Praha – Hladiny řek v Česku stoupají. Týká se to hlavně východu země. Kolem 20:00 platil některý z povodňových stupňů na téměř 50 místech. Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších je třetí povodňový stupeň. Nejhorší situace má ale nastat až o víkendu. Déšť ještě zesílí, přidá se navíc silný vítr. Počasí komplikuje i dopravu, neprůjezdných je několik železničních tratí. Tisíce domácností jsou bez elektřiny, výpadky hlásí hlavně Trutnovsko.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X večer potvrdil, že hladina Labe na vodním díle Labská překročila třetí povodňový stupeň. „Povodí Labe bude vodu z přehrady odpouštět, dokud to půjde. Naším cílem je co nejvíce ušetřit retenční prostor na další srážky,“ napsal ministr.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo od středečního večera na hřebenech Krkonoš a Orlických hor kolem 100 milimetrů srážek. Úhrny přes 85 milimetrů zaznamenala také většina Pardubického kraje a části Jihomoravského a Zlínského kraje. Pršet bude dál. Do noci z neděle na pondělí by mohlo na severních horách od Jizerských přes Krkonoše a Orlické hory až po Jeseníky napršet přes 200 milimetrů, v Jeseníkách by úhrny mohly lokálně překročit i 300 milimetrů.

Briefing po jednání Ústřední povodňové komise:

Jeseník připravuje plány na možnou evakuaci obyvatel z částí města, které budou velkou vodou případně ohroženy. Na sever Olomouckého kraje míří humanitární pomoc i evakuační technika. S evakuací musejí počítat i lidé z některých obcí v Pardubickém kraji, hlavně na Chrudimsku se očekává stoletá voda a vyšší. Na stoletou vodu se připravuje také Veverská Bítýška na Brněnsku. Město již nařídilo evakuaci lidem z chatových oblastí. Rovněž z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku hasiči evakuovali 125 lidí přes zaplavený most.

Extrémní povodňové ohrožení platí pro celou Moravu a Slezsko, Vysočinu, východní, jižní či severní Čechy, ale podle aktuální výstrahy se na velkou vodu musí připravit i Praha a většina Středočeského kraje. Města proto vedle evakuací chystají také protipovodňová opatření. V pohotovosti je integrovaný záchranný systém včetně 100.000 profesionálních a dobrovolných hasičů. Posiluje policie, letecká služba, potápěči, pyrotechnici a připravena pomáhat je i armáda.

Briefing po jednání krizového štábu:

Embed kód videostreamu zdarma k vložení do vašich stránek:

<iframe id=“ls_embed_1726148666″ src=“https://livestream.com/accounts/17590784/events/11178375/player?width=640&height=360&enableInfoAndActivity=false&defaultDrawer=&autoPlay=false&mute=false“ width=“640″ height=“360″ frameborder=“0″ scrolling=“no“ allowfullscreen> </iframe>

Kvůli počasí byl večer přerušen provoz na osmi železničních tratích v Česku. Nejčastější příčinou byl pád stromu na koleje. Mezi Jílovým u Prahy a Týncem nad Sázavou spadly na koleje kameny uvolněné ze svahu. České dráhy upozornily rovněž na přerušení provozu na trati Salzburg – Villach v Rakousku z důvodu silného sněžení. Hasiči Správy železnic od dnešního poledne do 18:00 vyjeli ve spojitosti s počasím k 15 událostem, zejména v Libereckém kraji.

Kvůli hrozbě povodní byly po celé zemi zrušeny nebo odloženy desítky kulturních či společenských akcí. O víkendu se neuskuteční ani zápasy první a druhé fotbalové ligy. Odložená byla i tři utkání první hokejové ligy. Většina stran ze sněmovní koalice i opozice kvůli povodňové hrozbě omezila nebo přerušila předvolební kampaň, ruší výjezdy do krajů i setkání s občany. Kampaň se nechystá měnit opoziční SPD.

Masarykova univerzita rozhodla o vyklizení kolejí v Komárově na jihu Brna. Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně chce s pomocí dobrovolníků přestěhovat knihovnu a archiv do vyšších pater. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně uzavřela ode dneška na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy.

Intenzivní srážky a následné povodně postihnou i sousední země ČR. Slovensko očekává stoletou vodu na svém úseku řeky Moravy, výhled povodňové situace se tam zhoršil. Východní a jihovýchodní části Německa se připravují na lijáky provázené silným nárazovým větrem, které zvednou hladiny vodních toků. Ve vyšších polohách Alp má vydatně sněžit. V několika regionech na jihu a jihozápadě Polska platí nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, někde hrozí bleskové povodně. Rakouské dráhy (ÖBB) dnes vyzvaly lidi, aby se v nejbližších dnech raději nevydávali na cesty, pokud to není nutné.

Jihomoravský kraj

Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat své povodňové plány. Například Brno, kde se protipovodňová opatření budují, před ní ale nyní chráněno není, řekl dnes novinářům ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Z Brněnské přehrady již nyní vodohospodáři odpouští maximum. Lze očekávat, že voda bude i přepadat. Druhé a třetí stupně povodňové aktivity způsobené počasím očekává Povodí Moravy v horních částech v sobotu, v nižších v noci na neděli. Zatím zvýšené stupně způsobuje řízený odtok z nádrží. ČTK požádala o vyjádření brněnský magistrát.

Povodí Moravy pokračuje v upouštění vodních děl, aby mohly zachytit očekávané povodňové průtoky. Aktuální volný objem v nádržích je podle Tůmy téměř 200 milionů metrů krychlových. Na základě předpovědí se ale vodu v nádržích zřejmě zachytit nepodaří. „Snížíme a oddálíme kulminaci, abychom se připravili. Stoprocentně ale budou dosaženy třetí stupně. Veřejnost to musí brát vážně, uvolňovat záplavová území a připravit se na stoletou vodu,“ sdělil Tůma. Dodal, že Brno před ní chráněno není a voda se bude rozlévat ze Svratky a Svitavy.

Královéhradecký kraj

Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších je stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň. Voda dál stoupá. Nižší povodňové stupně jsou i na dalších třech místech v Královéhradeckém kraji, vyplynulo z informací na webu Povodí Labe. První povodňový stupeň (SPA) je na Labi také ve Špindlerově Mlýně výše proti proudu a na Úpě v Trutnově v Horním Starém Městě a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Orlických horách.

Většinu Česka dnes zasáhly silné deště doprovázené silným větrem tak, jak předpokládala předpověď meteorologů. Intenzivně pršet má do neděle.

„Území Povodí Labe je od čtvrtka zasaženo setrvalými srážkami, srážkové úhrny se za posledních 24 hodin pohybovaly na většině území od 40 do 90 milimetrů. Intenzivní srážky až 10 mm/hodinu jsou aktuálně zaznamenány v oblasti Krkonoš. Vodní stavy a průtoky začínají pomalu stoupat a dosahovat stupňů povodňové aktivity,“ uvedl v 18:00 v tiskové zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Podle něj v noci bude dál intenzivně pršet, do sobotního rána může napršet až 80 mm srážek. „V důsledku vydatných srážek očekáváme během noci výrazné vzestupy hladin vodních toků s překročením 3. SPA,“ uvedl Petr.

Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody v kraji nezpůsobily, řekla večer ČTK mluvčí krajských hasičů Zuzana Strouhalová.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji prší, srážky zatím nejsou extrémní. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo za poslední dva dny v kraji do 30 milimetrů srážek, nejvíc na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Potoky a řeky se zatím v kraji drží v normálu a to i tam, kde preventivně odpouštějí nádrže nebo rybníky. Povodí Labe snížilo na některých nádržích hladiny i o více než dva metry a z přehrad stále víc vody vypouští, než do nich přitéká, zjistila ČTK.

Mimořádné odpouštění vody z přehrad a rybníků v povodích Labe a Ohře povolil krajský úřad. „Ten cíl je jednoduchý – zvýšit možný zádržný prostor před srážkami, které nás pravděpodobně o víkendu neminou, tak aby se minimalizovaly dopady do povodí pod nádržemi,“ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Všechny modely meteorologů podle něj počítají se srážkami nad 100 litrů vody na metr čtvereční, nejsilnější budou asi v Jizerských horách a Krkonoších na severním návětří hor. Nejvíce by tak mělo být ovlivněno povodí Smědé, Jeřice a Lužické Nisy.

Moravskoslezský kraj

Za poslední den v Povodí Odry nejvíce pršelo v Jeseníkách, kde to bylo až 70 milimetrů na Biskupské kupě nebo 69 milimetrů na Rejvízu v Olomouckém kraji. V dalších částech povodí je úhrn srážek okolo 35 milimetrů a v Beskydech zatím od dvou do deseti milimetrů. Moravskoslezští hasiči v souvislosti s deštěm mají přes 70 zásahů. Většinu z nich ale tvoří preventivní plnění pytlů s pískem, které se do statistiky rovněž započítává. ČTK to dnes řekly mluvčí povodí Šárka Vlčková a mluvčí hasičů Kamila Langerová.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji od rána vytrvale prší, zatím však platí pouze jeden první povodňový stupeň, a to na Hloučele pod vodní nádrží Plumlov; souvisí to s preventivním upouštěním nádrží. Hladiny ostatních toků se zatím nezvedají, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Města a obce v kraji se nadále připravují na povodně, na některých místech, například v Olomouci a v Jeseníku, vydávají úřady písek i obyvatelům.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře se srážkové úhrny za posledních 24 hodin na většině území v povodí Moravy pohybují do 40 milimetrů, vodohospodáři pokračují v odpouštění téměř všech významných nádrží.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji se dnes po vytrvalém dešti postupně zvyšují hladiny některých řek. Druhý povodňový stupeň ze tří platí na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku, nejnižší první stupeň na Třebovce v Třebovicích a Ústí nad Orlicí, na Třebůvce v Mezihoří a Hraničkách a na Novohradce v Luži, vyplývá z údajů podniku Povodí Labe a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vodohospodáři preventivně odpustili vodu z vodních nádrží v regionu. Uvolnili tak zásobní prostor v přehradách Seč, Hamry a Křižanovice na Chrudimce, Pařížov na Doubravě a Pastviny na Divoké Orlici. Méně vody je i v rybníku Hvězda na Třebovce. Podle Povodí Labe byla v 17:00 přehrada Hamry na Chrudimce naplněna z 51 procent, Seč níže po toku ze 48 procent, ostatní nádrže měly zásobního prostoru více.

Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (3PK/SOCDEM) se situace může zhoršit zvláště v sobotu a neděli. Hlavně na Chrudimsku se očekává stoletá voda i vyšší. Záplavy by podle aktuálních předpovědí meteorologů mohly zasáhnout hlavně okolí řek Novohradka, Loučná a Chrudimka. Lidé z ohrožených oblastí musejí o víkendu počítat i s evakuací.

Na možné záplavy se připravují města a obce v kraji, v pohotovosti jsou silničáři, hasiči i policie. Kvůli počasí bylo odvoláno několik víkendových akcí pro veřejnost. Hasiči již museli vyjíždět na mnoho míst. „V rozmezí od 06:00 do 18:00 evidujeme celkem 128 událostí. Jedná se o technickou pomoc, čerpání vody, rozvoz a plnění pytlů s pískem nebo odstraňování spadlých větví a stromů z vozovek,“ uvedl za krajské profesionální hasiče Ján Sabolčik. Místní silnice mezi Ronovem nad Doubravou a Mladoticemi na Chrudimsku je zaplavená vodou.

Praha

Vedení hlavního města uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě. Po dnešním jednání povodňové komise to ČTK sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Komise se znovu sejde dnes v 18:00.

Hasiči dnes již zavřeli bezpečnostní vrata na Čertovce. Na to navázala zmíněná preventivní výstavba protipovodňových zábran o celkové délce asi 199 metrů. V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 bude vyhlášená povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.

Sttředočeský kraj

Ve Středočeském kraji bude nejhorší situace na Sázavě, průtok by tam podle nynějších informací meteorologů mohl překonat stoletou vodu. Po zasedání středočeského krizového štábu v Praze to dnes novinářům řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Oproti čtvrtku je podle ní současná předpověď horší. Na většině území kraje hrozí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity podle Peckové nyní platí pro 23 z 26 obcí s rozšířenou působností. Nevztahuje se na Kladno, Slaný a Rakovník. „Ta situace opravdu není dobrá. Nejhorší situaci pravděpodobně zažije řeka Sázava. Může zažít situaci, která v novodobé historii řeky Sázavy není známá a nenastala,“ doplnila.

Řeka Sázava se podle Peckové nedá příliš regulovat. „Ona nemá žádný systém kaskád, jako má třeba Vltava, ona se rozlévá do krajiny. Má samozřejmě celou řádu přítoků, které mohou způsobovat další problémy,“ uvedla. Na povodí Vltavy se podle ní situace zatím zvládá, v případě povodí Labe by pak nejhůř mělo být na středním Labi. „Od Přelouče dál se blížíme odhadu mezi padesátiletou a stoletou vodou, dá se předpokládat kulminace až v pondělí,“ dodala. Průtoky na povodí Ohře by pak podle hejtmanky měly být bez problémů.

Vodní nádrž Želivka podle Peckové vodu zadržovat nebude. „To znamená, že prioritou Želivky je pitná voda a zásobování pitnou vodou a dodržení kvality té pitné vody. Nemůžeme do Želivky pustit špinavou vodou,“ uvedla.

Ústecký kraj

Pro Ústecký kraj se výrazně změnila předpověď počasí pro následující dny, na Labi by mohl být dosažen v neděli večer nejvyšší povodňový stupeň. V Děčíně dnes postaví protipovodňovou stěnu, v Ústí nad Labem o její stavbě rozhodnou v sobotu. Hasiči čistí česla, koryta, kontrolují se výpusti. Stoupat až na nejvyšší stupeň povodňové aktivity by mohly přítoky Labe na Děčínsku.

Protipovodňovou zeď postaví hasiči v Děčíně u Parolodi. V sobotu podle informací na webu města zřejmě uzavřou podjezd pod Tyršovým mostem na Labském nábřeží. „V neděli očekáváme zaplavení silnice do Dolního Žlebu. Informovali jsme o tom místní osadní výbor a informujeme také místní obyvatele,“ uvedla radnice. Zoo Děčín zrušila kvůli počasí nedělní úklidovou akci v okolí, v neděli se neuskuteční ani tradiční hudební odpoledne na Smetanově nábřeží.

Kraj Vysočina

Vysočina se kvůli intenzivním dešťům záplavám pravděpodobně nevyhne. Nejvážnější situace bude podle nynějších předpokladů na Sázavě, kde očekávaný narůst průtoku ohrožuje bezpečnost celého povodí. Novinářům to dnes v Jihlavě řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) s odkazem na předpovědi odborníků. Uvedl, že požádal starosty o to, aby prověřili kapacity, které by se daly využít při případné evakuaci obyvatel.

„Musíme zkrátka být v tuto chvíli připraveni na všechno,“ řekl Schrek.

Na některých tocích v kraji už byl vyhlášen první nebo druhý stupeň povodňové aktivity. „Nicméně v tuto chvíli se to děje především pod našimi přehradami, ze kterých se upouští voda,“ řekl hejtman. Uvedl, že podle meteorologů v kraji zatím spadlo okolo 40 až 50 milimetrů vody, což je pořád úhrn, který by se měl vsáknout do půdy. Od dnešního večera má ale pršet intenzivněji a začne foukat vítr, povodňová situace se zřejmě zhorší.

V Sázavě v Havlíčkově Brodě podle hejtmana běžně teče okolo čtyř metrů krychlových vody za sekundu, nyní jde o 11 metrů krychlových. Při kulminaci toku, která se čeká z neděle na pondělí, by tam ale mohlo protékat 230 metrů krychlových. „Což je číslo, které ohrožuje bezpečnost celého povodí,“ řekl.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji naprší ode dneška do neděle až 220 litrů vody na metr čtvereční. Na některých tocích se kvůli tomu očekává dosažení třetího povodňového stupně, který znamená ohrožení. Kritická situace na tocích v regionu by měla nastat v noci na neděli. Hladina řeky Morava v Kroměříži bude nejspíš kulminovat na začátku příštího týdne, řekl novinářům po dnešním zasedání povodňové komise Zlínského kraje Petr Tušil z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Za posledních 24 hodin podle něj v kraji napršelo 40 až 60 litrů vody na čtvereční metr. Dnes by to mělo být 30 až 80 litrů, v sobotu 50 až 100 litrů a v neděli deset až 40 litrů. Žádné výraznější vzestupy hladin toků v regionu zatím odborníci nezaznamenali, změnit by se to mělo v příštích dnech, zejména v sobotu. „Zřejmě dojde k prudkému nárůstu průtoku na vodních tocích,“ řekl Tušil.

Podíl
Exit mobile version