Komerční prezentace Aktual.: 14.05.2025 11:32
Praha – Iniciativa Česko, funguj! představila 12 kroků, které mají přispět k fungujícímu a efektivnějšímu státu. Patří mezi ně změna jednacího řádu Sněmovny, zjednodušení zadávání veřejných zakázek nebo vytváření jasného zadání pro státní firmy ze strany státu. Opatření chce iniciativa nabízet občanům i politickým stranám. Řešení jsou podle ní nadstranická a univerzální a může je začít realizovat každá politická strana, která se dostane k moci. Jednotlivé body dnes zástupci Česko, funguj! a experti z partnerských institucí představili novinářům.
Na vytvoření 12 kroků se podle obsahové manažerky iniciativy Karolíny Kopky podíleli experti z různých sfér. „Naše řešení jsou ambiciózní, ale realistická,“ uvedla. Kroky lze podle ní přijmout během jednoho volebního období. Iniciativa má v plánu veřejnou kampaní rozšířit o 12 bodech povědomí a motivovat občany, aby si sami řekli o změnu. Lidé si ji mohou pomyslně objednat na webu iniciativy.
Stát by měl mít podle iniciativy jasné priority, kvalitní lidi a jednoduché procesy. Navrhují například, aby každý ministr do 100 dní od nástupu zveřejnil svých pět konkrétních a měřitelných cílů. Podle Věnka Bonuše z organizace Lobbio postrádá státní správa jeden jasný směr a má příliš mnoho úkolů. Právě stanovení několika hlavních priorit podle něj přispěje k transparentnosti vůči úředníkům i občanům a může vést k posílení důvěry voličů v to, že stát je schopen dotahovat věci do konce.
Iniciativa chce také změnu jednacího řádu Sněmovny, obstrukce mají podle ní vliv na schopnost státu schvalovat klíčové reformy. Podle Bonuše by se měly zkrátit řečnické doby, navrhuje také pevnější harmonogram a pro nekonfliktní zákony zkrácený proces schvalování, tedy něco mezi klasickým procesem tří čtení a schvalováním v prvním čtení.
Změnit by se podle Česko, funguj! mělo i zadávání veřejných zakázek, hodnotit je podle ní potřeba spíše podle kvality než ceny. Chce větší transparentnost u malých zakázek a reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou by se zpřehlednila a zrychlila řízení, která dnes brzdí zásadní investice.
Další z bodů se zaměřuje na potřebu informovaných rozhodnutí státu. Podle Česko, funguj! jsou politická rozhodování v ČR často náhodná, nesystematická a podléhají lobbingu, státu podle iniciativy chybí schopnost opírat zákony, strategie a rozpočty o data a kvalitní analýzy. Ke změně má podle Ladislava Frühaufa z think-tanku České priority přispět sdílení informací nebo posílení analytických kapacit na ministerstvech.
Mezi 12 kroky je také požadavek na jasná zadání a úkoly pro státní firmy, konkurenceschopné státní platy či na transparentní výběrová řízení na předsedy a členy rad regulačních úřadů. Iniciativa mezi body zařadila i nutnost strategického nakládání s rozpočty nebo zrychlení státu automatizací.