Komerční prezentace Aktualizace: 11.03.2024 11:25
Tel Aviv/Gaza – Izraelská armáda zjišťuje, zda se jí podařilo při náletu v Pásmu Gazy zabít zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marvána Ísu, napsal dnes izraelský list Haarec. Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) se i Hamás snaží zjistit, jestli je Ísa po smrti.
Ísa, zástupce ozbrojeného křídla skupiny Muhammada Dífa, se podle izraelských médií ukrýval v uprchlickém táboře Nusajrát v centrální části Pásma Gazy, když tam izraelská armáda v noci na neděli provedla vzdušný úder. Při zásahu domu, kde se předák Hamásu údajně skrýval, podle dostupných zpráv zahynulo pět lidí. Zda mezi nimi byl Ísa, není podle ToI jasné. Ísa je považován za třetího nejvýše postaveného představitele Hamásu v Pásmu Gazy a spolu s Dífem je označován za spojku mezi politickým a vojenským vedením skupiny, kterou USA i EU považují za teroristickou organizaci.
Pokud by se Ísova smrt potvrdila, mohlo by to podle agentury Reuters zkomplikovat snahy o dosažení příměří a propuštění rukojmích z Pásma Gazy. Nynější jednání o klidu zbraní přitom již podle agentury uvázla na mrtvém bodě. Ísa je spolu s Dífem a šéfem Hamásu v Pásmu Gazy Jahjáem Sinvárem, který je považován za strůjce teroristického útoku ze 7. října, na izraelském seznamu nejhledanějších osob.
Hamás se k žádosti Reuters o komentář nevyjádřil a izraelská armáda potvrdila, že v táboře Nusajrát před dvěma dny podnikla vzdušný úder, ale nesdělila, zda při něm byl předák Hamásu zabit.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina rukojmích. Podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy spravovaného Hamásem zahynulo od začátku války nejméně 31.112 Palestinců.
Počet obětí války v Pásmu Gazy podle Hamásu stoupl na 31.112, za den o 67
Od začátku izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy přišlo o život již nejméně 31.112 Palestinců, z toho 67 za posledních 24 hodin, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví řízené hnutím Hamás. Od začátku války 7. října bylo podle něj zraněno 72.760 osob. Přesně kolik ze zabitých tvoří bojovníci Hamásu, není z prohlášení jasné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o víkendu v rozhovoru s německým deníkem Bild uvedl, že mezi zabitými Palestinci je nejméně 13.000 teroristů, což podle něj představuje poměr zabitých bojovníků a civilistů zhruba jedna ku jedné. Izraelská armáda dnes informovala, že pokračovala ve své operaci v bytovém komplexu v Chán Júnisu a že v centrální části Pásma Gazy zabila 15 ozbrojenců.
Izraelská armáda uvedla, že za uplynulý den pomocí odstřelovačů, náletů a v městském boji v centrální části Pásma Gazy zabila 15 ozbrojenců. Vojáci zároveň pokračovali v raziích v bytovém komplexu Hamad v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, kde prohledávali byty využívané Hamásem. Na místě podle armády zkonfiskovali zbraně a v jednu chvíli se ocitli pod palbou. Několik ozbrojenců armáda podle svého prohlášení zabila také v jiné části Chán Júnisu. Na severu Pásmu Gazy podle armády námořnictvo využilo útočnou helikoptéru k zásahu lodi, kterou využívala jedna z ozbrojených skupin působících v Pásmu Gazy.
Dva nejmenovaní američtí činitelé televizi CNN řekli, že administrativa prezidenta Joea Bidena nepředpokládá, že by se Izrael chystal brzy podniknout obávanou invazi do města Rafáh na jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem, kam se před boji uchýlil více než milion lidí. Izraelská vláda označuje Rafáh za poslední baštu Hamásu v Pásmu Gazy a domnívá se, že tam palestinští ozbrojenci zadržují alespoň část z rukojmích. Izraelští představitelé opakovaně uvedli, že armáda do Rafáhu vstoupí. Takové plány ale vyvolávají mezinárodní kritiku a obavy z prohloubení utrpení palestinských civilistů. Biden v nedávném rozhovoru s MSNBC řekl, že útok na Rafáh by byl překročením červené linie.