
Aktual.: 16.04.2025 18:50
Teherán/Vídeň – Írán nemá daleko k získání jaderné zbraně, řekl deníku Le Monde šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Deník rozhovor publikoval několik málo hodin před Grossiho odletem do Teheránu, kde bude jím vedená delegace MAAE jednat s íránskými státníky i zástupci íránského úřadu pro jadernou energii.
Podle Grossiho má Írán dostatek obohaceného uranu k výrobě „ne jedné, ale několika bomb“, jadernou zbraň nicméně ještě nemá. „Je to jako skládačka. Mají díly a jednoho dne je budou moci složit dohromady,“ řekl Grossi s tím, že k tomu Írán nemá daleko. Írán v posledních čtyřech letech v rozvoji svého jaderného programu trvale zrychluje, dodal.
Po příletu do Teheránu dnes odpoledne se Grossi setkal s představitelem státní Íránské organizace pro jadernou energii (AEOI) Behrúzem Kamálvandím. Setkat se má také s ředitelem AEOI Mohammadem Eslámím a íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím.
Írán je ohledně svého jaderného programu pod dlouhodobým tlakem ze strany Spojených států. Minulou sobotu se v Ománu konalo první kolo nepřímých jaderných rozhovorů mezi oběma zeměmi. Americkou delegaci v Ománu vedl zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff, zatímco íránskou Abbás Arakčí.
Krátce před zahájením rozhovorů americký prezident Donald Trump zopakoval, že Írán nemůže mít jadernou zbraň. Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí v úterý řekl, že není ohledně jaderných rozhovorů s USA ani příliš optimistický, ani příliš pesimistický. Druhé kolo rozhovorů se bude konat v sobotu v Římě.
Trump chce s Íránem uzavřít novou jadernou dohodu, přičemž zároveň několikrát hrozil případným vojenským zásahem. V roce 2018 za svého prvního prezidentského mandátu přitom odstoupil od původní jaderné dohody s Íránem uzavřené v roce 2015. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Írán po americkém odstoupení přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle MAAE přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.