Komerční prezentace Aktual.: 23.08.2024 15:24

Praha – Zpožďovací pumy sloužily za druhé světové války k tomu, aby prodloužily práce na obnově zasažených závodů a znervóznily obránce. V rozhovoru s ČTK to řekl historik z Vojenského historického ústavu Jiří Rajlich. Ve středu odpoledne našli dělníci v chemickém areálu Záluží na Mostecku při výkopových pracích pumu opatřenou časovačem. Nesmí se s ní hýbat do úterý. Pokud do té doby nevybuchne, je možné ji zlikvidovat.

Chemický závod na výrobu leteckého benzínu z uhlí v Záluží na Mostecku byl podle Rajlicha za druhé světové války nejvíce bombardovaným cílem na území dnešní České republiky. „Nacházel se tam mimořádně významný závod na výrobu syntetického benzinu. Německo nemělo žádné významné zásoby ani naleziště ropy, proto vyrábělo benzín, především letecký, z uhlí,“ uvedl historik.

Závod začal syntetický benzin vyrábět v roce 1942, v následujících válečných letech se proto Záluží podle Rajlicha stalo nejčastějším cílem spojeneckého bombardovacího letectva, a to jak amerického, tak britského.

Podle policejního pyrotechnika je středeční nález pravděpodobně letecká britská puma s dlouhodobým zapalovačem s iniciací 144 hodin. „Dost možná pochází buď z náletu, který byl proveden 16. ledna 1945, nebo při úplně posledním náletu v noci z 5. na 6. březen 1945,“ řekl Rajlich.

Zpožďovače podle historika za války používala všechna letectva. „Většinou to bylo dáno tím, že nechtěli nechat obráncům čas na to, aby zlikvidovali škody bezprostředně po náletu,“ poznamenal. Cílem podle něj také bylo znervóznit obránce. Na Záluží cílilo velké množství náletů, mnoho z nich bylo podle historika úspěšných. Němcům se ale poměrně rychle dařilo výrobu obnovovat a zpožďovací pumy sloužily k tomu, aby obnovovací práce trvaly co nejdéle.

Pumy byly za druhé světové války využívány k ničení průmyslových závodů a vojenských zařízení. Zhruba každá desátá podle Rajlicha selhala a zdaleka ne všechny pumy, které nevybuchly, se podařilo odhalit. „Prakticky každý rok se nacházejí nevybuchlé pumy různého původu na mnoha místech Česka, například sovětské pumy na Liberecku,“ uvedl historik. Lze proto podle něj očekávat další nálezy zejména na nejčastěji bombardovaných místech.

Během druhé světové války dopadaly americké, britské a sovětské letecké pumy na území Česka na zhruba 70 lokalit. K nejvíce postiženým patřily průmyslové oblasti a dopravní uzly, kromě Mostecka hlavně Plzeň a okolí (Dobřany), Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Ústí nad Labem, České Budějovice, Chomutov, Karlovy Vary či Cheb.

Podíl
Exit mobile version