Komerční prezentace Aktualizace: 31.07.2024 23:04

Tel Aviv – Izrael v posledních dnech zasadil zdrcující rány spojencům Íránu v regionu a je připraven tvrdě oplatit jakoukoli případnou agresi proti židovskému státu, ať už přijde odkudkoli. V televizním projevu k národu to dnes večer podle agentur prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aniž by se však výslovně zmínil o zabití vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji.

Ve svém prvním veřejném vystoupení od vzdušného úderu na šéfa Hamásu z dnešního rána Netanjahu dodal, že Izrael je připraven na všechny scénáře a čekají jej náročné dny. K úderu na Haníjovu rezidenci v Teheránu se dosud nikdo nepřihlásil, obecně je však přisuzován Izraeli, který vede proti Hamásu válku v Pásmu Gazy v odvetě za říjnový teroristický útok s cílem toto radikálně islamistické hnutí zcela zničit.

V úterý večer, jen několik hodin před útokem v íránském hlavním městě, izraelská armáda oznámila, že při vzdušném úderu v Bejrútu zabila šéfa vojenských operací libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které je spojencem Hamásu i Íránu, Fuáda Šukra. Hizballáh jeho smrt dnes vpodvečer potvrdil a učinil tak i Netanjahu ve svém projevu.

„Občané Izraele, čekají vás náročné dny. Od úderu v Bejrútu se ze všech stran ozývají hrozby. Jsme připraveni na jakýkoli scénář a budeme jednotně a odhodlaně čelit jakékoli hrozbě. Za jakoukoli agresi vedenou vůči nám z jakékoli strany přijde od Izraele tvrdá odplata,“ prohlásil Netanjahu.

„Zlikvidovali jsme pravou ruku (vůdce Hizballáhu) Hasana Nasralláha, který byl přímo zodpovědný za masakr dětí,“ uvedl izraelský premiér s odkazem na smrt 12 dětí a mladistvých, kteří zahynuli v sobotu po dopadu rakety na hřiště na Izraelem okupovaných Golanských výšinách. Izrael sobotní útok připisuje Hizballáhu, ten to však odmítá, přestože si obě znepřátelené strany vyměňují přeshraniční palbu už od začátku války v Pásmu Gazy.

Erdogan: Zabití Haníji má zastrašit Palestince, Turecko bratry podpoří

Zabití lídra palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji je aktem sionistického barbarství, jehož cílem je podrýt boj za nezávislý palestinský stát. Uvedl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož bude Ankara nadále podporovat snahy „bratrů v Gaze“. Čin ostře odsoudily také Írán a Rusko, Moskva zároveň vyzvala ke zklidnění emocí s cílem předejít rozšíření konfliktu. Centrem tureckého Istanbulu večer prošly tisíce podporovatelů Palestiny, píše Reuters.

Haníja zahynul při úderu na svou rezidenci v Teheránu. K útoku se nikdo nepřihlásil, ale Hamás ho přičítá Izraeli. Izraelská vláda dnes dopoledne umístila na facebook Haníjovu fotografii s nálepkou „eliminován“, příspěvek byl však následně odstraněn. Mluvčí izraelské vlády odmítl atentát na Haníju komentovat.

„Tahle odporná vražda má za cíl podrýt snahu Palestinců, velkolepý boj o Gazu a legitimní úsilí našich palestinských bratrů, oslabit jejich odhodlání a zastrašit je,“ napsal na síti X turecký prezident Erdogan. Haníju označil za mučedníka a svého bratra a dodal, že „posílení postoje islámského světa a koalice humanity“ s přispěním boží vůle povede k ukončení „nespravedlností a genocidy“ v Gaze a přinese do regionu mír.

Demonstranti v Istanbulu měli četné portréty Haníji a cedule s nápisy, které zabitého šéfa Hamásu označovaly za mučedníka. Tisíce účastníků protestu skandovaly hesla vyzývající Izrael k odchodu z Palestiny nebo na podporu „odboje v Pásmu Gazy“. Nad protestujícími vlály turecké a palestinské vlajky, píše Reuters.

Turecko v polovině příštího měsíce navštíví předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, oznámila dnes kancelář tureckého prezidenta. Abbás se 14. srpna setká s Erdoganem, následujícího dne by měl vystoupit s projevem v tureckém parlamentu. Také Abbás dnes zabití Haníji důrazně odsoudil a označil je za zbabělou vraždu. Palestince pak vyzval k jednotě a stabilitě „tváří v tvář izraelské okupaci“.

Útok na lídra Hamásu odsoudilo také ruské ministerstvo zahraničí. Strany konfliktu vyzvalo ke zklidnění situace, aby se předešlo hrozícímu rozšíření bojů z Pásma Gazy do celého blízkovýchodního regionu. „Je to naprosto nepřijatelná politická vražda, která povede k další eskalaci napětí,“ řekl dnes agentuře RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.

„Haníjova mučednická smrt v Teheránu posílí hluboké a nezlomné pouto mezi Teheránem, Palestinou a odbojem,“ prohlásil mluvčí íránské diplomacie Náser Kanání. Dodal, že krev zavražděného Haníji nebude nikdy promarněna.

Izrael považuje Teherán za největší hrozbu, především kvůli jeho jadernému programu. Íránský režim židovský stát neuznává a viní jej z vražd íránských vědců a představitelů. Izrael podobná obvinění obvykle nepopírá ani nepotvrzuje.

Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristických útocích Hamásu z loňského října, při nichž zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 bylo odvlečeno na území Pásma Gazy. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává zhruba 120 rukojmích, ne všichni jsou ale naživu. Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od té doby přišlo o život téměř 40.000 Palestinců, uvádějí tamní úřady spravované Hamásem.

Podíl
Exit mobile version