Aktualizace: 3.02.2024 13:16

Gaza – Izraelská armáda dnes opět ostřelovala oblast Rafáhu na jihu Pásma Gazy, informovala agentura AFP s odvoláním na svého reportéra ve městě Rafáh. Palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem podle agentury Reuters uvedlo, že izraelský raketový útok na dům v Rafáhu zabil 14 lidí. Už v předchozích týdnech se objevovaly informace o občasném ostřelování této oblasti, do níž před boji utekl přes milion Palestinců. Tento týden ale izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že armáda se nyní zaměří na Rafáh.

V oblasti dříve dvousettisícového města Rafáhu u egyptských hranic nyní žije víc než polovina z 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. Většina z nich přebývá ve stanech či provizorních přístřešcích ve špatných hygienických podmínkách, v nichž se šíří infekční nemoci, a nemá dost jídla ani pitné vody. Naposledy v pátek oblast opět zasáhla bouřka a přívalové deště, které znovu rozbahnily cesty a zaplavily stany s uprchlíky. Agentura AFP uvedla, že někteří kvůli nedostatku teplého a nepromokavého oblečení používají i ochranné obleky, které zbyly z pandemie covidu-19.

Na jih se většina obyvatel Pásma Gazy přesunula s tím, jak postupují boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás, které USA, Izrael i EU považují za teroristické. Její pozemní operace začala na konci října na severu, který už z velké části zničilo izraelské bombardování. V posledních týdnech bojovali vojáci zejména ve města Chán Júnis na jihu, které leží jen asi osm kilometrů od Rafáhu.

Ve čtvrtek izraelský ministr obrany Galant řekl, že vojáci se nyní zaměří na Rafáh. „Dosahujeme našich cílů v Chán Júnisu a dostaneme se také do Rafáhu a zlikvidujeme teroristické živly, které nás ohrožují,“ uvedl. Humanitární organizace a statisíce Palestinců ale z tohoto postupu mají obavy. „Většina obyvatel Pásma Gazy je v Rafáhu. Pokud tam vtrhnou tanky, bude to největší masakr od začátku této války,“ citovala agentura Reuters pětapadesátiletého otce šesti dětí.

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy, která je odvetou za říjnový útok Hamásu na izraelské pohraničí s 1200 oběťmi, zemřelo podle palestinských úřadů spravovaných Hamásem už nejméně 27.238 Palestinců, z toho většina byly ženy, děti a nezletilí. Na 66.450 Palestinců bylo kvůli bojům zraněno. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, podle řady expertů ale více méně odpovídají skutečnosti. Mnoho obětí je navíc stále pod troskami domů, které se zřítily v důsledku bombardování.

Dětský fond OSN (UNICEF) v pátek odhadl, že asi 17.000 dětí v Pásmu Gazy přišlo kvůli válce o rodiče, nebo je od nich kvůli bojům odloučeno. Loni v prosinci UNICEF také uvedl, že od října museli lékaři v Gaze víc než tisíci dětí amputovat jednu nebo obě nohy.

Úřady OSN už mnoho týdnů upozorňují na katastrofální humanitární situaci v Gaze, kterou podle nich ještě zhorší pozastavení pomoci úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA oznámené několika zeměmi, včetně jeho velkých přispěvatelů, koncem ledna. Víc než desítka států tak reagovala na izraelské obvinění, podle něhož se několik ze 13.000 zaměstnanců UNRWA v Pásmu Gazy podílelo na říjnovém teroristickém útoku Hamásu na Izrael. Izrael obvinění vznesl několik hodin poté, co ho Mezinárodní soudní dvůr vyzval, aby v Gaze zabránil genocidě a zvýšil tam humanitární pomoc.

Dnes televize Al-Džazíra s odvoláním na palestinskou samosprávu na Izraelem okupovaném Západním břehu uvedla, že pět zemí, které pomoc UNRWA pozastavily, se ji chystá během několika týdnů obnovit. Jednou z nich je Kanada, které jsou ty ostatní, není podle Al-Džazíry zatím jasné.

Podíl
Exit mobile version