
Aktualizace: 14.03.2024 11:46
Tel Aviv – Z Tel Avivu vyrazil tento týden konvoj dvou desítek aut s potravinami, které chtějí členové izraelské nevládní organizace dovézt palestinským civilistům v Pásmu Gazy. Jde spíš o symbolické gesto, protože účastníci akce nedoufají, že by je izraelská policie pustila až k přechodu Kerem Šalom, jímž se humanitární pomoc do Gazy dostává. Už minulý týden podobný konvoj policisté zastavili tři kilometry před přechodem a poslali je zpět, napsal dnes deník El País.
Ve fialových tričkách s nápisem „Nenechte vyhladovět Gazu!“ jede skupina z hnutí Standing Together, které se už několik let snaží o mírové soužití izraelských Arabů, Palestinců a židů, s 20 auty a jedním kamionem. Je v něm rýže, mouka a konzervy s jídlem, které darovaly stovky Izraelců.
Když ale kolona aut s fialovými vlaječkami s nápisy v hebrejštině a arabštině míjí čerpací stanici poblíž kibucu Magen blízko Pásma Gazy, křičí na ně místní obyvatelé, že jsou zrádci. „To je pro ně? Vy jim pomáháte? Vy snad nejste židé,“ volal na aktivisty s humanitární pomocí řidič kolemjedoucího auta, který kvůli tomu zastavil a vystoupil z vozu.
„Tento obchod byl vypálen 7. října…musíte pochopit, že tady umírali lidé,“ připomněl jeden z místních loňský teroristický útok palestinského hnutí Hamás na izraelské pohraničí, při němž ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli do Gazy. Izraelská odveta, spočívající v masivním bombardování Pásma Gazy a pozemní operaci, způsobila v malém pobřežním pásmu s asi 2,4 milionu obyvatel humanitární krizi, která hrozí přerůst v hladomor.
Deník El País dnes citoval únorový průzkum izraelského think-tanku, podle něhož se 68 procent dotazovaných Izraelců vyslovilo proti tomu, aby Izrael umožnil větší humanitární pomoc do Pásma Gazy. V otázce přitom bylo zdůrazněno, že pomoc by distribuovaly mezinárodní organizace, které nemají vazby na Hamás ani na úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA. Podle španělského deníku někteří Izraelci odmítají pomáhat Palestincům se zdůvodněním, že si Hamás sami zvolili, nebo že z palestinských dětí „vyrostou teroristé“.
Hamás ovládl Pásmo Gazy v roce 2007 po boji s palestinským umírněným hnutím Fatah, jež v roce 2006 těsně prohrálo palestinské volby a které vede Palestinskou autonomii se sídlem v Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu.
Podle Uriho Weltmanna, jednoho z lídrů hnutí Standing Together, vidí mnozí Izraelci Gazu jako jednoho „abstraktního nepřítele“. Rovněž si neuvědomují, že odmítáním humanitárních dodávek do Gazy se nedostane jídlo ani desítkám rukojmích, která Hamás drží od 7. října.