
Aktual.: 17.04.2025 13:30
Praha – Konference ke 100. výročí založení Českého centra Mezinárodního PEN klubu dnes v Praze připomněla principy, které vedly k jeho založení v roce 1925, a zejména neustálý zápas o svobodu. Její účastníci mluvili jak o historii klubu, tak o spisovatelích. Zazněla chvála eseje, kritika ideologického pohledu prvorepublikových divadelních kritiků, ale i pohled, jemuž vadí smršťování prózy po roce 1989 pouze na příběhy.
V próze se po roce 1989 projevily silně zjednodušující tendence, řekl prozaik, básník a překladatel Václav Jamek. Postmodernismus podle něj prózu smrskl na příběh. Z detektivky nebo románu se tak někdy podle Jamka staly „kombinace narativních prefabrikátů“.
Příběh má jednu, někdy více hlavních postav, ale ostatní nejsou důležití, což křiví pohled čtenáře. „Příběh působí jako hierarchie světa, vzniká skandální a neopodstatněný dojem, že hlavní postavy jsou pro vesmír důležitější než ty ostatní,“ uvedl Jamek.
Mizí tak to, čím vynikala literatura dříve, a to spojení se životem. V dnešní próze se postavy libovolně míhají, leckdy je nechá vypravěč zmizet. A hlavní postava trvá. Ani to podle Jamka neodpovídá životu. „Skuteční lidé totiž ze svých příběhů nečekaně mizívají,“ poznamenal s tím, že dnešní próza může čtenáři způsobit, že „z morálního vědomí se stane fikce“.
Předseda české odnože Mezinárodního PEN klubu Ondřej Vaculík připomněl jeho chartu. PEN klub má podle ní stát na straně slabších a utlačovaných, hájit svobodu slova. Výročí 100 let letos v únoru oslavil slovenský PEN klub. Vznikl v roce 1993 po rozpadu Československa, PEN klub Karel Čapek v roce 1925 totiž založil jako československý, uvedl Vaculík.
Nový slovenský velvyslanec v Praze, původně filozof a historik, Martin Muránsky připomněl osobnost Karla Čapka. Úlohou PEN klubu, idealisticky naladěných intelektuálů, je podle něho prosazovat humanismus. „Lidé, kteří mají pero a odvahu, jsou svým způsobem současnými disidenty,“ řekl Muránsky.
Podle soudce Ústavního soudu a filozofa Jiřího Přibáně má pro demokracii důležitou úlohu esej a jeho čtenáři. „Považuji esej za základní podmínku svobody a demokracie,“ řekl Přibáň. Esej dokáže vyvolávat pochyby, nahlížet problém v mnoha vrstvách, dodal.
České centrum Mezinárodního PEN klubu je součástí samostatných světových společenství PEN s ústředím v Londýně. Počet národních center se každoročně mění, nyní je jich přibližně 150 ve více než stovce zemí. Sdružují kolem 20.000 tvůrců. Název PEN v sobě skrývá hlavní podmínku členství, neboť jej tvoří počáteční písmena profesí spjatých se slovesným uměním – poets, playwrights, editors, essayists, novelists, tedy básníci, dramatici, vydavatelé, esejisté, romanopisci.