Komerční prezentace Aktualizace: 19.05.2024 00:01

Praha – Čeští hokejisté vyhráli na mistrovství světa v Praze nad Velkou Británií 4:1 a posunuli se do čela skupiny A. Svěřenci trenéra Radima Rulíka vedou o jeden bod před Švýcarskem a Kanadou, které odehrály o zápas méně, a mají jistotu, že skončí nejhůře třetí. Poslední zápas ve skupině český tým odehraje v úterý od 16:20 proti Kanadě. Ve čtvrtek od 20:20 jej čeká čtvrtfinále.

U všech českých gólů byl kapitán Roman Červenka, který si připsal čtyři asistence a s osmi body za dvě branky a šest přihrávek je nejproduktivnějším českým hráčem na turnaji. Tři body za dva góly a jednu asistenci nasbíral Lukáš Sedlák.

Český tým nastoupil už s útočníkem Martinem Nečasem, který dnes přiletěl a připojil se k národnímu týmu po vyřazení Caroliny ve druhém kole play off NHL. Mimo sestavu zůstal centr David Kämpf.

Do první šance se dostal hned po čtvrt minutě kapitán Červenka, ale gólman Bowns jeho střelu vytěsnil levou rukou. V čase 2:18 už se český tým dočkal vedení. Britský gólman po Červenkově průniku odvrátil puk hokejkou jen před Sedláka, který snadno trefil odkrytou část branky. V 5. minutě už to bylo 2:0. Krejčík využil clony Kašeho před brankou a zamířil k levé tyči.

Potom se dostal dvakrát k zakončení Nečas a v 9. minutě pomohla Bownsovi po Hájkově střele levá tyč. Při Dugganově trestu dvakrát pálil Palát. Po vyloučení Kašeho měl možnost snížit po Dowdově střele z dorážky Mosey, Dostál kryl i Kirkovu střelu.

Po 36 sekundách druhé části předložil Červenka v přečíslení dvou na jednoho puk Sedlákovi, který podruhé v utkání skóroval. Vzápětí musel Bowns zasahovat po individuální akci Stránského. Ve 23. minutě při Krejčíkově vyloučení Britové snížili. Kirk našel z levého kruhu na brankovišti Moseyho, který usměrnil puk za Dostála.

Po Dowdově faulu při výhodě ještě Palát z levého kruhu netrefil dobře puk po další Červenkově ideální přihrávce, ale hned po 11 sekundách přesilovkou hru využil po souhře Červenky a Sedláka Kaše. Po své premiérové brance v devátém reprezentačním utkání z trestného střílení v pátek proti Rakousku se tentokrát prosadil poprvé ze hry. Pro kapitána Červenku to byla už čtvrtá asistence v utkání.

Český tým se ještě ve druhé části ubránil při trestu Stránského a na přelomu se závěrečnou třetinou i při Gudasově vyloučení. V oslabení měl po Flekově přihrávce možnost Červenka, ale bekhendem nepřehodil Bownsův beton. Potom Červenka pálil z pravého kruhu a gólem neskončila ani Sedlákova teč. Velké Británii ještě nabídl jednu početní výhodu faulem Stránský, ale stav už se nezměnil.

Hlasy po utkání:

Roman Červenka (kapitán ČR, autor čtyř asistencí): „Dnes to sedlo. Dobře jsme začali jako lajna, vyšla nám první střídání a od toho se zápas odvíjí. Včera (proti Rakousku) jsme taky měli šance, jen jsme nic nedali. Pak to tlačíš. Ale vesměs je to jedno, dnes jsme dali góly my, příště je dá někdo jiný.“

Martin Nečas (útočník ČR, nastoupil hned po příletu z USA): „Nohy mi moc nejely, necítil jsem se moc dobře. Nebylo ale na co čekat, chtěl jsem jít hned hrát. Je lepší, abych se takhle cítil dneska, než proti Kanadě a pak dál. Bylo dobré to rozjezdit, zvyknout si na styl hry a připravit se na Kanadu. Jsem rád, že jsem to odehrál a že jsme vyhráli. Těším se do postele, abych to dospal. Teď bych usnul na lusknutí prstu, protože za poslední dva dny jsem spal nějaké tři čtyři hoďky. Pomůže i kvalitní regenerace a budu v pohodě. A pak to s Kanadou rozjedeme.“

Radko Gudas (obránce ČR): „Začátek se nám velmi povedl. První lajna nás dneska táhla, bylo vidět, že si jdou za tím. Je to super, když si věří a chtějí celý tým táhnout. Dneska se jim to hrozně povedlo a bylo vidět, že jsou první lajna z důvodu. Červus (Roman Červenka) opět skvěle zasáhnul a bylo vidět, proč je lídr našeho týmu.“

Skupina A (Praha):

Česko – Velká Británie 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. L. Sedlák (Červenka, Krejčík), 5. Krejčík (Gudas, Červenka), 21. L. Sedlák (Červenka, O. Kaše), 33. O. Kaše (L. Sedlák, Červenka) – 23. Mosey (Kirk, O’Connor). Rozhodčí: Pearce (Kan.), Tscherrig – Fuchs (oba Švýc.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:1. Diváci: 17.413 (vyprodáno).

Sestavy:

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – Nečas, Tomášek, Palát – M. Stránský, D. Voženílek, D. Kubalík – Flek, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Velká Británie: Bowns – D. Phillips, O’Connor, M. Richardson, Ruopp, Sam Jones, Halbert, Mosey, Batch – Curran, Perlini, Kirk – Dowd , Neilson, Lake – Betteridge, Lachowicz, Norris – Duggan, Davies, Critchlow. Trenér: P. Russell.