Aktual.: 26.09.2024 12:34
Bělá pod Pradědem (Jesenicko) – Na Jesenicku poničeném záplavami budou v zimě bez plynu tisíce odběratelů z domácností i firem, povodeň v tomto horském okrese před dvěma týdny poničila desítky kilometrů plynového potrubí. Stát tam podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) pomůže zajistit náhradní řešení. V úvahu připadá provizorní zásobování plynem či větší využití elektrických přímotopů při vytápění.
Podle Hladíka je nutné vyřešit zvýšené náklady domácností a firem na pořízení elektrických topidel i jejich provoz. Na místě je opatrnost, aby při větší zapojení elektrických topných těles ustála rozvodná soustava, řekl ministr. Problémy budou například v Jeseníku, kde je před příchodem zimy bez přívodu plynu i sídliště.
„My už teď víme, že několika tisícům odběrných míst (na Jesenicku) v zimě plyn nepoteče. Hledáme proto jako stát alternativní řešení pro tyto lidi a podnikatele,“ uvedl Hladík. Připomněl, že plyn je důležitý nejen pro vytápění domácností, ale na jeho dodávkách je závislá i řada jesenických firem. „Opravdu jsou to desítky kilometrů (plynového) potrubí, které tady chybí a není technicky možné do zimních měsíců toto (opravu) zajistit,“ řekl Hladík.
Situaci by podle něj mohla být provizorně vyřešena pomocí elektrických přímotopů a možná i lokálních dodávek zemního plynu prostřednictvím menších zásobníků. „To je věc, o které se budeme teprve bavit, jestli je to vůbec možné. Jestliže tady máme bytové domy a sídliště, kam není možné plyn teď dovést, ale všechny technologie tam jsou a topit by se mohlo, tak řešení, která vidíme v podhorských a horských oblastech v Rakousku, by mohla být dočasným způsobem i v České republice. Odvážíme si to jako úkol a samozřejmě se s kolegy z ministerstva průmyslu a obchodu a distribučních firem pokusíme najít řešení i tak, abychom snížili počet odběrných míst, kde nepoteče zemní plyn,“ řekl Hladík.
Plynaři: Záplavy na Jesenicku zničily 210 kilometrů potrubí
Katastrofální povodně na Jesenicku podle správců plynovodů vyřadily z provozu 210 kilometrů potrubí. Nouzový stav se momentálně týká devíti nejzasaženějších obcí, připojení k plynu zde plynařům potrvá až několik týdnů, řekl dnes ČTK mluvčí firmy GasNet Tomáš Pernis. Mezi nejpostiženější místa patří Jeseník, část Žulové, Česká Ves, Písečná, Bělá pod Pradědem, Vápenná, Mikulovice, Lipová-lázně a Ramzová. Obnovit se ale podařila dodávka plynu pro jesenickou nemocnici či Centrum sociálních služeb. Náhradní řešení v postižených oblastech chce zajistit stát.
Jesenicko je podle správců plynovodu nejzasaženější oblastí v ČR, nasazeny zde byly týmy techniků z celé republiky. Voda zde vyrvala potrubí ze země, řeky strhly nadzemní přechody a část plynovodů je zaplavená. Kvůli mimořádnému poničení místní plynárenské sítě se dodávka obnovuje postupně, podle stupně poškození v dané lokalitě. Práci podle Pernise výrazně komplikuje například stav podloží a často zcela zdevastované komunikace, kam zatím není možné nové plynovody bezpečně uložit. Oprava mnohdy zahrnuje i technologicky náročné odčerpávání vody ze zaplaveného potrubí. „Indikujeme momentálně, že opravy v nejpostiženějších oblastech mohou zabrat i několik týdnů,“ doplnil mluvčí společnosti.
Nejsložitější bude podle něj zprovoznění sítě ve městě Jeseník. „Ve srovnání s menšími obcemi je zde velmi rozvětvená síť s řadou odboček a různými typy odběratelů, od domácností až po průmyslové podniky. Město jsme proto rozdělili na čtyři sektory pro středotlakou síť a na osm celků pro nízkotlakou síť. Město tak budeme postupně uvádět do provozu po těchto jednotlivých oblastech,“ uvedl Pernis.
I přes náročné podmínky v terénu se plynařům povedlo například zprovoznit dodávky pro jesenickou nemocnici či lázně v Dolní Lipové. Plyn už mají také v Jindřichově a Nových Losinách. V provozu je už téměř polovina odběrných míst ve Vápenné, třetina v Písečné a desítky míst v Lipové-lázních, doplnil Pernis. Připojeno je již také Centrum sociálních služeb Jeseník, kde tak mohli zajistit teplo a teplou vodu svým klientům po deseti dnech. „Že to půjde tak rychle, jsme nečekali. Sami plynaři říkali, že když viděli ty následky, byli sami v šoku z toho, co voda udělala, a že ta obnova bude složitá,“ řekl dnes ČTK ředitel centra Jan Rotter. Centrum se podle něj kvůli nutnosti vytápění budovy již chystalo na zajištění přímotopů. „Velmi nám to pomohlo, zejména při péči o handicapované klienty. V části budovy jsme museli také složitě zajistit teplou vodu. Obnovení plynu je velká věc, velké díky plynařům, je to úleva,“ doplnil.
Naopak v Bělé pod Pradědem je situace složitá, řeka tam zcela obnažila inženýrské sítě původně vedené pod komunikacemi. „Na mnoha místech máme místní komunikace jako vodní tok, sítě jsou zcela odkryté. Plynaři už mají zmapován celý úsek Bělé, řeší se zabezpečení odhalených částí, aby se zabezpečilo možné užívání. Máme tady září, většina obyvatel je závislá na teple v domech na plynu, všichni si to uvědomují,“ řekl ČTK starosta obce Radomír Neugebauer.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes řekl, že na Jesenicku poničeném záplavami budou v zimě bez plynu tisíce odběratelů z domácností i firem. V postižených oblastech stát podle něj pomůže zajistit náhradní řešení. V úvahu připadá provizorní zásobování plynem či větší využití elektrických přímotopů při vytápění.