoval Zelenského, protože podle něj odmítá uzavřít dohodu, jež by vedla k ukončení ruské války proti Ukrajině.

Zelenskyj je nyní na návštěvě ve Spojených státech, kde se snaží získat další podporu pro svou zemi, která se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Před jednáním s Harrisovou se v Bílém domě setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem a dříve během dne hovořil se členy amerického Kongresu, kterým podle vyjádření na síti X představil klíčové body svého takzvaného plánu vítězství v boji proti ruské agresi. Podrobnosti nesdělil, ale Spojeným státům poděkoval za dosavadní podporu.

Několik hodin před setkáním státníků Bílý dům oznámil další pomoc Kyjevu ve výši bezmála osmi miliard dolarů (180 miliard Kč). Cílem pomoci, která zahrnuje například první dodávky klouzavých bomb s dosahem až 130 kilometrů či rozšíření výcviku ukrajinských pilotů pro letouny F-16, je podle Bidena podpořit Kyjev, aby mohl „válku vyhrát“.

Zelenskyj už dlouho naléhá na spojence, aby ukrajinské armádě umožnili používat západní střely, včetně amerických ATACMS, při svých úderech hluboko v ruském týlu a Ukrajinci tak mohli omezit možnosti Moskvy útočit na jejich území. Ruský prezident Putin ve středu navrhl provést změny v ruské jaderné doktríně a prohlásil, že Moskva bude považovat agresi ze strany kteréhokoliv nejaderného státu s podporou jaderné země za jejich společný útok. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že vyjádření o změnách doktríny bylo jasným signálem pro Západ.

Ukrajinský prezident během své cesty do USA vystoupil v rozpravě na zasedání Valného shromáždění OSN a na jednání Rady bezpečnosti OSN. USA navštívil v době, kdy ruské jednotky pokračují v postupu na východní Ukrajině, přestože ukrajinská armáda minulý měsíc zahájila překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti. S nadcházejícím chladným počasím se jako v předchozích letech očekává větší intenzita ruských úderů na ukrajinskou energetickou a další infrastrukturu.

Podíl
Exit mobile version