Aktual.: 7.12.2024 13:26
New York – Hostování České filharmonie (ČF) v newyorské Carnegie Hall jednou za čas by se mohlo stát tradicí, míní generální ředitel prvního českého orchestru David Mareček. Umělecký ředitel Carnegie Hall Clive Gillinson mu sdělil, že zde plánují zahájit prezentace početně menších národů, které jsou kulturními velmocemi. A Česká filharmonie dokázala tento týden v rámci Českého týdne v New Yorku třikrát vyprodat téměř třítisícový sál a na své koncerty přitáhla osobnosti, jakými jsou slavný architekt Daniel Liebeskind nebo známý herec Alec Baldwin, řekl v rozhovoru s ČTK Mareček.
„Myslím, že všichni muzikanti momentálně cítí obrovský pocit štěstí. Dostat tříkoncertní rezidenci v Carnegie Hall je těžká věc a ještě těžší je proměnit rezidenci v úspěšnou misi. Nám se to podařilo díky pomoci spousty lidí a díky tomu, že dobře dopadly všechny tři koncerty. Měl jsem radost z toho, že na publikum nezapůsobily jenom „hity“, jakým je třeba Dvořákův cellový koncert, ale ohromně pozorně vyslechli Mahlerovu Pátou symfonii a Glagolskou mši, která se tady moc často nehraje,“ uvedl Mareček.
ČF pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova zahájila koncerty ve vyprodané Carnegie Hall 3. prosince hudbou Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll provedl americký violoncellista Yo-Yo Ma. Ve druhé části vystoupení zazněly Smetanovy symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka. Vřelé publikum aplaudovalo vestoje už po první polovině programu a ovace doprovázely hlasité výkřiky uznání.
O den později ČF zahrála hudbu Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera a 5. prosince vyprodanému sálu nabídla Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka se sólistou Daniilem Trifonovem a za účasti Pražského filharmonického sboru Glagolskou mši Leoše Janáčka. V průběhu koncertu zástupci ČF a dirigent Byčkov převzali Cenu Americké Dvořákovy společnosti (Dvorak American Heritage Association – DAHA) za mimořádný přínos české hudbě.
„Jsme skoro zaskočeni podporou, které se nám dostává od Čechů, kteří s námi přijeli do Carnegie Hall, a množstvím lidí, kteří sledovali stream koncertu Smetanovy Mé vlasti ze 3. prosince. Pro muzikanty stejně jako pro zpěváky Pražského filharmonického sboru je obrovskou vzpruhou vědět, že to doma někoho zajímá. Dokonce za námi přiletěl prezident Petr Pavel rovnou z cesty po Austrálii a Novém Zélandu, aby podpořil českou kulturu a prezentaci Roku české hudby,“ konstatoval Mareček.
Přední český orchestr se americkému publiku v Carnegie Hall představil letos podvacáté. Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem. ČF spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát. Z New Yorku orchestr odlétá ke dvěma koncertům do Toronta.
„Jsme rádi, že se do Toronta vracíme, protože tam Česká filharmonie mnoho let nehrála a má k městu vztah skrz jednoho ze svých velkých šéfů Karla Ančerla,“ dodal Mareček.
Dirigent Ančerl zemřel v Torontu 3. července 1973 ve věku 65 let. V roce 1993 byly jeho ostatky převezeny do ČR a uloženy na Vyšehradském hřbitově.