Komerční prezentace Aktual.: 2.10.2024 21:00

Olomouc – Hokejisté Olomouce vyhráli dohrávku 7. kola extraligy doma nad Spartou 3:2 a ukončili třízápasovou sérii Pražanů, při níž získali plný počet bodů a ani jednou neinkasovali. Hanáci si připsali třetí vítězství z posledních tří zápasů, doma dokázali zdolat Spartu po třech porážkách za sebou poprvé od 22. září 2022.

Sparta před zápasem s Olomoucí držela 192 minut a 52 sekund trvající neprůstřelnost a brankář Josef Kořenář jen o 78 sekund kratší. Na Hané ji dokázala prodloužit jen o necelých pět minut, v čase 4:18 totiž Kořenáře překonal nenápadným pokusem od modré čáry Rutar.

Hosté mohli srovnat krátce před polovinou první třetiny, ale Machovský zakončení Salomäkiho dokázal pokrýt. Domácí poté při prvním vyloučení v zápase sehráli dobrou přesilovou hru, jenže Kunc v nadějné pozici přestřelil, Navrátil zamířil jen do brankáře a dorážku Kuska zablokovali sparťanští obránci.

Olomouc přesto ještě v úvodní třetině přidala druhou branku. Dobrého napadání Knotka s Andělem využil Orsava a zblízka Kořenáře překonal.

Na začátku druhé třetiny mohl snížit hostující Žmola, jenže trefil jen Machovského, který mu včas zmenšil střelecký úhel. Vzápětí neuspěl v samostatném úniku Hyka, jehož pokus zamířil jen do boční sítě olomoucké branky.

Za zvýšenou aktivitu Spartu odměnil obránce Tomek. Dostal se k puku po závaru za brankou a střelou k bližší tyči překonal Machovského. Hosté byli ve druhé třetině lepším týmem, několikrát Olomouc zavřeli v útočném pásmu, ale vyrovnávací branku nevytěžili. Dobrou šanci měl sám před Machovským Chlapík, puk za záda ležícího brankáře však nedostal.

Sparta na začátku třetí třetiny využila svou první přesilovou hru večera, když s notnou dávkou štěstí Machovského obloučkem přelétla zblokovaná střela Najmana z mezikruží. Hosté se z vyrovnání neradovali dlouho, za necelou minutu se střelou od levého mantinelu prosadil obránce Černý a poslal Olomouc znovu do vedení.

Znovu srovnat mohl Hyka, ale domácí Ondrušek se včas vrátil a zakončení sparťanského útočníka překazil. Pražané si vytvořili tlak zejména v závěrečné hře bez brankáře, Machovského už však nepřekonali a poprvé v probíhající šestizápasové sérii venkovních zápasů prohráli.

Hlasy trenérů po utkání:

Jan Tomajko (Olomouc): „Náš vstup do utkání byl dnes výborný. Dá se říct, že jsme byli všude a první třetina se nám povedla. O to větší škoda byla, že jsme ve druhé třetině upustili od naší jednoduchosti, začali jsme hrát složitě a ztráceli jsme puky. Sparta byla ve druhé třetině jednoznačně lepší a poté zaslouženě srovnala. Ve třetí třetině jsme se k jednoduchosti vrátili a byli lepší v soubojích. Dnes nás podržel skvělým výkonem brankář Machovský. Není to ale jen o jednom hráči, protože dnes jsme dokázali spoustu střel zablokovat a Machovskému tím hodně pomohli. Musím poděkovat všem hráčům za bojovnost a odhodlání, díky tomu jsme si dnes zasloužili tři body.“

Pavel Gross (Sparta): „Soupeř nastoupil do zápasu lépe než my. Věděli jsme, jak soupeř bude hrát. Připravovali jsme se na to. Soupeř hraje jednoduše, agresivně a jsou silní v osobních soubojích. Bohužel se nám to ale dnes nepovedlo. Od druhé třetiny jsme přidali a plnili pokyny, se kterými jsme do zápasu vstupovali. Podařilo se nám pak dát i první gól. Měli jsme dost dalších šancí, ale někdy jsme to v koncovce až moc komplikovali. Když už jsme ten vyrovnávací gól dali a nadřeli se na něj, tak jsme zbytečně a moc brzy dostali třetí gól. Po vstřelené brance musíte mít perfektní střídání a uklidnit hru. Olomouc už měla šanci před inkasovaným gólem ze slotu, to by se nám nemělo stávat. Musím Olomouci pogratulovat k vítězství, dnes vyhrála zaslouženě.“

HC Olomouc – HC Sparta Praha 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. A. Rutar (Orsava, Kunc), 19. Orsava (J. Knotek), 44. T. Černý (Fridrich, Nahodil) – 25. T. Tomek (K. Hrabík), 44. O. Najman (P. Kousal, K. Hrabík). Rozhodčí: Hribik, Šindel – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 5013.

Sestavy:

Olomouc: Machovský – T. Černý, Ondrušek, Řezníček, Sirota, A. Rutar, Korenčík, Škůrek – Kohout, Kusko, J. Káňa – Navrátil, Nahodil, Fridrich – Orsava, P. Musil, Kunc – Mácha, J. Knotek, Anděl. Trenér: J. Tomajko.

Sparta: Kořenář – Kemiläinen, Mašín, Mikliš, Krejčík, Irving, Kempný, T. Tomek – Hyka, J. Lajunen, Salomäki – P. Kousal, O. Najman, Chlapík – M. Forman, D. Vitouch, K. Hrabík – Ton, Žmola, O. Hrabík. Trenér: Gross.