Aktualizace: 25.03.2024 10:40
Ammán/Tel Aviv – Izraelští vojáci při razii v nemocnici Šífa ve městě Gaza, která trvá už týden a stále pokračuje, zadrželi prokazatelně již 500 členů radikálních hnutí Hamás či Palestinský islámský džihád. S odvoláním na vyjádření armády o tom dnes informoval server The Times of Israel.
V neděli armáda uváděla, že z 800 podezřelých osob, které při zátahu zadržela, se u 480 potvrdilo, že jsou členy těchto islamistických hnutí, proti nimž vede Izrael v Pásmu Gazy válku v odvetě za říjnové teroristické útoky.
Izraelské jednotky vstoupily do nemocnice Šífa, největšího a jednoho z mála dosud funkčních zdravotnických zařízení na izolovaném palestinském území, už minulé pondělí. Od té doby prohledávají rozsáhlý komplex, který je podle tvrzení Izraele napojený na síť podzemních tunelů a slouží jako základna pro bojovníky Hamásu a dalších islamistických skupin. Hamás i zdravotnický personál popírají, že areál nemocnice zneužívají k vojenským účelům.
V jižní části Pásma Gazy pak vojáci v rámci nové a stále pokračující ofenzivy proti Hamásu v okolí nemocnice Amal ve městě Chán Júnis zabili zhruba 20 ozbrojenců. Vyšetřovatelé tajné služby Šin Bet a vojenského zpravodajství vyslechli v terénu desítky podezřelých, uvedla armáda s tím, že zároveň umožnila evakuaci stovek palestinských civilistů z oblasti. V nemocničních areálech hledají útočiště mnozí z těch, kteří byli nuceni uprchnout před válkou z domovů.
Armáda v pravidelné ranní zprávě dále uvedla, že izraelské vzdušné síly včetně útočných vrtulníků a bezpilotních letounů za uplynulý den udeřily proti zhruba 50 cílům na celém území Pásma Gazy a zabily asi desítku ozbrojenců.
Guterres: Roste mezinárodní shoda na potřebě vyzvat Izrael k příměří
Narůstá mezinárodní shoda o potřebě sdělit Izraeli, že v Pásmu Gazy je zapotřebí příměří a že invaze do města Rafáh na jihu tohoto území by způsobila humanitární katastrofu. Na tiskové konferenci v Jordánsku to dnes podle agentury Reuters řekl generální tajemník OSN António Guterres.
„Vidíme, že se v mezinárodním společenství rýsuje rostoucí konsenzus říci Izraelcům, že je nutné příměří,“ uvedl Guterres. Dodal, že rovněž zaznamenal rostoucí shodu, mimo jiné v USA a v EU, na tom, že jakákoliv pozemní invaze do Rafáhu by znamenala „humanitární katastrofu“. Guterres o víkendu navštívil egyptskou stranu hraničního přechodu u Rafáhu a označil tam zablokovanou pomoc pro Pásmo Gazy za morální nehoráznost. V této souvislosti uvedl, že je načase, aby se Izrael zavázal k neomezenému přísunu humanitární pomoci do celého Pásma Gazy.
Rafáh se nachází na jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a před boji v oblasti se tam uchýlil více než milion Palestinců. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal opakovaně najevo, že armádu do Rafáhu vyšle. Minulý týden řekl, že tak učiní i bez americké podpory, protože jinak nebude možné porazit palestinské hnutí Hamás. Také uvedl, že brzy schválí plány na evakuaci palestinských civilistů z míst bojů.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem Hamás zcela zničit po teroristickém útoku z loňského 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy spravovaného Hamásem zahynulo od začátku války v důsledku bojů více než 32.200 Palestinců.