Aktual.: 24.07.2025 14:42
Brusel – Izrael vynaložil určité úsilí na zlepšení dodávek humanitární pomoci obyvatelstvu v palestinském Pásmu Gazy, situace ale zůstává kritická, uvedl dnes mluvčí Evropské komise Anouar El Anouni. Unie podle něj nyní situaci na místě vyhodnocuje, informace získává od OSN, Izraele, nevládních organizací i sousedních zemí. Všechny možnosti zůstávají podle něj na stole, pokud Izrael nesplní dohodu uzavřenou s EU začátkem tohoto měsíce o zlepšení humanitární situace v Gaze.
„Situace je jasná, civilisté v Gaze trpí již příliš dlouho a příliš mnoho. Je nejvyšší čas prolomit kruh utrpení a násilí. Je potřeba s tím skoncovat a Izrael musí plnit své povinnosti,“ řekl mluvčí EK během tradičního poledního briefingu Evropské komise.
Dohoda uzavřena na začátku července mezi EU a Izraelem zahrnuje podstatné zvýšení denního počtu kamionů s potravinami a nepotravinářským zbožím, otevření několika dalších hraničních přechodů v severní i jižní oblasti a znovuotevření jordánských a egyptských tras pro dopravu pomoci.
O plnění dohody mají každé dva týdny jednat zástupci členských států EU, ve středu se tak stalo poprvé. Velvyslanci zemí při EU se tak od unijní diplomacie dozvěděli, že „Izrael vynaložil určité úsilí na základě dohodnutých parametrů“. „Počet nákladních vozidel vstupujících do Gazy se zvýšil, byly otevřeny další hraniční přechody a trasy a zvýšily se dodávky paliva,“ uvedl mluvčí EK. „Situace však zůstává kritická. Je třeba toho dělat mnohem více,“ dodal.
Další kroky El Anouni odmítl předjímat. Hlavním cílem EU je podle něj změnit situaci na místě. „Chceme zachránit životy lidí. Chceme, aby se k civilistům v Gaze dostalo jídlo a zabránilo se tak hladovění,“ řekl mluvčí. „Takže náš postoj je jasný. Viděli jsme určité výsledky z izraelské strany, ale to nestačí. Je třeba udělat mnohem více,“ dodal. Další vyhodnocení situace se chystá za 14 dní, situace v Gaze bude i hlavním tématem neformálního jednání ministrů zahraničí EU na konci srpna v Dánsku.
Podle v úterý zveřejněných údajů Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) trpí akutní podvýživou či těžkou akutní podvýživou 8,8 procenta dětí v Pásmu Gazy. Letos v únoru to přitom bylo 2,4 procenta a v červnu šest procent.
Ve středu vjelo do Pásma Gazy 70 kamionů s humanitární pomocí, a to převážně s potravinami, uvedl dnes úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT. Podle úřadu čeká na vyzvednutí na palestinské straně hraničních přechodů s Izraelem více než 800 kamionů, píše server The Times of Israel. V předválečném období přitom podle OSN do pásma denně přijíždělo asi 500 kamionů s pomocí, nepočítaje kamiony s komerčními dodávkami.