![](https://i3.wp.com/i3.cn.cz/16/1739457016_P2025021306179.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 13.02.2025 15:34
Praha – Hejtmani se na dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem shodli na tom, že převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele škol by neměl platit od letošního září. Novinářům to po schůzce Asociace krajů ČR s Pavlem na Pražském hradě řekl její předseda a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Pavel podle něj podpořil nesouhlas vedení krajů a obcí s postupem vlády.
„Shoda byla na tom, že takto připravovaný zákon potřebuje víc času, určitě by neměl platit od 1. září 2025. V této chvíli jsme se shodli, že potřebujeme čas vyladit všechny otázky a rizika, které s sebou nese takto připravovaný a schvalovaný zákon,“ podotkl Holiš.
Vláda chce převést placení nepedagogů, například kuchařek, uklízeček nebo školníků, a části ostatních neinvestičních výdajů na zřizovatele škol od září. Nový systém má podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) zohledňovat náročnost provozu jednotlivých typů škol a bude zřizovatele motivovat například k tomu, aby provozovali mateřské školy nebo vytvářeli svazkové základní školy.
Sněmovna ve středu poslala do závěrečného kola schvalování novelu školského zákona, která zmíněný převod obsahuje. Kromě zástupců samospráv či školských odborů a organizací návrh kritizují opoziční hnutí ANO a SPD, podle Pirátů by novinka měla začít platit až od září příštího roku, aby bylo možné změnu připravit.
Pavel v úterý řekl, že jestli dodnes není hejtmanům a starostům jasné, s jakými zdroji a odkdy by měli počítat, hovoří to o nepřipravenosti takového opatření. Pokud návrh nebude projednaný s vedením krajů, obcí a měst, domnívá se, že by neměl být přijat.
„Chceme jednoznačně i společně s prezidentem odmítnout takový způsob projednávání a takový návrh, který se dnes ve Sněmovně projednává, hlavně kvůli rychlosti, s jakou je zákon připravován, kvůli nesystematičnosti,“ poznamenal Holiš.
Na financování nepedagogů i části ostatních neinvestičních výdajů podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dostanou obce a kraje od září do konce letošního roku 11 miliard korun. Je to částka, kterou by na to stát vynaložil za třetinu roku, navýšená o půl miliardy, uvedl dříve Stanjura. Příští rok by podle něj převedená částka pro obce a kraje mohla činit 32,4 miliardy korun, pokrývala by financování po celý rok.
Pavel podpořil kraje i v otázce financování oprav silnic druhých a třetích tříd, hejtmani nemají informace, kolik peněz a kdy dostanou, řekl první místopředseda asociace a ústecký hejtman Richard Brabec (ANO). „Byly slíbeny čtyři miliardy korun, dokonce v programovém prohlášení vlády snad je i šest miliard korun, ale zatím jsem neviděli ani korunu. Zimní sezona pomalu končí, začne se blížit stavební sezona a dnes je velká neznámá v tom, jaké peníze vůbec přijdou,“ podotkl.
Na jednání dnes dorazili kromě Holiše a Brabce také středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), lídr Plzeňského kraje Kamal Farhan (ANO), liberecký hejtman Martin Půta (SLK), šéf Královéhradeckého kraje Petr Koleta, hejtman Vysočiny Martin Kukla (oba ANO), jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Absentovali Martin Kuba (ODS), Martin Netolický (3PK/SOCDEM), Jana Mračková Vildumetzová a Josef Bělica, úvodního setkání se nezúčastnil též Ladislav Okleštěk (všichni ANO).
Netolický má tento týden dovolenou. „Měl ji nahlášenou předem a bohužel už s tím nešlo nic dělat,“ řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dominik Barták.