Komerční prezentace Aktual.: 21.02.2025 16:15

Praha – Prezident Petr Pavel naplnil svou ústavní pravomoc, když platovou novelu vetoval. Aktuálně je tak iniciativa znovu na straně zákonodárců, sdělil dnes ČTK mluvčí hlavy státu Vojtěch Šeliga. Reagoval tak na dotaz ohledně záměru lidovců požádat prezidenta o svolání a moderování jednání parlamentních stran o platech veřejných činitelů.

Pavel v pondělí vetoval vládní novelu, podle níž se mají letos zvýšit platy vrcholných politiků skoro o sedm procent, zatímco soudcům a státním zástupcům mají s ohledem na zvyšování v minulých letech v podstatě stagnovat. Kromě toho, že to podle prezidenta není systémové řešení, označil za špatné i opoziční návrhy na zmrazení platů politiků. Sporná norma se tak vrací k novému projednání do Poslanecké sněmovny, která může veto hlavy státu přehlasovat. Potřeba je k tomu alespoň 101 hlasů. Vládní koalice má ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 104 hlasů.

Vládní KDU-ČSL ve čtvrtek oznámila, že Pavla požádá o moderování jednání, které by situaci po vetu vyřešilo. „My vnímáme výhrady, které prezident veřejně prezentoval, jako rozevírání nůžek mezi platy ústavních činitelů a platy státních zástupců a soudů. Jsme ale přesvědčeni, že za této situace to je právě prezident, který by se měl ujmout moderace debaty nejenom mezi koaličními stranami, ale i stranami opozičními, protože bez nich se dlouhodobé udržitelné řešení nenajde,“ řekl předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes ráno řekl, že případnou prezidentovu snahu dospět k dohodě o platech podpoří.

„Prezident naplnil svou ústavní pravomoc, když návrh vetoval. Aktuálně je tak iniciativa znovu na straně zákonodárců,“ sdělil dnes ČTK Pavlův mluvčí Šeliga.

Novela je reakcí na loňský nález Ústavního soudu a bez jejího přijetí soudem zrušená úprava chybí. Sněmovna a Senát se tak například po prezidentském vetu rozhodly poslat zákonodárcům zatím zálohový plat a náhrady ve výši loňského měsíčního platu.

Podíl
Exit mobile version