Komerční prezentace Aktual.: 11.11.2024 14:14

Praha – Současné poměry v Česku jsou podle 43 procent lidí lepší než před rokem 1989. Proti roku 2019, na který připadlo 30. výročí sametové revoluce, se počet takto smýšlejících sice snížil o šest procentních bodů, přesto je to třetí nejvyšší hodnota za uplynulých 33 let. Současně se o čtyři body na 16 procent zvýšil podíl těch, kteří považují za lepší předlistopadové poměry, a o pět bodů na 37 procent stouplo hodnocení současných a předlistopadových poměrů jako srovnatelných. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky dnes poskytlo ČTK.

Lepší hodnocení poměrů, které zaznamenaly průzkumy v letech 2019 a 2009, mohlo podle CVVM souviset s větším zájmem médií o téma listopadu 1989 a předlistopadové doby při příležitosti tehdejších oslav kulatého výročí.

Samotný předlistopadový politický systém vnímá více než polovina občanů stejně jako před pěti lety negativně, naopak hodnocení toho současného se po předchozím zlepšení propadlo pod úroveň roku 2014, kdy ho za dobrý pokládalo 22 procent. Nyní se stejně vyslovila pětina lidí, o 14 procentních bodů méně lidí než před pěti lety.

Také ekonomický systém před rokem 1989 Češi hodnotí spíš záporně než kladně. Za dobrý ho považovalo 27 procent, zatímco 37 tvrdí opak. K nynějšímu ekonomickému systému jsou lidé ještě kritičtější, podle 46 procent je špatný a podle 25 procent dobrý. Před pěti lety bylo hodnocení lepší, 45 procent se vyjádřilo ohledně současného ekonomického systému kladně a 20 procent negativně.

Zlepšení situace v porovnání s obdobím před rokem 1989 respondenti vnímají hlavně v možnostech studia, práce a cestování do zahraničí, v přístupu ke vzdělání, ve svobodném přístupu k informacím nebo svobodné účasti v neveřejném životě. Naopak se podle nich zhoršily sociální jistoty, bezpečnost a kriminalita. I v těchto oblastech se ale kdysi velmi vzdálené podíly příznivého a nepříznivého hodnocení k sobě výrazně přiblížily, uvedli autoři průzkumu.

CVVM rovněž zjišťovalo názory lidí na to, kdo jsou vítězové a kdo poražení změny, kterou přinesl listopad 1989, respektive komu změna přinesla spíše zisk a pro koho znamenala spíše ztrátu. Podle 85 procent dotázaných změnou poměrů získali podnikatelé, následují disidenti a odpůrci režimu, inteligence a odborníci, které za pomyslné vítěze označilo kolem 70 procent lidí. Více než polovina občanů ještě uvedla Romy a věřící. Naproti tomu podle lidí ztratili dělníci a zejména komunističtí funkcionáři.

CVVM provedlo průzkum v době od 10. června do konce srpna mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Podíl
Exit mobile version