Komerční prezentace Aktualizace: 25.03.2024 21:21

Ženeva – Ze způsobu a rozsahu izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy se lze domnívat, že Izrael se na Palestincích dopouští genocidy, tvrdí zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území Francesca Albaneseová. Podle agentury AFP to uvedla ve zprávě, která má být v úterý předložena Radě OSN pro lidská práva. Izraelští představitelé dokument odmítají.

„Rozsah a povaha útoku na Gazu a destruktivní životní podmínky, které tím Izrael vyvolal, odhalují úmysl fyzicky zničit Palestince jako skupinu,“ uvedla Albaneseová ve zprávě nazvané Anatomie genocidy. Podle ní existují důvody se domnívat, že na Palestincích v Pásmu Gazy „byly spáchány činy genocidy“, které připomínají „etnické čistky“.

Albaneseová zmínila mimo jiné umírání civilistů, kteří se na výzvu Izraele evakuovali před boji na jih Pásma Gazy, a vyjádření některých vysokých izraelských představitelů, kteří navrhli vystěhovat Palestince z Pásma Gazy a nastěhovat tam židovské osadníky. Z toho se podle zpravodajky dá usuzovat, že Izrael záměrně používá „genocidní nástroje k dosažení etnických čistek“.

„Genocidní činy byly schváleny a provedeny po prohlášení o genocidním záměru vysokými vojenskými a vládními úředníky,“ tvrdí zpráva.

Izraelské zastoupení při OSN v Ženevě podle AFP tuto zprávu odmítlo a označilo ji za součást „kampaně zaměřené na podkopání samotné existence židovského státu“. Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, nikoli proti palestinským civilistům, dodalo též zastoupení.

Izrael zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a posléze i pozemní operaci v odvetě za teroristický útok Hamásu, jehož ozbrojenci 7. října v Izraeli povraždili téměř 1200 lidí a na 250 osob unesli do Gazy. Izraelská ofenziva si podle úřadů spravovaných Hamásem vyžádala už přes 32.000 obětí z řad Palestinců. Tento údaj zahrnuje i bojovníky Hamásu, většina z obětí jsou ale ženy a děti.

Z genocidy v Pásmu Gazy obvinili Izrael také někteří státníci, například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a další muslimští lídři. Jihoafrická republika obvinila Izrael z genocidy u Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který koncem ledna vyzval izraelskou vládu, aby přijala kroky, které v Pásmu Gazy zlepší humanitární situaci a zabrání genocidě. O tom, zda se Izrael v Pásmu Gazy genocidy dopouští, či ne, haagský soud zatím nerozhodoval.

Humanitární krizi v Gaze, která podle OSN hrozí přerůst v hladomor, ale Izrael od lednového rozhodnutí ICJ nezmírnil. Minulý týden například vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že izraelské omezování dovozu a distribuce humanitární pomoci civilistům v Gaze by mohlo být považováno za válečnou strategii, a tudíž za válečný zločin. Podobně se už dříve vyjádřil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který obvinil Izrael, že v Gaze používá hlad jako zbraň.

Podíl
Exit mobile version