Aktualizace: 15.03.2024 14:24
Tel Aviv – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes bagatelizoval nadějné zprávy izraelských médií, podle nichž v jednání o příměří s palestinským hnutím Hamás nastal pokrok díky mírnějším požadavkům Hamásu. O nich dnes jednal izraelský válečný kabinet. Úřad premiéra poté znovu odmítl podmínky Hamásu, ale také uvedl, že Izrael pošle opět delegaci na jednání do Kataru. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).
Válečný kabinet dnes také schválil plán na pozemní operaci do oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy. „Izraelská armáda je připravena na operaci a na evakuaci obyvatel,“ uvedla vláda podle ToI bez dalších podrobností. O tomto plánu se hovoří už dlouho a USA tlačí na Izrael, aby to nedělal, dokud nezajistí evakuaci palestinských civilistů, jichž je v oblasti Rafáhu na 1,4 milionu.
Před zasedáním kabinetu v Tel Avivu se dnes u sídla velení izraelské armády shromáždily podle deníku Haarec stovky lidí, kteří naléhají na vládu, aby dohodu s Hamásem už uzavřela. Jde o příbuzné rukojmích, které Hamás drží v Pásmu Gazy od 7. října. „Je čas přivést je domů,“ skandoval podle ToI dav, který omezil dopravu.
Izraelská stanice Kan ve čtvrtek večer informovala, že reakce Hamásu na izraelskou vyjednávací pozici zahrnuje „rozumné“ požadavky, což naznačuje, že by „mohlo být dosaženo dohody“ o příměří. Několik hodin na to ale úřad izraelského premiéra v prohlášení uvedl, že „teroristická organizace“ Hamás „neprokázala“ žádnou flexibilitu a že její požadavky jsou „směšné“.
Naděje na dohodu o příměří ve válce Izraele s Hamásem, která trvá od teroristického útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, podle serveru ToI v posledních dnech vzrostly. Arabský diplomat ToI v úterý řekl, že Katar zatlačil na Hamás, aby své požadavky zmírnil, a pohrozil mu, že jinak deportuje jeho činitele z Dauhá.
Podle stanice Kan předložili katarští vyjednávači ve čtvrtek večer Izraeli nový návrh Hamásu, který „naznačoval možný pokrok v jednání“. Hamás totiž poprvé uvedl konkrétní počet palestinských vězňů, které požaduje propustit na svobodu výměnou za příměří a propuštění části rukojmích v první fázi. Původně Hamás požadoval propuštění všech palestinských žen a nezletilých z izraelských věznic a také propuštění několika vysoce postavených činitelů Hamásu odpovědných za bombové útoky na Izraelce.
Jednání o příměří, která zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy, delší dobu váznou na tom, že Hamás požaduje záruky trvalého příměří a stažení všech vojsk z Pásma Gazy. Toto území s asi 2,3 milionu obyvatel Hamás ovládl násilím v roce 2007 poté, co v roce 2006 jen těsně vyhrál volby před palestinskou umírněnou stranou Fatah.
Agentura Reuters dnes napsala, že nejnovější návrh Hamásu požaduje propuštění 700 až 1000 palestinských vězňů, včetně sta Palestinců, kteří dostali doživotní trest. Hamás v návrhu podle Reuters uvádí, že datum zahájení trvalého příměří a odchodu izraelských vojsk z Pásma Gazy je ochoten dohodnout až po první fázi výměny rukojmí za palestinské vězně.
Podle arabského diplomata, jehož citoval ToI, by první fáze příměří trvala šest týdnů a Hamás by během ní propustil 40 žen a starších a zraněných rukojmích. Vojáci a všichni ostatní muži unesení palestinskými ozbrojenci 7. října z izraelského pohraničí by byli propuštěni ve druhé fázi. Ve třetí fázi by pak předal Hamás Izraeli těla zemřelých rukojmích.
Hamás 7. října unesl na 250 lidí, z toho stovku propustil koncem listopadu během dosud jediného, týdenního příměří. Podle médií drží Hamás asi 130 unesených, z toho nejméně tři desítky jsou už po smrti.