Aktual.: 10.01.2025 10:39
Brno – Téměř 429 milionů korun vykázaly kandidující subjekty jako výdaje na kampaň v krajských a senátních volbách loni v září. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH), kterému strany zprávu o financování i s účetnictvím zaslaly. Povinnost, jež zahrnuje také zveřejnit zprávu na webu, nesplnil zlomek kandidujících. Z parlamentních stran poslali u senátních voleb zprávu pozdě Piráti. Přísaha v břeclavském obvodu pro senátní volby vykázala výdaje přesahující limit. Podle hnutí jde o administrativní chybu.
U kampaně do krajských voleb uvedly kandidující subjekty celkové náklady 334,3 milionu korun a u senátních 94,5 milionu. „Obsahují nejen částky zaplacené samotnými kandidujícími, ale například i hodnotu bezúplatných plnění. Mohou mít podobu buď slev z ceny obvyklé nebo výdajů, které ve prospěch kandidujícího subjektu s jeho vědomím zaplatila třetí strana,“ uvedla členka úřadu Aneta Pinková.
V senátních volbách kandidovalo 37 stran a hnutí, 29 koalic a pět nezávislých kandidátů. Zprávu o financování kampaně včetně účetnictví měli předložit a zveřejnit na webu do 30. prosince. „Šest subjektů nezveřejnilo zprávu na svém webu, dva nepředložily zprávu ani účetnictví a další dva je předložily opožděně,“ poznamenala Pinková.
Z parlamentních stran odevzdali Piráti zprávu až po Novém roce. Přísaha pak v břeclavském volebním obvodu, kde kandidoval její předseda Róbert Šlachta, vykázala volební výdaje přesahující limit. Ve volbách do Senátu činí výdajový limit na kampaň dva miliony za každého kandidáta pro první kolo. Pokud se kandidát zúčastní prvního i druhého kola, limit je 2,5 milionu korun. Úřad překročení limitu prověří.
Podle místopředsedy Přísahy Jaroslava Pelce limit nepřesáhli. „Prověřili jsme situaci a bohužel se stala z naší strany administrativní chyba, kdy jsou ve výdajích na kampaň omylem zahrnuté i výdaje související s celostátním fungováním hnutí. Chybu si uvědomujeme a pracujeme s dohledovým úřadem na jejím rychlém vyřešení. Na senátní kampaň na Břeclavsku jsme použili jen dary určené přímo na kampaň, nikoliv prostředky hnutí Přísaha,“ napsal ČTK.
V krajských volbách nezveřejnilo zprávu sedm z 83 subjektů, hnutí a koalic. Lhůta vypršela vpředvečer Štědrého dne. „Právě proto, že lhůty na sklonku loňského roku vyšly tak nešťastně na dobu předsváteční, apelovali jsme týdny dopředu na kandidáty, aby povinnost neponechali na poslední chvíli, ale splnili ji s předstihem,“ řekl člen úřadu Jan Outlý. Podle něj se i díky tomu podařilo docílit toho, že zaslat zprávu spolu s účetnictvím zapomnělo méně subjektů než v minulosti.
Úřad nyní začne vyúčtování voleb zkoumat. Za zjištěné přestupky v souvislosti se zprávami ukládá pokuty obvykle v řádu desetitisíců, mohou se vyšplhat i výše.