Komerční prezentace Aktual.: 23.07.2025 18:11
Gaza – Izrael dnes odsoudil prohlášení, v němž více než 100 humanitárních skupin a lidskoprávních organizací z celého světa uvádí, že Pásmo Gazy hladoví a vyzývají vlády, aby začaly ihned jednat a prosadily opatření vedoucí ke konci blokády pásma a obnovení systému distribuce humanitární pomoci pod vedením OSN. Izraelská diplomacie v prohlášení na X uvedla, že signatáři výzvy „slouží propagandě Hamásu“ s tím, že do Gazy už se dostalo značné množství humanitární pomoci, včetně dětské výživy. Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes poprvé od začátku války navštívil Pásmo Gazy a uvedl, že Izrael jedná v souladu s mezinárodním právem, uvedla podle AFP jeho kancelář. V důsledku hladovění a podvýživy zemřelo v Pásmu Gazy za uplynulých 24 hodin dalších deset lidí, uvedl deník The Guardian.
Signatáři výzvy upozorňují, že lidé v pásmu strádají hladem a trpí podvýživou, zatímco na hranicích pásma jsou připraveny tuny pomoci, ke které ovšem humanitární pracovníci kvůli izraelským restrikcím nemají přístup a nemohou ji distribuovat. Výzvu kromě mezinárodních organizací Lékaři bez hranic či Save the Children nebo konfederace katolických charit Caritas Internationalis podepsala také česká organizace Člověk v tísni.
„Tyto organizace slouží propagandě Hamásu, využívají jejich čísla a ospravedlňují jejich hrůzy. Místo toho, aby teroristickou organizaci odsoudily, ji přijímají za svou,“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí v anglickojazyčném prohlášení, přičemž organizace obvinilo z poškozování šance na příměří.
Ministerstvo v prohlášení dále tvrdí, že do pásma se již dostalo 4500 kamionů, které přivezly mimo jiné mouku do pekáren a „2500 tun dětské výživy a speciální vysoce kalorické stravy pro děti“. „Uvnitř Gazy je více než 700 humanitárních nákladních vozů, které čekají na převzetí OSN. Toto úzké hrdlo je hlavní překážkou k udržení stálého toku humanitární pomoci do Pásma Gazy. Pro některé je posedlost útoky na Izrael důležitější než pomoc obyvatelům Gazy,“ dodává prohlášení.
Izraelský prezident Herzog dnes poprvé od začátku války navštívil Pásmo Gazy a uvedl, že Izrael tam jedná v souladu s mezinárodním právem. „Poskytujeme humanitární pomoc v souladu s mezinárodním právem. Ti, kdo se snaží tuto pomoc sabotovat, je Hamás a jeho stoupenci,“ řekl Herzog v projevu před izraelskými vojáky na palestinském území zpustošeném 21 měsíců trvající válkou.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) v úterý uvedl, že k 21. červenci registroval 1054 lidí zabitých v Pásmu Gazy při snaze získat jídlo.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy trpí podvýživou v pásmu přibližně 600.000 lidí, včetně nejméně 60.000 těhotných žen, napsala v úterý agentura Reuters. V důsledku podvýživy a hladovění zemřelo v uplynulých třech dnech v Pásmu Gazy 21 dětí, podle agentury AFP to v úterý uvedl ředitel nemocnice Šífa ve městě Gaza Muhammad Abú Salmíja.
V důsledku hladovění zemřelo v Gaze za den dalších deset lidí, píše The Guardian
V důsledku hladovění a podvýživy zemřelo v Pásmu Gazy za uplynulých 24 hodin dalších deset lidí, uvedlo dnes to podle deníku The Guardian tamní ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet známých úmrtí v důsledku hladovění a podvýživy od počátku války v pásmu v říjnu 2023 tak vzrostl na 111. V úterý přitom ředitel nemocnice Šífa ve městě Gaza Muhammad Abú Salmíja oznámil, že v důsledku podvýživy a hladovění zemřelo v uplynulých 72 hodinách v pásmu 21 dětí. V Pásmu Gazy dnes podle tamní civilní obrany při izraelských úderech zahynulo 17 lidí, píše agentura AFP.
Osm lidí, včetně těhotné ženy, zabil jediný útok ve městě Gaza. Při dalších dvou úderech ve městě zahynuli dva lidé. Ve městě Baní Suhajlá na jihu pásma zahynuli tři lidé a v blízkosti distribučního centra humanitární pomoci v centrální části pásma byli zabiti čtyři lidé, sdělil podle AFP mluvčí civilní obrany Mahmúd Basal.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy trpí podvýživou v pásmu přibližně 600.000 lidí, včetně nejméně 60.000 těhotných žen, napsala v úterý agentura Reuters.
V pondělí Británie a další západní země vydaly společné prohlášení, v němž vyzvaly k okamžitému zastavení války v Pásmu Gazy a kritizovaly současný způsob distribuce humanitární pomoci, který je podle nich „nebezpečný, podněcuje nestabilitu a zbavuje obyvatele Pásma Gazy lidské důstojnosti“. Výzvu podepsalo 29 zemí, Česká republika mezi nimi není.
V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od začátku války bylo při izraelských útocích v Pásmu Gazy podle údajů místního ministerstva zdravotnictví zabito nejméně 59.219 Palestinců. OSN tato data podle agentury AFP považuje za spolehlivá.