Komerční prezentace Aktualizace: 11.03.2024 10:51

Praha – Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Inflace je tak nejnižší od prosince 2018, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Tempo růstu cen dosáhlo cíle České národní banky (ČNB) a skončilo o 0,8 procentního bodu pod její prognózou. Analytici však upozorňují na přetrvávající inflační tlaky ve službách, proto podle nich nelze mluvit o úplném překonání inflace. Zpomalení inflace také neznamená návrat cen na dřívější úroveň, ale nižší tempo jejich růstu.

Česko mělo v únoru osmou nejnižší inflaci ze 41 sledovaných evropských zemí, uvádí analýza investiční platformy Portu. Tempo růstu cen bylo nižší než ve všech sousedních státech i nižší než průměr eurozóny, kde byl podle analýzy 2,6 procenta. Nejnižší inflaci v Evropské unii mělo Lotyšsko s 0,4 procenta, nejvyšší Rumunsko s 6,9 procenta.

Ve srovnání s loňským únorem si lidé museli připlatit zejména za bydlení, ceny nájemného stouply o téměř sedm procent, vodné a stočné zdražilo o více než desetinu a elektřina zhruba o 13 procent. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly o procenta. Dražší byly letos v únoru i stravovací a ubytovací služby, kde ceny meziročně vzrostly o téměř devět procent, respektive deset procent. V rekreaci a kultuře vzrostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb a dovolených s komplexními službami a dále stouply i ceny u alkoholu a tabáku. „K meziročnímu snížení celkové cenové hladiny v únoru přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje,“ uvedli statistici.

Inflace skončila 0,8 procentního bodu pod prognózou ČNB. Nižší než očekávaná byla také takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a která je důležitá pro rozhodování ČNB a centrální banka ji svou politikou může nejvíc ovlivnit. V únoru dosáhla 2,8 procenta po lednových 2,9 procenta. „V jejím odeznívání, které trvá již druhým rokem, se projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka v důsledku restriktivního nastavení měnové politiky. Utlumená ekonomická aktivita působící na pokles ziskových marží výrobců a prodejců vedla ke zpomalení růstu cen zboží,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Celkově podle ČSÚ ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 5,2 procenta. Na vyšší růst cen služeb upozorňují také analytici, podle nichž tak zatím nelze mluvit o plošném překonání inflace. „Potvrzuje to stále rychlý růst cen služeb, který podle statistického úřadu přesahuje hranici pěti procent, nebo třeba pokračující zdražování v oblasti stravování a ubytování. Tam například ceny stále rostou o necelých devět procent. Vypadá to tedy tak, že se inflace přestěhovala ze zboží do služeb,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler předpokládá, že se inflace v příštích měsících zvýší o několik desetin procenta a ke dvěma procentům by se mohla vrátit v létě. „Ceny služeb stále zůstávají zvýšené, což je důvod, proč ČNB opakovaně mluví o opatrnosti při snižování sazeb. Dnešní číslo však výrazně zvyšuje šanci, že ČNB pokles sazeb na konci března urychlí a sníží je alespoň o tři čtvrtě procentního bodu,“ uvedl. V současnosti je základní úroková sazba ČNB 6,25 procenta.

Podíl
Exit mobile version