Komerční prezentace Aktual.: 25.04.2025 14:35

Moskva – Írán podepíše s ruskými společnostmi smlouvu o rozvoji sedmi ropných polí v hodnotě čtyř miliard dolarů (88 miliard Kč). Ve státní televizi to dnes řekl íránský ministr ropného průmyslu Mohsen Páknežád, který je na návštěvě Moskvy. Později dodal, že Írán posílí spolupráci s Ruskem v oblasti zemědělství a bankovnictví a odstraní překážky ve všech oblastech spolupráce mezi oběma zeměmi. Podle tiskové agentury íránského ministerstva ropného průmyslu SHANA se země předběžně dohodly také na dodávkách plynu a Rusko se zavázalo financovat výstavbu nové jaderné elektrárny v Íránu.

Rusko od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině prohloubilo vztahy s Íránem a v lednu podepsalo s Teheránem smlouvu o strategickém partnerství. Na obě země se vztahují západní sankce. Rusko má s Íránem dlouhou historii spolupráce, pomohlo například vybudovat první íránský jaderný reaktor, který je v Búšehru na jihu země.

Ruský prezident Vladimir Putin při lednové schůzce s íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem v Kremlu řekl, že Rusko může Íránu dodávat až 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, ale začne s nižším objeme do dvou miliard metrů krychlových. Údaj 55 miliard odpovídá zhruba kapacitě plynovodu Nord Stream 1 do Evropy, který byl v roce 2022 poškozen výbuchy a od té doby jím plyn neproudí.

Obě země podle agentury SHANA podepsaly smlouvu o dodávkách až 55 miliard metrů krychlových ročně. Cena ale zatím nebyla stanovena. Írán disponuje po Rusku druhými největšími zásobami plynu na světě, plyn ale dováží, mimo jiné z Turkmenistánu. Důvodem je nedostatek investic na rozvoj těžby, částečně způsobený americkými sankcemi. Nová jaderná elektrárna by pak měla být postavena díky úvěru poskytnutého Moskvou.

Ruský plynárenský gigant Gazprom loni v červnu podepsal memorandum s Národní íránskou plynárenskou společností o dodávkách ruského plynu do Íránu prostřednictvím plynovodu. Možné trasy plynovodu ale zatím nebyly zveřejněny.

Obě země dlouho jednají i o zřízení regionálního uzlu pro distribuci plynu v Íránu za případné účasti Kataru a Turkmenistánu. Páknežád dodal, že Írán bude realizovat smlouvy s Gazpromem, včetně dohody o regionálním uzlu.

Páknežád se ve čtvrtek setkal i s místopředsedou ruské vlády Alexandrem Novakem, který je zodpovědný za vztahy s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). Setkání se uskutečnilo v době, kdy několik členů skupiny OPEC+, která zahrnuje také spojence OPEC v čele s Ruskem, podle zdrojů agentury Reuters navrhlo, aby skupina v červnu už druhý měsíc za sebou urychlila zvyšování těžby ropy.

Americký prezident Donald Trump vyzval OPEC, aby snížil ceny ropy. Vrátil se ale také k politice „maximálního tlaku“ na Írán, jehož vývoz ropy chce snížit na nulu.

Podíl
Exit mobile version