Komerční prezentace Aktual.: 4.07.2025 12:25
Hrdly (Litoměřicko) – Hasiči ukončili zásah u muničního skladu na Litoměřicku, kde od středečního odpoledne hořelo. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Do oblasti platí pro veřejnost zákaz vstupu do 20. července. Na dodržování zákazu budou dohlížet policisté a k dispozici jim budou místní dobrovolní hasiči. Požár vznikl pravděpodobně vznícením staré munice v horku, uvedla na webu litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. Kriminalisté nyní zjišťují, zda někdo v této souvislosti nespáchal přečin obecného ohrožení z nedbalosti. Při požáru se nikdo nezranil.
Hasiči předali místo majitelům pozemků a lesa, sbalí materiál a odjedou. Oheň se rozhořel mezi obcemi Hrdly a Travčice nedaleko armádního skladu zhruba na čtyřech hektarech. Občané z okolních obcí dostali varovnou sms, aby se do oblasti nevydávali. Zpočátku hasil pouze vrtulník s bambivakem kvůli několika výbuchům staré pyrotechniky v lesním porostu. Ve středu večer hasiči požár dostali pod kontrolu.
Při zásahu pomáhala dvě speciální vozidla a vyprošťovací tank ze Zbirohu. Místo sledovali pomocí dronů s termokamerami. Při čtvrtečním průzkumu hasiči oblečení do balistické ochrany našli 25 kovových fragmentů starých velmi zkorodovaných nábojů přibližně z roku 1945, které pyrotechnici odvezli k likvidaci, a dvě nábojnice. Ty pyrotechnik odstřelil. Předtím o odstřelu nábojů do ručních zbraní informovali hasiči starosty okolních obcí. Policejní hlídky budou nadále kontrolovat příjezdové cesty a monitorovat požářiště.
Pravděpodobnou možnou příčinou požáru je vznícení staré zkorodované munice vlivem slunečního záření a vysokých teplot. „Ale vzhledem k rozsahu a závažnosti požáru se jeho příčinami a dalšími okolnostmi zabývá litoměřická služba kriminální policie a vyšetřování,“ uvedla policejní mluvčí. Výše škody zatím není známá.
V bývalém vojenském prostoru v lese, kde je nyní muniční sklad, bylo po druhé světové válce v roce 1945 a 1946 uloženo velké množství munice, při výbuších byla rozmetána do širokého okolí. „Nalezené fragmenty jsou částí staré pyrotechnické zátěže, o které místní občané vědí,“ uvedl Rudolf. Staré výbuchy z roku 1946 připomněli členové uskupení Terezín – město změny na facebooku. Podle nich 28. července 1946 vybuchla jedna z pevnostních tzv. mírových pracháren. Tři exploze ji zničily a poškodily i okolní obce. Podle očitých svědků se úlomky granátů všech ráží rozlétly po okolí až do Hrdel, Travčic, Terezína, Bohušovic a směrem k Roudnici, uvedlo uskupení v příspěvku.
V minulosti policisté v okolí Terezína evidovali nálezy od malorážové nebo pěchotní munice až po dělostřeleckou munici ráže do 10,5 centimetru. Nálezy munice nejsou v ČR neobvyklé. V území, kde nyní hořelo, policisté nezaznamenali v minulých letech žádné úrazy v souvislosti s nálezy munice. „Nutno podotknout, že pro nálezy nebezpečných předmětů platí vždy stejná základní bezpečnostní pravidla – předmětů se vůbec nedotýkat, ihned přivolat policii a podle možností zajistit, aby se k nim nepřiblížili,“ uvedla policie.
Sklad je jedním ze sedmi muničních skladů v zemi. Hořelo v lese mimo muniční sklad. Mluvčí armády Magdalena Dvořáková ČTK řekla, že požár zasáhl vojenský areál jen okrajově, na hranici pole a plotu. Trávu, která chytla, se podařilo rychle uhasit. V muničních skladech platí přísná bezpečnostní pravidla. U skladu na Litoměřicku hořelo i v roce 2004.