Komerční prezentace Aktualizace: 29.02.2024 18:48

Washington – Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že počet palestinských žen a dětí zabitých Izraelem od začátku války v Pásmu Gazy přesahuje 25.000. Řekl to ve výpovědi v americké Sněmovně reprezentantů.

„Pane ministře, zhruba kolik palestinských žen a dětí zabil Izrael od 7. října?“ zeptal se Austina kongresman Demokratické strany Ro Khanna. „Je to přes 25.000,“ odpověděl ministr, aniž uvedl jakékoli podrobnosti. Později dodal, že Izrael by měl více dbát na ochranu civilistů.

Hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dnes ráno sdělilo, že v konfliktu s Izraelem od loňského října zemřelo přes 30.000 lidí. Úřady kontrolované Hamásem nicméně do své bilance zahrnují i muže, tedy pravděpodobně i bojovníky radikálního hnutí. Izraelská armáda přitom tvrdí, že těch už zlikvidovala na 12.000.

Americká vláda vlastní údaje o počtu zabitých dosud neuváděla, prezident Joe Biden nicméně při nedávném vystoupení odkazoval na součet uváděný Palestinci. Izrael vysoké počty civilních obětí nepopírá, vinu za ně však připisuje Hamásu, který v hustě zalidněné Gaze operuje mezi civilní populací.

Populace v Pásmu Gazy je jednou z nejmladších na světě. Podle americké stanice NPR, která vychází z dat a odhadů palestinských, izraelských i amerických úřadů, tam lidé mladší 18 let tvoří 47,3 procenta populace. Příčinami je relativně vysoká plodnost, podle odhadů 3,38 dítěte na jednu ženu, společenský trend sňatků v mladém věku, ale také fakt, že Palestinci se v oblasti nedožívají příliš vysokého věku, píše NPR.

„Šestnáctiletá (izraelská) blokáda bránila přístupu k rychlé a dobře zásobované zdravotní péči,“ uvedla Yara Asiová z Univerzity střední Floridy. „Prevence v podstatě neexistuje. (Palestinci) se neustále potýkají s krátkodobými zdravotními problémy a ti, kteří mají chronická onemocnění, péči nedostávají, nebo jsou nuceni odejít,“ doplnila.

Izraelské tažení v Gaze je reakcí na říjnový útok palestinských ozbrojenců, kteří v pohraničních oblastech zabili asi 1200 lidí a dalších více než 200 unesli. Deník The New York Times už v listopadu upozornil na mimořádné tempo zabíjení civilistů, které válku provází, přičemž pro srovnání uvedl bilance z amerických válek na Blízkém východě.

Po invazi do Iráku v roce 2003 podle britských analytiků za celý první rok bojů Američané a jejich spojenci zabili přibližně 7700 civilistů. Za celých téměř 20 let americké války v Afghánistánu pak experti zdokumentovali na 12.400 civilních obětí, uvedla oxfordská profesorka Neta Crawfordová, která se podílí na výzkumné iniciativě Costs of War Project.

Podíl
Exit mobile version