Jan Krkoška tehdy působil ve firmě Interchemia Praha, která podle policie spolu s firmou Genericon posílala úplatky lékařům výměnou za to, že budou předepisovat léky vyráběné nebo distribuované touto firmou, nejčastěji urologické preparáty. Obě firmy již zanikly.
První lékaři byli policí obviněni už v roce 2015, dostávat měli úplatky od 370 tisíc do 2,5 milionu korun. Peníze mezi oběma stranami doručovali najatí kurýři. Součástí korupce měly být kromě peněz i různé zájezdy a dovolené.
Lékaři se vyhnuli trestu „odpustkem“
V policejní síti nakonec uvízlo na 200 lidí, z toho 150 lékařů a 50 zaměstnanců farmaceutických firem. 127 lékařů trestu uniklo tím, že poslali peníze na pomoc obětem jiné trestné činnosti. Tuto možnost však dostali pouze ti, kteří se přiznali a kteří na úplatcích nevzali více než půl milionu korun. Mnozí se hájili tím, že nešlo o úplatky, ale odměny. Přesto dle dosud nepravomocných rozsudků odešlo od soudu šest lékařů s peněžitými tresty, dva manažeři dostali podmíněné tresty a několik lidí bylo osvobozeno.
Účast nynějšího hejtmana Krkošky v kauze nebyla dosud známá, stejně tak o ní nevěděli jeho političtí souputníci. Jako první informaci přinesl web denik.cz. Krkoška sám sám na dotaz Deníku na to, kdo o kauze ví, reagoval, že „určitě vedení v Praze ano“. Místopředseda ANO Karel Havlíček v médiích uvedl, že o kauze ví „několik týdnů.“
Krkoška následně zveřejnil prohlášení, v němž odmítl kauzu hlouběji komentovat. „Čtvrteční soudní líčení se týká dvanáct let staré záležitosti a nemá nic společného s mým aktuálním působením v politice. Na doporučení svého právního zástupce se do čtvrtka k této věci nebudu vyjadřovat. Nechci svými komentáři narušovat průběh soudního procesu ani ovlivňovat mínění veřejnosti. Soudu se osobně zúčastním, věřím ve spravedlivý proces,“ napsal hejtman na začátku týdne.
Kromě peněžitého trestu či vězení hraje nynější hejtman i o svoji politickou budoucnost. Hnutí ANO zatím avizovalo, že s případnou reakcí na Krkoškovu budoucnost počká až po rozsudku.
Zastupitelé svolávají jednání o hejtmanovi
Moravskoslezští zastupitelé byli obžalobou hejtmana zaskočeni. „Informaci jsme se dozvěděli z medií a do dnešního dne jsme o tom neměli žádnou informaci. Z toho důvodu jsme požádali koaliční partnery o svolání jednání zástupců koaličních klubů na páteční dopoledne, kde budeme požadovat objasnění celé skutečnosti a to i v návaznosti na průběh či výsledky soudního jednání,“ oznámil Lukáš Curylo, předseda klubu zastupitelů KDU-ČSL Moravskoslezského kraje.
Krkoška je hejtmanem Moravskoslezského kraje od loňska, kdy nahradil předchůdce Ivo Vondráka, jenž se s hnutím ANO rozešel.
Krkoška není první hejtman obžalovaný z korupce. Už dřív byl za tuto činnost na osm let vězení odsouzen hejtman Středočeského kraje David Rath, nadále u soudu běží proces s libereckým hejtmanem Martinem Půtou, který čelí podezření z korupce v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.