Aktualizace: 28.01.2024 21:37

Kolín nad Rýnem (Německo) – Házenkáři Francie v dramatickém finále mistrovství Evropy v Německu překvapivě porazili favorizované Dánsko 33:31 po prodloužení. Úřadující olympijští vítězové oplatili Seveřanům prohru z finále loňského světového šampionátu a zlato z Eura získali počtvrté v historii. Dánům nepomohlo k triumfu ani devět branek Mikkela Hansena, za Francii se osmkrát trefil Ludovic Fabregas. Ve duelu o třetí místo zvítězili obhájci titulu Švédové nad domácím Německem 34:31 a zajistili si přímý postup na olympijské hry.

Ve vyprodané hale pro takřka 20 tisíc diváků v Kolíně nad Rýnem se ve finále skóre přelévalo na obě strany. Francouzi dokázali v závěru základní hrací doby srovnat na 27:27 a v druhé části desetiminutového prodloužení rozhodnout. Dánští přemožitelé českého týmu ze základní skupiny a vítězové posledních tří světových šampionátů neukončili své čekání na evropské zlato, které trvá od roku 2012.

Francie ovládla kontinentální mistrovství znovu po 10 letech. „Našli jsme klíč k tomu porazit takový tým jako je Dánsko, což hovoří za vše. Jsem naprosto spokojen. Bylo to zatraceně dobré finále. Je úžasné, čeho jsme za poslední měsíc společně dosáhli. Teď si užijeme zbytek dne a celou dlouhou noc,“ řekl na tiskové konferenci francouzský trenér Guillaume Gille.

Dánové vstupovali do finále v roli mírných favoritů a v úvodu ji potvrzovali. Od stavu 4:6 dali pět branek po sobě a v 17. minutě šli do třígólového vedení. Francouzi se ale dokázali do přestávky dotáhnout a v poločase byl stav nerozhodný 14:14.

Po změně stran si Seveřané udržovali mírný náskok až do 55. minuty, kdy Mahé poslal soupeře do vedení 25:24. Dánové ale zareagovali a byli blízko k tomu, aby utkání dotáhli k vítězství po 60 minutách. Nejlepší francouzský střelec utkání Fabregas ale 27 sekund před koncem z pivota srovnal na 27:27 a poslal dramatický duel do prodloužení, které muselo rozhodnout evropské finále poprvé od roku 2002.

V jeho první části Seveřané vedli. Dvě sekundy před vypršením úvodní pětiminutovky ale vyrovnal opět Fabregas a druhou část prodloužení už lépe zvládl jeho tým. Francouzi odskočili do vedení 31:29 a náskok si již udrželi. Ovládli tak druhý z posledních tří vzájemných soubojů o velké zlato, Dány porazili i ve finále minulých olympijských her.

„Nemám rád stříbrné medaile. Bylo to zápas na velmi vysoké úrovni, oba týmy hrály výborně. Klíčové bylo, že jsme nevyužili své šance, které jsme měli, a nedokázali to dotáhnout. Proto tu teď sedíme opravdu zklamaní. V posledních 10 minutách byla Francie o něco lepší,“ uznal dánský trenér Nikolaj Jacobsen. Jeho týmu nepomohla ani téměř čtyřicetiprocentní úspěšnost zákroků brankáře Emila Nielsena.

Francouzi zvládli prodloužení i v pátek v semifinále proti Švédsku, proti němuž v závěru základní hrací doby sporně vyrovnali z devítimetrového hodu. Výběr galského kohouta na šampionátu jako jediný neprohrál a přemožitele nenašel od finále loňského mistrovství světa už rok.

„Tým ukázal obrovskou psychickou odolnost. Bylo nesmírně složité najít tentokrát cestu k vítězství. Museli jsme se proti Dánům čelit tolika problémům, tolika těžkým situacím. Několikrát jsme byli na pokraji porážky,“ poznamenal Gille.

Švédové v duelu o třetí místo s Německem ovládli první poločas o šest gólů. Pohodlný náskok si zpočátku udržovali i po přestávce, domácí ale dokázali šest minut před koncem snížit na rozdíl jediné branky. Favorit však obrat nepřipustil.

Premiérový evropský bronz Švédové přidali do sbírky k pěti titulům a jednomu stříbru. Stále zůstávají historicky nejúspěšnější zemí Eura, druhá je Francie. Německo čeká na medaili z kontinentálního mistrovství od zlata v roce 2016 a o místo na olympiádě v Paříži bude muset zabojovat v kvalifikaci.

Český celek na šampionátu neprošel ze základní skupiny a obsadil 15. příčku.

ME házenkářů v Kolíně nad Rýnem:

Finále:

Francie – Dánsko 33:31 po prodl. (27:27, 14:14)

Nejvíce branek: Fabregas 8, Remili 5, Lenne, Prandi, Nahi všichni 4 – Hansen 9, Gidsel 8, Pytlick 5.

O 3. místo: Švédsko – Německo 34:31 (18:12)

Konečné pořadí ME:

1. Francie, 2. Dánsko, 3. Švédsko, 4. Německo, 5. Maďarsko, 6. Slovinsko, 7. Portugalsko, 8. Rakousko, 9. Norsko, 10. Island, 11. Chorvatsko, 12. Nizozemsko, 13. Španělsko, 14. Černá Hora, 15. Česko, 16. Polsko, 17. Severní Makedonie, 18. Gruzie, 19. Srbsko, 20. Faerské ostrovy, 21. Švýcarsko, 22. Rumunsko, 23. Řecko, 24. Bosna a Hercegovina.

Podíl
Exit mobile version