Brusel – Izrael chce dostat zpátky domů rukojmí zadržované v Pásmu Gazy a obnovit bezpečnost v zemi. Při svém příchodu na jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu to uvedl šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac. Palestinský ministr zahraničí očekává, že Evropská unie vyzve k příměří v Pásmu Gazy. Rijád Málikí to dnes prohlásil v Bruselu, kam dorazil na jednání unijních ministrů zahraničí.

„Přijel jsem na setkání se svými kolegy z EU a chci s nimi diskutovat o dvou hlavních tématech. Zaprvé, že chceme dostat zpátky domů naše rukojmí a zadruhé o podpoře pro Izrael ve snahách o zničení teroristické organizace Hamás, která brutálně zaútočila na Izrael,“ řekl Kac novinářům. Ukázal rovněž fotografie unesených žen a malého dítěte. „Naši stateční vojáci bojují ve velmi těžkých podmínkách za tyto dva cíle, za navrácení rukojmích a za obnovení bezpečnosti našich občanů,“ dodal.

Česko na jednání ministrů zahraničí zastupuje ministr Jan Lipavský. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ministrům ještě před schůzkou rozeslal neoficiální dokument určený pro uzavřenou debatu, který podle Lipavského navrhuje určitá řešení, jak dosáhnout mírového plánu na Blízkém východě. Sever Politico informoval, že tento materiál obsahuje 12 bodů a vyzývá k vytvoření palestinského státu a začátku mírového procesu zahrnujícího Izrael, Palestince, arabské země, OSN a Spojené státy.

Unijní ministři nebudou o situaci na Blízkém východě hovořit jen se zástupcem Izraele, ale na programu mají i další jednání. Během oběda se setkají s ministry zahraničí Saúdské Arábie Fajsalem bin Farhán Saúdem, Jordánska Ajmánem Safádím, Egypta Samím Šukrím a rovněž s generálním tajemníkem Ligy arabských států (LAS) Ahmadem Abúlem Ghajtem. Na závěr je čeká schůzka i s palestinským ministrem zahraničí Rijádem Málikím.

Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října překvapivým útokem Hamásu, který USA i EU pokládají za teroristickou organizaci. Palestinští ozbrojenci při tomto útoku zabili na jihu Izraele zhruba 1200 lidí, většinou civilistů, a vzali asi 250 rukojmích. Izrael v reakci zahájil bombardování Pásma Gazy a po třech týdnech spustil i pozemní invazi. Počet obětí války v Pásmu Gazy překonal podle tamních úřadů ovládaných hnutím Hamás 25.000.

Palestinský ministr očekává, že EU vyzve k příměří v Pásmu Gazy

Palestinský ministr zahraničí očekává, že Evropská unie vyzve k příměří v Pásmu Gazy. Rijád Málikí to dnes prohlásil v Bruselu, kam dorazil na jednání unijních ministrů zahraničí.

„Chci ministrům objasnit vážnost situace v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Každý den přibývá množství Palestinců, kteří byli zabiti, zraněni nebo pohřbeni pod troskami. Situace se vymkla kontrole. Zdravotní systém zkolaboval,“ řekl novinářům palestinský ministr zahraničí. Desítky tisíc lidí podle něj nemohou být ošetřeny v Pásmu Gazy, ale ani se nemohou dostat ven z oblasti, aby se případně mohly léčit jinde.

„Musíme kolektivně vyzvat k příměří,“ zdůraznil Rijád Málikí. „Jsou zabíjeni nevinní lidé a to je nepřijatelné. Životy palestinských dětí nemohou mít menší cenu než životy dětí kdekoli jinde na světě,“ dodal.

Kromě výzvy k příměří by podle něj ministři měli rovněž odsoudit prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který o víkendu znovu odmítl slova amerického prezidenta Joea Bidena o možnosti vzniku palestinského státu. „Očekávám od vás, že přijmete sankce vůči Netanjahuovi, který ničí šance na existenci dvoustátního řešení a dosažení míru na Blízkém východě,“ uvedl Málikí.

Lipavský ocenil, že Borrell přichází s plánem ohledně Blízkého východu

Lipavský ocenil aktivitu Borrella, který na dnešní jednání ministrů v Bruselu přišel s návrhem na řešení současné situace na Blízkém východě. Podle Lipavského jde nicméně o velmi ambiciózní plán, šance na jeho úspěch se proto neodvážil odhadovat. Borrell již ráno zmínil, že je třeba v souvislosti s konfliktem mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem začít mluvit o konkrétního plánech.

„Je důležité, že máme návrh, o kterém můžeme diskutovat,“ uvedl Lipavský. Borrell ministrům rozeslal neoficiální dokument určený pro uzavřenou debatu, který podle Lipavského navrhuje určitá řešení, jak dosáhnout mírového plánu. Sever Politico informoval, že tento materiál obsahuje 12 bodů a vyzývá k vytvoření palestinského státu a začátku mírového procesu zahrnujícího Izrael, Palestince, arabské země, OSN a Spojené státy.

„Když bych to měl velmi zestručnit, je to návrh, který směřuje k široké konferenci, kde by se debatovaly různé myšlenky a postupně by se do toho EU snažila vtahovat další hráče,“ uvedl český ministr. „V tuto chvíli ale nevidím, že by byla u celé řady aktérů – a nebavíme se jen o izraelské vládě – vůle se nějakým způsobem posunout. Nevím tedy, na kolik má tento návrh šanci na úspěch,“ dodal Jan Lipavský.

Situaci na Blízkém východě budou dnes unijní ministři v Bruselu probírat přímo se zástupci klíčových aktérů v regionu. Nejdříve budou diskutovat s izraelským ministrem zahraničí Jisraelem Kacem. Poté budou při obědě jednat s ministry zahraničí Saúdské Arábie, Jordánska i Egypta a rovněž s generálním tajemníkem Ligy arabských států (LAS) Ahmadem Abúlem Ghajtem. Na závěr je čeká schůzka i s palestinským ministrem zahraničí Rijádem Málikím.

Humanitární situace v Pásmu Gazy nemůže být horší, řekl Borrell

Humanitární situace v Pásmu Gazy nemůže být horší, řekl dnes při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu Borrell. Míru a stability tam podle něj nelze dosáhnout jen vojenskými prostředky. Někteří ministři se už při příchodu na schůzku vyslovili pro ukončení násilí mezi Izraelci a Palestinci. 

„Musíme začít mluvit o konkrétních plánech na dvoustátní řešení,“ řekl Borrell s odkazem na konflikt mezi palestinským hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, a Izraelem. Dnešní jednání v Bruselu je podle něj mimořádné právě kvůli tomu, kolik se ho zúčastní zástupců států z oblasti Blízkého východu.

„Humanitární situace v Pásmu Gazy nemůže být horší. Stovky tisíc lidí bez přístřeší, jídla, léků a pod neustálým bombardováním. A každý den je velké množství civilistů zabito. Mnoho ministrů říká, že jich je moc. Otázka je, co je moc? Dvacet pět tisíc lidí? Jak dlouho to bude trvat?“ řekl před novináři šéf unijní diplomacie. I když má izraelský premiér Benjamin Netanjahu na vyřešení celé situace jiný názor, je podle Borrella potřeba o všem diskutovat. „Chceme si vyslechnout, jaké si oni představují řešení,“ dodal.

Také někteří ministři zahraničí se před začátkem dnešního jednání vyslovili pro mírové řešení konfliktu. Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková řekla, že jediným řešením konfliktu je dvoustátní řešení, které by umožnilo mírovou koexistenci Izraelců a Palestinců. „Všichni ti, kteří říkají, že o takovém řešení nechtějí slyšet, nepřišli s žádnou alternativou,“ dodala Baerbocková. Vyzvala rovněž k naléhavé „humanitární přestávce“ v nynější válce v Pásmu Gazy.

Belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová prohlásila, že konflikt nebude vyřešen zbraněmi a že nynější násilí musí skončit.

Nový francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné vyslovil naději, že Evropská unie uvalí sankce na izraelské osadníky, kteří se mezitím dopouští násilí na Palestincích na Západním břehu Jordánu.

 

 

Podíl
Exit mobile version