Komerční prezentace Aktualizace: 26.02.2024 18:43

Praha – Hutní společnost Liberty Ostrava dnes už podeváté o týden odložila návrat zaměstnanců do práce, vedení firmy podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nekomunikuje s vládou. Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií.

Mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková sdělila ČTK, že huť chce instalovat zařízení umožňující výrobu bez energií od Tamehu. Energie od Tamehu byly podle Liberty několikanásobně dražší, než jsou obvyklé tržní ceny. Mluvčí Tameh Czech Patrik Schober ale ČTK řekl, že to neodpovídá skutečnosti, ceny se podle něj řídily výší nákladů a marže byla jen jedno procento.

Většina pracovníků Liberty Ostrava a Tameh Czech, které jsou ekonomicky i technologicky provázané, je doma od loňského 22. prosince. „Většina (asi 3000) zaměstnanců pokračuje na takzvaných jiných překážkách na straně zaměstnavatele, a to do 4. března 2024 včetně,“ uvedla mluvčí Liberty. Údaj se týká Liberty Ostrava bez dceřiných společností. I s dceřinými firmami má Liberty 6000 pracovníků.

Odboráři uvádějí, že aktuálně pracuje okolo 1600 zaměstnanců. Liberty podle mluvčí připravuje návrat do práce dalších asi 1500 zaměstnanců. K návratu lidí do práce podle Zajíčkové přispěje zlepšení finanční situace díky zpracování nakoupených polotovarů, jejichž první várka už dorazila do Česka. „Příští týden se z nich začnou vyrábět svitky, které budeme expedovat našemu významnému zákazníkovi,“ uvedla.

Liberty Ostrava má delší dobu problém platit závazky. Firmu chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem, ale restrukturalizační správce podle serveru Seznam Zprávy navrhl, aby moratorium soud zrušil. Firma je podle něj v platební neschopnosti. Soud o tom bude jednat ve středu. Podle Zajíčkové chce firma soud ujistit, že plni podmínky preventivní restrukturalizace a je solventní.

Ministr práce a sociálních věcí Jurečka dnes při příchodu na jednání tripartity řekl médiím, že majitel Liberty Ostrava nemá vůli komunikovat s vládou o reálném plánu obnovení výroby, ačkoli vláda nabízí Liberty spolupráci. „My chceme, aby tady ta výroba zůstala, aby ti lidé mohli mít práci nadále,“ řekl Jurečka. Podle předsedy Odborového svazu Kovo Romana Ďurča by stát měl v případném insolvenčním řízení aktivně hledat nového majitele, který by chtěl huť Liberty provozovat.

Liberty podle mluvčí firmy pracuje na aktualizovaném restrukturalizačním plánu, který je založený na předpokladu, že bude prvovýrobu provozovat bez dodávek energií od Tamehu. Huť podle Zajíčkové v uplynulých pěti letech vedla s Tamehem četná jednání. „Naši partneři však odmítali vyjednávat o úpravě smlouvy, podle které nám účtují o 200 až 300 procent vyšší ceny za energie, než jaké jsou běžné tržní ceny, a to i s vědomím, že to znesnadňuje naše společné podnikání a ohrožuje tisíce pracovních míst,“ uvedla.

Mluvčí Tamehu Schober s vyjádřením Liberty nesouhlasí. „Veškeré ceny byly vždy mezi společnostmi Tameh Czech a Liberty Ostrava odsouhlaseny dopředu. Cena nadto odpovídá principu ‚cost-plus‘, tedy cena produktů Tameh Czech je tvořena prokazatelně vynaloženými náklady (které Liberty Ostrava může kontrolovat a také kontroluje) a ziskovou marží v průměrné výši pouze jednoho procenta,“ uvedl.

Kvůli problémům Liberty se dostala do druhotné platební neschopnosti ostravská úklidová firma Hadr & Kyblík. Liberty a Tameh byly jejími největšími zákazníky a nyní firmě dluží dohromady zhruba deset milionů korun, řekl ČTK jednatel společnosti Hadr & Kyblík Petr Hadaščok. Situaci označil za likvidační. Firma podle něj nyní sama dluží na pojištění a přichází o zaměstnance.

Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. Když se majitelem huti stala Liberty Steel Group, Tameh zůstal majetkem společného podniku ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky od prodeje huti skupině Liberty. Tameh Czech uvádí, že kvůli tomu, že mu huť neplatila, skončil v prosinci v úpadku.

Podíl
Exit mobile version