Aktual.: 26.05.2025 00:31
Stockholm – Hokejisté Spojených států amerických se stali po 65 letech mistry světa. Ve finále šampionátu ve Stockholmu porazili Švýcarsko 1:0 v prodloužení a získali třetí titul. Vítězný gól dal útočník Tage Thompson v čase 62:02. Čisté konto udržel díky 25 úspěšným zásahům Jeremy Swayman.
Američané byli ve finále poprvé od zavedení systému play off v roce 1992. Tým kouče Ryana Warsofského navázal na triumfy z let 1933 v Praze a 1960 ve Squaw Valley, kde byl šampionát součástí olympijských her.
Thompson o tom dnes rozhodl čtyřicátou střelou amerického výběru mezi tyčky a ukončil po 243 minutách a 27 sekundách neprůstřelnost Leonarda Genoniho, jenž se stal rekordmanem MS moderní éry. Překonal rekord, který stanovil v roce 2015 v Praze finský gólman Pekka Rinne 238 minutami a pěti sekundami bez inkasovaného gólu.
Švýcaři se museli spokojit se stříbrem stejně jako loni v Praze, kde ve finále podlehli českému týmu 0:2. Druzí skončili již popáté, zlato na MS jim stále uniká. Další možnost budou mít za rok na domácí půdě.
„Tohle jsme měli v hlavě celý turnaj. Teď jsme to i naplnili a je to skvělý pocit,“ řekl novinářům po utkání americký útočník Frank Nazar. „Švýcaři hráli dobře, mají kvalitní tým. Hlavně gólman chytal úžasně. Byl to fajn zápas. Nervózní jsem nebyl. Věděli jsme, že hrajeme dobře a když tak budeme pokračovat, vyhrajeme,“ uvedl.
„Prodloužení tři na tři nám pomohlo. Víme, že máme spoustu rychlých hráčů, kteří umí dobře tvořit hru. Je to naše výhoda. Gól jsem ani neviděl, jen jsem zahlédl, jak všichni mávají rukama. Tak jsem zahodil hokejku i všechno ostatní a jel na led. Těžko ty pocity popsat,“ prohlásil Nazar.
Výběr trenéra Patricka Fischera nastupoval s touhou zlomit hrozivou bilanci z medailových zápasů. Švýcaři jich do dneška hráli sedm a nikdy neuspěli.
Ve vyrovnaném úvodním dějství si Genoni i jeho protějšek Swayman připsali shodně po 11 úspěšných zákrocích. První velký zásah musel v šesté minutě vytáhnout Švýcar při obrovské šanci O’Connora. Na druhé straně vzápětí nepřesně dorážel Moser.
V deváté minutě musel Werenski na trestnou lavici. Při přesilovce měl velkou šanci Fiala, jenž mohl v jednu chvíli dorážet do odkryté branky, ale nedokázal se včas zorientovat. V 18. minutě předvedl skvělou reakci po Cooleyho teči Genoni.
Krátce nato si zahráli poprvé v utkání početní výhodu také Američané a Genoni čelil sérii nebezpečných ran. Dobře mířený pokus Kellera vytěsnil růžkem vyrážečky.
Ve 25. minutě kryl i Smithovo zakončení. Jen o chvilku později zahákoval Fora unikajícího Nazara a sudí nařídili trestné střílení. K němu se rozjel Garland, ale Genoni jeho úmysly o koncovce dokonale přečetl.
Ve 39. minutě vytěsnil se štěstím Smithovu ránu. Pak měl švýcarský celek po Thompsonově faulu výhodu přesilovky, ale Genoniho v ní pozlobil Nazar, jenž sekundu před koncem třetiny nebezpečně vypálil z otočky.
Na začátku třetí části měl Nazar další šanci – Genoni jeho pokus po ledě vyrazil. Na druhé straně zahrozil tečující Niederreiter. V 53. minutě vyrazil Genoni Kellerovu ránu ramenem, puk obloučkem za jeho zády dopadl do brankoviště, spoluhráči ho však uklidili do bezpečí.
Když pak nevyužili Američané přesilovku, podruhé v historii finálových utkání MS skončil zápas bez branek a rozuzlení muselo přinést prodloužení, které se hrálo jen tři na tři. Po nevyužité šanci Malgina se prosadil Thompson skvělou ranou přes blokujícího Siegenthalera, Genoni byl bezmocný.
Finále (Stockholm):
Švýcarsko – USA 0:1 v prodloužení
Branka a nahrávky: 63. T. Thompson (Cooley, Skjei). Rozhodčí: Campbell (Kan.), M. Holm (Švéd.) – Ankerstjerne (Dán.), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 12.530.
Sestavy:
Švýcarsko: Genoni – Kukan, Siegenthaler, Glauser, Moser, Fora, Marti, Berni – Meier, Malgin, Andrighetto – Niederreiter, Ambühl, Fiala – Ch. Bertschy, Moy, Schmid – Riat, Jäger, Knak. Trenér: Fischer.
USA: Swayman – LaCombe, Werenski, Peeke, Skjei, Kesselring, Vlasic, Buium – Garland, Cooley, C. Keller – T. Thompson, Beniers, Nazar – W. Smith, Pinto, Gauthier – D. O’Connor, McCarron, Eyssimont. Trenér: Warsofsky.
Konečné pořadí MS:
1. USA, 2. Švýcarsko, 3. Švédsko, 4. Dánsko, 5. Kanada, 6. Česko, 7. Finsko, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Lotyšsko, 11. Slovensko, 12. Norsko, 13. Slovinsko, 14. Maďarsko, 15. Kazachstán – sestup, 16. Francie – sestup.