
Komerční prezentace Aktual.: 6.04.2025 13:47
Praha – Pitná voda i ovzduší v okolí havárie cisteren s benzenem u Hustopečí nad Bečvou jsou bezpečné. Žádné bezprostřední nebezpečí obyvatelům nehrozí, ujistil dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Kontaminace benzenem se podařila z velké části vodotěsně uzavřít uvnitř takzvaných larsenových stěn, uvedl. Nyní se uskutečňuje intenzivní odčerpávání a likvidace zasažené vody a zeminy.
„Zafungovala opatření, benzen se podařilo uzavřít v místě havárie. Nyní musí nastat rychlá dekontaminace, která bude trvat týdny, spíše měsíce,“ řekl Hladík. Podle něj je zhruba 250 tun benzenu rozpuštěných ve vodě uvnitř zajištěného prostoru, desítky tun se nacházejí v okolní zemině. Voda mimo tuto oblast už vykazuje koncentrace pod 50 mikrogramů na litr, což odpovídá platným limitům, podotkl.
Kvůli únorové havárii vlaku s cisternami bylo uzavřeno přibližně 20 rekreačních objektů nejblíže k jezeru. Pitná voda pro obyvatele ale zůstává podle politiků nezávadná. „Ani ve studních, ani v řece Bečvě jsme nezaznamenali žádné zvýšené hodnoty. Kontroly jsou intenzivní. Lidé, kteří mají obavy, se mohou obrátit na obecní úřad – krajská hygienická stanice jim zajistí náhradní dodávky vody,“ uvedl v diskusi olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský provádí odběry půdy v okolí. „Ani v okruhu tří kilometrů od místa havárie nebyl nalezen žádný pozitivní vzorek,“ řekl hejtman. Hladík ujistil, že se v oblasti intenzivně testují také vzorky pitné vody.
Přestože je benzen vysoce karcinogenní, ministerstvo ani hygienici zatím nepovažují za nutné testovat obyvatele. „Benzen je těkavá látka, která při kontaktu s kyslíkem rychle reaguje. Nebezpečný je jen v bezprostřední blízkosti, v řádu desítek metrů. Pracovníci v zóně proto používají dýchací přístroje a střídají se v intervalu několika desítek minut,“ řekl Hladík.
Vlak s cisternami převážejícími více než 1000 tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku v pátek 28. února. Podle aktuálních odhadů uniklo větší množství benzenu, než se předpokládalo – a to až 400 metrů krychlových. Velká část benzenu se dostala až na hladinu podzemních vod. Na konci března po doporučení krizového štábu olomoucký hejtman vyhlásil stav nebezpečí, který by měl urychlit sanační práce. Likvidace škod podle podle Oklešťka vyjde na miliardu korun.