Praha – Intenzivní deště, které Česko zasáhly v posledních dnech, rozvodnily desítky toků a situace se místy dále zhoršuje. Některý z povodňových stupňů byl dnes v poledne na 200 místech. Třetí stupeň, který znamená ohrožení, byl na 44 místech více než tří desítek toků. Vydatně pršet bude i dnes.

Problémy jsou především na Jesenicku a ve Frýdlantském výběžku, na Ostravsku je uzavřeno několik silnic. V Brně evakuovali nemocnici a kvůli hrozbě vylití Labe z koryta doporučil starosta Špindlerova Mlýna návštěvníkům, aby dnes opustili toto horské středisko. Na severní Moravě hrozí stoletá voda, Ústřední povodňová komise proto vyzvala hejtmana Moravskoslezského kraje k vyhlášení stavu nebezpečí podle krizového zákona.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude vydatnými srážkami dnes zasaženo nejen celé Jesenicko, ale také Ostravsko a Opavsko. V neděli už by mělo pršet méně, ale v Jeseníkách stále může spadnout 80 až 100 milimetrů srážek. Na celém území ČR zasaženém silným dešti se už fakticky naplnily absorpční schopnosti půdy a lesů.

Briefing po jednání Ústřední povodňové komise:

Voda z rozvodněné Smědé dnes odřízla od okolí obec Višňová na Liberecku. Dopravu tam zajišťuje evakuační tatra hasičů, do domů se ale voda zatím nedostala. Z koryta se vylila také řeka Bělá v Mikulovicích a také v České Vsi na Jesenicku.

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně dnes evakuovala další pacienty, první do jiných nemocnic přesunula už v pátek. Nemocnici, která leží v záplavovém území Svratky, sice nehrozí přímé zaplavení, ale kanalizací stoupá voda do suterénu, kde je zdroj elektřiny.

Kvůli hrozbě, že se Labe mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím vyleje z koryta a zaplaví přístupovou cestu, doporučil dnes starosta Špindlerova Mlýna návštěvníkům, aby opustili toto známé krkonošské horské středisko.

Vodohospodáři nadále odpouštějí vodu z Vltavské kaskády, odpoledne chtějí zvýšit průtok z 450 na 550 metrů krychlových za sekundu. V Praze bude kvůli tomu později odpoledne překročen průtok 800 m3/s, který ale stále znamená první povodňový stupeň.

Kvůli extrémnímu počasí dopoledne nejezdily vlaky na několika desítkách tratí po celé zemi – některé kvůli popadaným stromům, jiné z preventivních důvodů.

ČEZ evidoval dopoledne 44.000 míst bez elektřiny, ráno jich bylo 61.000. Situace se ale zhoršuje na Moravě. Na 2300 domácností je bez dodávek u EG.D.

Mobilní operátoři evidují lokální výpadky signálu v desítkách lokalit zejména v severovýchodních a jižních Čechách. Problémy spojené převážně s přerušenými dodávkami proudu hlásí na Trutnovsku, v oblasti Krkonoš, Krušných hor a Šumavy.

Prezident Petr Pavel vyjádřil uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám IZS, pracovníkům v energetice, dopravě a ostatním, kteří se podílejí na zvládnutí povodní. Česko má podle něj v současnosti nejen přesnější modely, ale i výrazně lépe fungující systém reakce na krize než při povodních v letech 1997 a 2002.

Jihočeský kraj

Na jihu Čech dvě řeky překonaly po intenzivních deštích nejvyšší třetí povodňový stupeň. Jde o Blanici na Prachaticku a Černou na Českokrumlovsku, které přivádějí vodu z horských oblastí. Na mnoha dalších tocích v kraji hladiny vystoupaly na nižší povodňové stupně. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší povodňový stupeň platí na Blanici, která přivádí vodu z části Šumavy, ve stanicích Podedvory a Blanický mlýn. V případě Černé, jež pramení v Novohradských horách, naměřila třetí povodňový stupeň stanice Ličov.

V podstatě nepřetržitě prší na jihu Čech od čtvrtka. Na loukách, polích a jiných plochách se v noci na dnešek vytvořily rozsáhlé laguny, jelikož půda už je nasátá vodou a další nedokáže vstřebat.

Povodňové stupně překonávají zatím menší řeky nebo potoky, jako jsou Volyňka, Stropnice nebo Svinenský potok. Zvyšuje se však hladina už i na Malši, Nežárce, Lužnici, Otavě a Vltavě, což jsou řeky, které odvodňují prakticky celý kraj. Podle předpovědi hydrologů lze očekávat překonání nejvyšších stupních v následujících hodinách i na těchto tocích.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji zůstává třetí povodňový stupeň značící ohrožení na Svratce v Židlochovicích a Bělé v Boskovicích. Stavy ovlivňují odtoky z nádrže a v Boskovicích i stavba v korytě. Druhý stupeň, jenž značí pohotovost, eviduje několik stanic na Dyji. Svratka je na druhém stupni ve Veverské Bitýšce a v Brně. Dále jsou v kraji na několika místech první stupně, které znamenají bdělost. Vyplývá to z informací Povodí Moravy, Českého hydrometeorologického ústavu a brněnského magistrátu.

TK po zasedání jihomoravské povodňové komise:

V Židlochovicích by měla Svratka podle předpovědního modelu z dnešních 6:30 kulminovat v noci na pondělí. Hladina řeky by měla dosáhnout 488 centimetrů. Před začátkem dešťů a zahájením intenzivního vypouštění Brněnské přehrady byla ve středu hladina nejvýše na necelých 100 centimetrech. Pro Židlochovice je řízení odtoku z přehrady klíčové, protože leží pod soutokem Svratky se Svitavou a Litavou, což jsou dvě neregulované řeky.

Hladina Svitavy v Bílovicích nad Svitavou dosáhla po 7:00 druhého stupně. Kulminovat má také v noci na pondělí. Podle předpovědi bude na 411 centimetrech, přičemž stav před pár dny byl necelých 80 centimetrů.

Karlovarský kraj:

Karlovarský kraj zůstává jediným, kde se neočekává vzestup řek kvůli dešti. Hasiče ale zaměstnává silný vítr, který láme stromy a na mnoha místech komplikuje dopravu. Popadané stromy v noci také uzavřely například železniční trať mezi Františkovými Lázněmi a Vojtanovem nebo mezi Nejdkem a Novou Rolí, zjistila ČTK.

„V průběhu pátku až do aktuálních ranních hodin zasahovali hasiči v kraji u 122 událostí. Z toho ve 102 případech se jednalo o technickou pomoc, v 90 případech šlo o popadané stromy na vozovky. V Abertamech hasiči zajistili část uvolněné plechové střechy, v Ostrově pomáhali odstranit party stan poškozený větrem, v Merklíně menší strom spadl na střechu rodinného domu. U událostí zasahovaly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů,“ uvedl dnes ráno mluvčí krajských hasičů Lukáš Černý.

Podle webu Českých drah byla místo uzavřené trati Nejdek – Nová Role nasazena náhradní autobusová doprava.

Řeky v Karlovarském kraji sice kvůli dešti mírně stoupají, ale jsou zatím daleko i k nejnižšímu stupni povodňové aktivity. Ještě v pátek byly některé toky dokonce na úrovni sucha. I říčka Bystřice, která přivádí vodu z Krušných hor a při deštích rychle stoupá, měla ráno hladinu v Ostrově na 63 centimetrech, přičemž prvního stupně povodňové aktivity by dosáhla na 115 centimetrech.

Královehradecký kraj

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji dnes ráno dosáhly povodňových stupňů (SPA) na 11 místech. Na nejvyšším, třetím povodňovém stupni, ohrožení, bylo Labe na dvou místech ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Druhý stupeň byl na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Na ostatních místech byl první povodňový stupeň, tedy bdělost, vyplynulo z ranních dat na webu Povodí Labe. Nejvyšší srážkový úhrn 176 milimetrů za 24 hodin byl na Špindlerovce v Krkonoších.

„Území Povodí Labe je od středy zasaženo setrvalými srážkami. Srážkové úhrny se za posledních 24 hodin pohybovaly na většině území od 30 do 60 milimetrů. Večer a v noci došlo k intenzivnímu vzestupu vodních stavů a průtoků na vodních tocích pramenících v Krkonoších, Orlických horách, na Vysočině a Jizerských horách s překročením 3.SPA v řadě profilů,“ uvedl k 5:00 vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

V Královéhradeckém kraji byly zaznamenány vyšší srážkové úhrny v povodí horního Labe a Orlice.

Stav ohrožení na horním Labi platil ráno pod přehradou Labská ve Špindlerově Mlýně a také výše proti proudu. Na první zmíněné stanici začíná třetí stupeň povodňové aktivity platit od 100 centimetrů, přičemž hladina Labe tam dosahovala v 6:30 úrovně 104 centimetrů. Na druhém zmíněném profilu ve Špindlerově Mlýně hladina Labe dosahovala ve stejnou dobu úrovně 236 centimetrů, přičemž třetí stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od úrovně 220 centimetrů.

První povodňový stupeň byl na Labi pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, ve Stanovicích na Trutnovsku, dále na řece Úpě v Trutnově v Horním Starém Městě a ve Zliči na Náchodsku, stejně jako na Metuji v Krčíně v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.

Liberecký kraj

Stav ohrožení byl k dnešním 10:30 v Libereckém kraji na sedmi tocích včetně Jizery a Smědé. Větší škody zatím nejsou hlášeny. Od pátečního rána napršelo místy přes 170 milimetrů, nejvíce v Jizerských horách. Problémy působí i silný vítr, bez proudu bylo dnes dopoledne v kraji asi 13.000 domácností. Hasiči měli za pátek 390 zásahů, a z toho bylo 245 k popadaným stromům, řekl dnes novinářům krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec.

TK po jednání povodňové komise Libereckého kraje:

Nejvíce rozvodněných toků je v kraji ve Frýdlantském výběžku. Na třetím stupni je Smědá ve Frýdlantě, Raspenavě, Hejnicích a ve Višňové, která je odříznutá od okolí. Před 11:00 byla hladina Smědé v Předláncích ve výší 281 centimetrů, k dosažení extrémního stavu, tedy padesátileté vody, tam chybělo 47 centimetrů. „Provádíme velké čerpání právě ve Višňové, kde se čerpá voda přitékající do obce, před povodňovou hrází směrem přes hráz. Velmi dobře tam zafungoval poldr, který tam je vybudovaný nad Višňovou. Ten v tuto chvíli zachycuje obrovské množství vody,“ dodal Hadrbolec.

Ve Frýdlantu na Smědé hasiči v noci postavili protipovodňové stěny a zvažují vybudování dalších. Na třetím stupni je ve Frýdlantu i potok Řasnice, který je přítokem Smědé. Třetího stupně dosáhl ve Frýdlantském výběžku i Bulovský potok v Bulovce, Oleška v Dětřichově a Sloupský potok v Hejnicích.

Podle údajů z krajského povodňového portálu mají na Liberecku stav ohrožení i na Jeřici v Mníšku a Oldřichově v Hájích, v dalších částech kraje třetího stupně dosáhla Jizera v Jablonci nad Jizerou. Před 11:00 tam byla na 325 centimetrech, což odpovídá pětileté vodě. Stoupá i Lužická Nisa, zatím je v Liberci i Hrádku nad Nisou na prvním stupni.

„Co se týká prognózy, tak půlka zpráv je dobrá. Vypadá to, že na většině území kraje by během dneška měly srážky ustat a nemělo by docházet k nárůstu toků. Ta druhá zpráva není úplně dobrá. To je to, že bude dále pršet v Jizerských horách, především na severní straně Jizerských hor. To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí.

Správě železnic (SŽ) se podařilo dnes dopoledne obnovit provoz na všech tratích v kraji. Kvůli popadaným stromům a vydatným srážkám nejezdily v noci vlaky na tratích z Železného Brodu do Semil, České Lípy do Bakova nad Jizerou, mezi Novým Borem a Svorem a na regionální krkonošské trati z Rokytnice nad Jizerou do Martinic.

Moravskoslezský kraj

Na několika tocích v Moravskoslezském kraji stouply v noci na dnešek hladiny na třetí povodňový stupeň, což je stav ohrožení. Hasiči čerpají vodu ze sklepů a nejvíce zásahů zatím mají na Ostravsku. ČTK to řekli mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková a mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

TK po zasedání moravskoslezské povodňové komise:

V Povodí Odry byly dnes ráno zvednuté hladiny toků na více než dvaceti místech a byl tam v platnosti některý z povodňových stupňů. Převážná část ale byla v Olomouckém kraji. V Moravskoslezském kraji je stav ohrožení podle Vlčkové hlášen na Stružce v Rychvaldu na Karvinsku, Polančici v Polance nad Odrou nebo Porubce ve Vřesině. „V současné době máme zhruba na 21 místech povodňové stupně, ale ta situace se mění. V celém povodí máme osm třetích stupňů povodňové aktivity,“ uvedla po 06:00 Vlčková.

Nejvíce za poslední týden pršelo v povodí v Rychlebských horách a Jeseníkách, kde to bylo od 150 do 260 milimetrů. „Nečekaně vysoký úhrn srážek je také v ostravsko-karvinské pánvi, a to od 130 do 160 milimetrů za týden,“ řekla Vlčková. V Beskydech za týden napršelo od 30 do 100 milimetrů. Většina srážek ale na všech místech spadla v posledních dvou dnech. „V povodí řeky Opavy se očekává průtok dvaceti až padesátileté vody, na Odře se počítá zatím deseti až dvacetiletá voda a v Bohumíně se čeká pěti až desetiletá voda,“ řekla mluvčí.

Přehrady už zastavily vypouštění, kterým se tvořil prostor pro záplavovou vodu. „Už naopak zadržují vody, máme tam dostatečný prostor. Máme k dispozici 82 milionů metrů krychlových,“ doplnila Vlčková.

Hasiči začali intenzivněji vyjíždět od půlnoci, do rána mají přes 200 zásahů. Nejvíce na Ostravsku a počet výjezdů nadále roste. „Samozřejmě jich k ránu začíná přibývat. Lidé se probouzejí a zjišťují, co se děje. Je to zatím klasické čerpání vody z garáží, ze sklepů, čištění kanálových vpustí, likvidace lagun. Máme i pár událostí spojených s větrem, ale těch bylo opravdu málo,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Olomoucký kraj

Třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení platil dnes dopoledne na šesti tocích v Olomouckém kraji. Ráno byl na třech místech. Problémy působí velká voda především na Jesenicku. Na nejvyšší povodňový stupeň tam postupně vystoupaly Černý potok ve Velké Kraši, Vidnávka ve Vidnavě, Bělá v Mikulovicích a Stříbrný potok v Žulové. Stupeň ohrožení je též na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Romži v Polkovicích na Přerovsku, vyplývá z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

TK po jednání povodňové komise Olomouce:

Řeka Bělá se podle hasičů v Mikulovicích a také České Vsi na Jesenicku vylila z koryta. Hasiči tam spolupracovali s policií na uzavření částí silnic, stavěli také hráze z pytlů s pískem. Vyčlenili navíc 60 profesionálních a dobrovolných hasičů se čluny pro záchranu a evakuaci lidí. Vyžádali si též těžkou techniku, sdělila novinářům mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Mikulovický starosta Roman Šťastný (STAN) ráno ČTK řekl, že voda zaplavila v obci některé domy, možnost evakuace však nikdo z jejich obyvatel nevyužil.

Kvůli zaplavení železniční trati mezi Jeseníkem a Mikulovicemi nejezdí vlaky v úseku z Jeseníka do Krnova na Opavsku, uvedly na webu České dráhy. Náhradní autobusová doprava je zajištěna za spěšné vlaky, a to mezi stanicí Jindřichov ve Slezsku na Bruntálsku a Jeseníkem. „Autobus pojede mimo území Polska, neobslouží stanici Glucholazy,“ uvedl dopravce.

Ve všech obcích s rozšířenou působností v Olomouckém kraji zasedaly podle mluvčí hejtmanství Aleny Minxové v noci povodňové komise, případně se sejdou dnes dopoledne. „Výstrahy meteorologů zůstávají stejné, jejich predikce v počtu srážek se naplnily. Na Jesenicku místy v souhrnu napršelo za 24 hodin více než 100 milimetrů srážek. Prosíme obyvatele zasaženého území, aby byli obezřetní a nechodili monitorovat stav toku, může jim hrozit nebezpečí. Zároveň žádáme všechny, aby spolupracovali se složkami integrovaného záchranného systému a uposlechli jejich příkazy, především v případě evakuace. Život je důležitější než majetek,“ sdělila ČTK mluvčí.

Úroveň hladiny Bělé v Mikulovicích a Stříbrného potoka v Žulové byla dopoledne setrvalá, v případě Černého potoka ve Velké Kraši a Vidnávky ve Vidnavě dokonce klesala. Odpoledne a večery by však podle předpokladů meteorologů měly toky odvodňující Jeseníky kvůli vydatným srážkám znovu začít stoupat. Postupně nyní stoupají i hladiny Třebůvky v Lošticích a Romže v Polkovicích.

Na dalších čtyřech místech v Olomouckém kraji byl dnes k 10:00 druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost. První stupeň, tedy bdělost, hlásilo v Olomouckém kraji ve stejném čase osm stanic. V Jeseníkách do konce týdne podle předpovědi meteorologů naprší až 400 milimetrů, tedy 400 litrů vody na metr čtvereční. Odborníci varovali, že v řekách a potocích kvůli tomu hrozí překročení třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity a až stoletá voda. Situace se může podobat roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatných deštích zasáhly ničivé povodně.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji je na nejvyšším třetím povodňovém stupni Novohradka v Luži, Třebovka v Ústí nad Orlicí a další menší toky. Přehrady se plní. Vyplývá to z údajů Povodí Labe a Českého hydrometeorologického ústavu. Deště mají pokračovat celý víkend.

Stav ohrožení platí na Třebůvce v Hraničkách, Jevíčce v Chornici, na Žejbru v Rosicích a Podolském potoce v Barchově. Na nižším druhém povodňovém stupni jsou Novohradka v Úhřeticích, Chrudimka v Padrtech, Loučná v Cerekvici nad Loučnou a Třebůvka v Mezihoří. Několik toků je na prvním stupni zvaném bdělost.

Pode Povodí Labe je přehrada Pastviny na Divoké Orlici zaplněna z 21 procent, Hamry na Chrudimce z 63 procent, Seč na téže řece z 47 procent. Dnes dopoledne se čeká trvalý a vydatný déšť, na části území ale může přechodně slábnout. Povodí Labe předpokládá postupné dosažení některých povodňových stupňů v dalších místech, hlavně na dolních úsecích a na středním a dolním Labi.

Plzeňský kraj

Na třetí stupeň povodňové aktivity stoupla v noci na dnešek Otava na jihu Plzeňského kraje. Na stupeň ohrožení vystoupala Otava v Rejštejně a v Sušici. Zatímco před týdnem řekou protékalo okolo čtyř až pěti metrů krychlových za sekundu, dnes nad ránem v Sušici Otavou teklo 136 krychlových metrů za vteřinu. Hladina řeky stoupla ze 40 centimetrů před pár dny na 177 centimetrů. Uvádí to data Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ).

Zvýšila se i hladiny Vydry, která v Modravě dosáhla na druhý stupeň. Dnes dopoledne na druhý stupeň, což je stav pohotovosti, stoupla i hladina Křemelné, na prvním stupni je Ostružná. Všechny tyto toky jsou v povodí Vltavy. Voda ze šumavských kopců tak bude pokračovat do jižních Čech.

Stoupla ale i hladina Klabavy na Rokycansku, jejíž voda vtéká do Berounky. Dosahuje tam v Hrádku už druhého stupně. Zatímco ještě v pátek Klabavou v Hrádku protékalo 0,3 krychlového metru vody za sekundu, dnes dopoledne už řekou teklo 30 krychlových metrů vody, tedy 100krát více než v pátek ráno. Podle předpovědi hydrologů by Klabava v Hrádku mohla v noci na pondělí dosáhnout až na třetí stupeň, stav ohrožení. Na stupni bdělosti je Klabava i ve Strašicích.

Meteorologové vydali varování před extrémními srážkami a rizikem záplav pro jihovýchodní část Plzeňského kraje. V jeho zbytku by měly srážky být méně intenzivní. Kromě vody ale v kraji hrozí silný vítr. Už v noci hasiči vyjížděli k několika případům pádu stromů.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji je zatím povodňový stupeň na osmi místech, od rána přibyla dvě místa. Třetího stupně nově dosáhl Botič v Jesenici u Prahy. Druhý stupeň platí na Pitkovickém potoku, Botiči v Průhonicích a na Doubravě ve Žlebech. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Hranice pro dosažení třetího stupně na Botiči je výška hladiny 75 centimetrů, nyní má 84 centimetrů a dál stoupá. Naopak Pitkovický potok už by podle aktuální předpovědi více stoupat neměl. Prvního povodňového stupně dosáhla nově také hladina Vltavy u Vraňan na Mělnicku a dál stoupá.

Labe v Mělníku v noci na dnešek stouplo na první povodňový stupeň, nyní hladina dosahuje 430 centimetrů a dál stoupá. „Druhý stupeň povodňové aktivity by měl nastat dnes cca v 17:00. Budou se zavírat povodňová vrata do přístavu,“ informoval dnes ČTK mluvčí města Jan Denemark Nováček. Třetího stupně může Labe dosáhnout v neděli okolo 1:00. „Náznak kulminace je předpokládán na šesti metrech v neděli večer,“ doplnil mluvčí. Už v pátek dalo vedení města postavit protipovodňovou hráz, která je připravená na očekávanou hladinu cca 650 centimetrů

Po nočním vydatném dešti by ve Středočeském kraji měl dnes déšť podle meteorologů postupně ustávat.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji je Labe na prvním stupni v Litoměřicích, hladina řeky tam dosahuje 255 centimetrů. Z dalších toků v kraji je stav bdělosti i na Mandavě ve Varnsdorfu na Děčínsku, ostatní se zatím drží v normálu. Vyplývá to z údajů na webech Povodí Labe a Povodí Ohře.

Povodí Labe očekává, že hladina největší české řeky stoupne výrazněji poté, co do ní přiteče voda z dalších částí Česka. „Prognóza je, že bude kulminovat v Ústí nad Labem na 6,5 metrech, já čekám, že to bude ještě o metr víc,“ řekl v pátek novinářům Jiří Mach z Povodí Labe.

V Ústí nad Labem je hranice pro první stupeň 450 centimetrů, dnes v 7:00 byla na 414 centimetrech. Nad šest metrů stouplo Labe naposledy na začátku letošního roku. Přestože bylo na nejvyšším povodňovém stupni, žádné větší škody voda nenapáchala.

Od pátečního rána v Ústeckém kraji nejvíce napršelo v Petrovicích na Ústecku, bezmála 75 milimetrů, což je 75 litrů na metr čtvereční.

Kraj Vysočina

Na Vysočině vystoupala Svratka v Dalečíně na Ždársku na třetí povodňový stupeň. Po deštích se dnes zvyšují i hladiny jiných toků, jako jsou Sázava, Jihlava nebo Jankovský potok. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V Dalečíně stoupla Svratka za posledních 24 hodin o metr. V pátek ráno byla na úrovni 100 centimetrů a dnes ráno přesáhla 200 centimetrů. Podle předpovědi meteorologů bude hadina nadále stoupat a třetí povodňový stupeň bude na Svratce platit zřejmě až do pondělí.

Podobný trend platí i pro jiné toky na Vysočině. Ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se v posledních hodinách začala rychle zvedat i Sázava. Ještě v pátek večer byla na 100 centimetrech a dnes ráno už výška hladiny překonala 175 centimetrů.

„Od pátečního podvečera do dnešních 6:00 zasahovali hasiči na Vysočině u dalších šesti desítek událostí ve spojitosti s počasím. Nejčastěji se jednalo o odstranění popadaných stromů, monitorování stavu hladin vodních toků a odčerpání vody. Nejvíce událostí řešili hasiči na Žďársku,“ uvedla jejich mluvčí Petra Musilová.

Zlínský kraj

Situace na řekách a potocích ve Zlínském kraji zůstávala dnes ráno klidná. Na tocích v regionu neplatil žádný ze stupňů povodňové aktivity. Úroveň jejich hladiny byla na většině míst i přes pokračující deštivé počasí setrvalá. Stoupá pouze řeka Morava v Kroměříži, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Dnes v 08:00 dosahovala hladina Moravy v Kroměříži úrovně 299 centimetrů, o půlnoci byla na 252 centimetrech. První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost tam platí od 400 centimetrů, druhý značící pohotovost od 500 centimetrů. Dolní hranice pro třetí stupeň, tedy stav ohrožení, je na 600 centimetrech. Meteorologové předpokládají, že na první povodňový stupeň by se řeka ve městě mohla dostat dnes, na druhý v neděli.

Na možné povodně se připravuje hejtmanství i města a obce ve Zlínském kraji. V pohotovosti jsou policisté nebo hasiči. Samosprávy distribuují mezi obyvatele ohrožených oblastí pytle s pískem. Je tomu tak i v Kroměříži. „Dnes se budou po celý den průběžně vozit a vydávat pytle s pískem na stejných místech jako včera (v pátek),“ uvedli dnes ráno na sociální síti zástupci kroměřížské radnice.

Lidé si pro pytle mohou přijít na roh Rostislavovy ulice a Erbenova nábřeží, roh Švabinského nábřeží a Tomkovy ulice, do Chropyňské ulice v v části města Horní Zahrady, na roh Dolnozahradské a Ovocné ulice a také na hřiště v Postoupkách. V pátek nechala kroměřížská radnice s ohledem na předpověď počasí uzavřít lávku pro pěší přes Moravu a odstranit z ní zábradlí. Dobrovolní hasiči také ve městě kontrolovali koryta řek a potoků a odstraňovali naplaveniny.

Podle odhadů meteorologů by mělo v regionu od pátku do neděle napršet až 220 litrů vody na metr čtvereční. Na některých tocích kvůli tomu očekávají dosažení třetího povodňového stupně, který znamená ohrožení. Kritická situace na tocích v kraji by měla nastat v noci na neděli, uvedl po pátečním zasedání povodňové komise Zlínského kraje Petr Tušil z ČHMÚ. Hladina řeky Moravy v Kroměříži bude podle něj nejspíše kulminovat na začátku příštího týdne.

Podíl
Exit mobile version