Aktualizace: 19.03.2024 21:52
Gaza – Izraelská armáda pokračuje v operaci v největší nemocnici Pásma Gazy, která leží ve městě Gaza, uvedl dnes deník Haarec. Armáda později tuto informaci potvrdila a oznámila, že během razie v nemocničním areálu již zabila přes 50 ozbrojenců Hamásu. Podle televize Al-Džazíra armáda dnes také ostřelovala ve městě Gaza obytnou čtvrť. Humanitární krizi v Pásmu Gazy kromě nedostatku potravin zhoršuje i nefungující kanalizace a hromadící se odpadky v přelidněném Rafáhu na jihu, napsala agentura AFP. Kvůli válce Izraele s hnutím Hamás zemřelo v Pásmu Gazy od října nejméně 31.819 Palestinců, z toho 93 za poslední den, uvedly tamní úřady ovládané Hamásem. Údaje zahrnují i zabité bojovníky.
Izrael a Hamás pokračují v nepřímých jednáních o příměří. Dnes ráno odjel z Kataru, který je spolu s Egyptem a USA zprostředkovatelem rozhovorů, šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea, další členové izraelské delegace tam zůstávají. Deník Haarec ale citoval palestinského činitele, podle něhož Izrael stále neodpověděl Hamásu na jeho poslední návrh stran příměří z minulého týdne.
Šéf Hamásu Ismáíl Haníja dnes vpodvečer obvinil Izrael, že razií v nemocnici Šífa sabotuje rozhovory o příměří. „Operace sionistických okupačních sil ve zdravotnickém komplexu Šífa potvrzují jejich záměr bránit obnově života v Pásmu Gazy a likvidovat základní aspekty lidské existence,“ uvedl.
Izraelské jednotky pokračovaly i dnes v operaci v nemocnici Šífa a jejím okolí ve městě Gaza, kterou zahájily v pondělí brzy ráno kvůli informacím, že se tam skrývají vysocí představitelé Hamásu. Podle dřívějších informací armády vojáci v pondělí zabili dvě desítky teroristů a asi dvě stě lidí, včetně členů Hamásu, zatkli. Dnes armáda uvedla, že dopadla 180 podezřelých, což podle serveru The Times of Israel naznačuje, že některé ze zadržených propustila. Vojáci podle prohlášení armády nalézají v areálu nemocnice další a další zbraně. Izrael v akci ztratil dalšího muže, a celkový počet padlých izraelských vojáků od začátku vojenské operace loni v říjnu tak stoupl na 251.
Deník Haarec dnes mimo jiné napsal, že armáda opět vyzvala obyvatele domů v okolí nemocnice, kteří v pondělí neuposlechli její výzvu k evakuaci, aby odešli.
Většina z asi 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy se už v předchozích měsících evakuovala na jih, nyní je asi 1,4 milionu lidí v oblasti Rafáhu, kde přitom před válkou žilo jen asi 200.000 lidí. „Kanalizace v přelidněném městě nefunguje, je zamořená komáry, kteří přenášejí infekce,“ citovala AFP jednoho z místních. Také koordinátor humanitárních aktivit OSN na palestinských územích Jamie McGoldrick v pondělí novinářům popsal situaci v Rafáhu jako „katastrofální“.
„Lidé mají hlad, ale také mají oslabený imunitní systém kvůli nedostatku potravin a nuzným životním podmínkám,“ uvedl McGoldrick. „Není tam žádný odvoz odpadků,“ dodal. V přelidněném Rafáhu se podle AFP na krajích silnic hromadí mimo jiné použité dětské pleny, prázdné plechovky, plastové lahve, to vše pokrývají mouchy.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes uvedl, že izraelské omezování dovozu a distribuce humanitární pomoci palestinským civilistům v Pásmu Gazy by mohlo být považováno za válečnou strategii, a tudíž za válečný zločin. Rozhodnutí, zda se Izrael dopouští válečných zločinů, ovšem musí učinit soudy, dodal. Podobně se už minulý týden vyjádřil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který na jednání Rady bezpečnosti OSN obvinil Izrael, že v Gaze používá hlad jako zbraň.
Veškeré obyvatelstvo Gazy je ohroženo vážným nedostatkem potravin, řekl Blinken
Americký ministr zahraničí Antony Blinken plánuje tento týden navštívit Saúdskou Arábii a Egypt. Novinářům to podle agentury Reuters řekl během dnes pokračující návštěvy jihovýchodní Asie. Na Blízkém východě chce jednat mimo jiné o tom, jak zajistit dlouhotrvající mír v regionu. Blinken rovněž citoval údaje OSN, podle nichž je 100 procent obyvatel Pásma Gazy ohroženo vážným nedostatkem potravin a potřebuje humanitární pomoc.
„To je poprvé, co byla celá populace Pásma Gazy takto klasifikována,“ řekl podle agentury AFP americký ministr, který se odvolával na nejnovější zprávu mezinárodní iniciativy IPC pro potravinovou bezpečnost, podle níž by se za stávající situace dostalo přes 1,1 milionu obyvatel v Gaze v příštích měsících do nejhoršího, pátého stupně indikujícího „hladomor“.
„Dali jsme Izraeli jasně najevo, že musí mít plán pro Pásmo Gazy na dobu, kdy konflikt skončí, což doufáme bude co nejdříve. Takový plán musí být v souladu s potřebami Izraele bránit se, aby se už neopakoval 7. říjen,“ dodal Blinken.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí 45 minut telefonoval s americkým prezidentem Joem Bidenem, kterému řekl, že Izrael Gazanům poskytne „potřebnou humanitární pomoc, která pomůže tyto cíle splnit“, přičemž měl na mysli i vojenský cíl likvidace palestinského hnutí Hamás.
Izraelský premiér podle bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana rovněž souhlasil s vysláním izraelské delegace do Washingtonu, aby projednala možnou ofenzivu v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Tam je podle Izraele poslední velká koncentrace islamistických bojovníků, ale také se tam ukrývá kolem 1,4 milionu Palestinců, které z domovů v jiných částech pásma vyhnaly boje.
Současný válečný konflikt v Pásmu Gazy si podle pondělní bilance palestinských úřadů ovládaných Hamásem vyžádal už 31.726 životů Palestinců, z toho většiny civilistů. Válku podnítily teroristické útoky Hamásu v jižním Izraeli, při nichž loni v říjnu přišlo o život kolem 1200 lidí, dalších asi 250 unesli islamisté proti jejich vůli do Pásma Gazy.