S informací, že by Samsung mohl pracovat na funkci Car Crash Detection, tedy funkci potenciálně zachraňující lidské životy, přinesl na síti X Mishaal Rahman. Podle něj totiž existují náznaky, že by top samsungy mohly takovou funkci výhledově získat.
Portál Sammobile předpovídá, že k implementaci funkce, která využívá data z akcelerometru, gyroskopu a mikrofonu a získává také zvuková a pohybová data ze smartphonu, by mohlo dojít později tento rok. Součástí současného rozhraní One UI 6.1 totiž není, Samsung by tak Car Crash Detection mohl zahrnout do budoucí aktualizace One UI 7.0.
Data ze senzorů použije funkce k určení, zda se uživatel telefonu nestal účastníkem vážné dopravní nehody. V případě, že systém danou situaci vyhodnotí jako nehodu, se na displeji telefonu zobrazí možnost kontaktovat tísňovou linku a také tlačítko k případnému potvrzení, že je uživatel telefonu v pořádku. Pokud na něj neklikne, vytočí telefon číslo tísňové linky automaticky a zároveň odešle informace o aktuální poloze.
Jako první funkci detekci dopravní nehody zavedl Google u svých pixelů, a to konkrétně v roce 2018 u modelu Pixel 3. Google u svých telefonů nabízí i možnost tichého sdílení aktuální polohy s hasiči, zdravotníky či policií. Zda na takové úrovni bude i služba Samsungu, není v tuto chvíli jisté. Minimálně nabídne službu, která bude srovnatelná s těmi dosavadními. A nelze vyloučit ani možnost, že se funkce detekce autonehody neobjeví také ve smartphonech další předních výrobců.
Zachraňuje, ale i přidělává starosti
V případě produktů Apple (touto funkcí disponují i hodinky Watch) se již nejednou zasloužila o záchranu lidského života. Třeba loni v únoru obdrželo integrované řídící centrum v německém Straubingu v brzkých ranních hodinách hlášení o dopravní nehodě nedaleko Steinachu. Havarovaný vůz nebyl tehdy z vozovky vidět, nacházel se v prudce svažitém terénu ve křoví asi 20 metrů od silnice B20 a záchranáři, kteří na místo dorazili, se museli ke zraněným mladíkům dostat za použití žebříku a lana.
O obdobném štěstí může mluvit Američanka, která začátkem loňského ledna havarovala u San Bernardina. Rodina se totiž kvůli neúspěšným snahám o spojení s ní rozhodla lokalizovat její iPhone za využití funkce Najít. Telefon se ohlásil v horách severně od zmíněného amerického města. Záchranáři následně našli těžce zraněnou ženu zaklíněnou ve voze. Ten se přitom nacházel mimo dálnici pod srázem v šedesátimetrové hloubce.
O přínosu této funkce, která v případě, že si přímí účastníci nehody nemohou sami přivolat pomoc, může zachránit nejeden lidský život, není pochyb, avšak na druhou stranu záchranné složky již opakovaně potrápila. Nejednou totiž iPhony či hodinky Watch jako těžkou autonehodu v minulosti vyhodnotily například pády na sjezdovce či jízdu na horské dráze.
Apple propaguje funkci, která jiným dělá starost: