Komerční prezentace Aktual.: 11.12.2024 12:52
Teherán – Pád režimu syrského prezidenta Bašára Asada naplánovaly Spojené státy a Izrael. Před tisíci stoupenců to dnes v Teheránu prohlásil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Írán i jím vedená „Osa odporu“ podle něj zůstávají silní, uvedla íránská agentura IRNA. Írán podle ajatolláha Asadův režim před nebezpečím varoval.
„Není pochyb, že to, co se stalo v Sýrii, je výsledkem americko-sionistického spiknutí,“ citovala Chameneího agentura IRNA. Podle íránského vůdce stály za pádem Bašára Asada nejen Spojené státy a Izrael, ale i vláda jedné ze zemí sousedících se Sýrií, kterou však nejmenoval. Řekl, že Írán pro to má důkazy, aniž by upřesnil jaké.
Íránská rozvědka podle Chameneího již od září Asadovu vládu varovala před nebezpečím, které může ohrozit její stabilitu, ale Damašek varování zanedbal, napsala íránská agentura Tasním.
Chameneí v projevu, který byl prvním od Asadova pádu, také odmítl, že by Írán byl oslaben. Írán je podle něj „silný a mocný a bude ještě mocnější“. Silnější se podle íránského vůdce stane i takzvaná „Osa odporu“, tedy aliance protiizraelských ozbrojených skupin v regionu vedená Teheránem. „Čím více na ni vyvíjíte tlak, tím více posiluje,“ řekl Chameneí.
Desítky let vládnoucí režim syrského prezidenta Bašára Asada v neděli po několikadenní ofenzivě svrhli syrští povstalci vedení islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Írán byl dlouhodobým spojencem Asadova režimu, kterému v minulosti pomáhal udržet se u moci. Írán zároveň využíval Sýrii pro vojenskou a logistickou podporu libanonského militantního hnutí Hizballáh. V důsledku bojů mezi Izraelem a Hizballáhem však letos toto hnutí výrazně oslabilo a ztratilo schopnost účastnit se syrského konfliktu tak, jak to dělalo v minulých letech, kdy patřilo mezi nejvýznamnější opory Asadova režimu.