Komerční prezentace Aktual.: 7.05.2025 16:10

Gaza/Madrid/Paříž/Rijád – Nejméně 15 lidí zabily dnešní izraelské vzdušné údery na budovu školy ve městě Gaza, která poskytovala přístřeší Palestincům vysídleným boji. Dalších nejméně 33 osob zabily izraelské údery, které zasáhly okolí tržiště a blízkou restauraci také v Gaze. S odvoláním na tamní zdravotníky to uvedla agentura Reuters. V celém Pásmu Gazy při izraelských úderech podle agentury AFP zahynulo nejméně 59 lidí.

Dnešní dva údery na školu Karáma ve čtvrti Tuffáh následují po úterním izraelském útoku na budovu školy Abú Hamísa v uprchlickém táboře Burajdž ve střední části Pásma Gazy, při nichž podle zdravotníků zahynulo nejméně 33 lidí včetně žen a dětí. Izraelská armáda uvedla, že na školu v táboře Burajdž zaútočila, protože v ní měli „teroristé“ velitelství. V budově školy Abú Hamísa žilo přibližně 300 vysídlených rodin, řekl Reuters přeživší Alí Šakrá. „Tohle je ta budova, byla srovnána se zemí. Nemůžeme najít plynovou láhev, pytel mouky, který jsme měli, kilo rýže ani jídlo, které jsme dostali z komunitní kuchyně,“ popsal Šakrá návrat na místo, kde s rodinou pobýval.

Španělsko předloží Valnému shromáždění OSN návrh rezoluce, jejímž cílem bude navrhnout „naléhavá opatření k zastavení zabíjení nevinných civilistů a zajištění humanitární pomoci“ v Pásmu Gazy, řekl dnes podle AFP španělský premiér Pedro Sánchez. „Mezinárodní společenství nemůže zůstat lhostejné k tomu, co se děje,“ řekl premiér ve španělském parlamentu.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je situace v Pásmu Gazy „nejhorší, jakou jsme kdy viděli“. Macron podle AFP označil izraelské plány na přesuny obyvatelstva Pásma Gazy za nepřijatelné. Izraelský bezpečnostní kabinet totiž v noci na pondělí jednomyslně schválil plán pro rozšíření vojenských operací v Pásmu Gazy. Zahrnuje mimo jiné „dobytí Pásma Gazy a držení území a přesun obyvatelstva Pásma Gazy kvůli jeho ochraně na jih“.

„Jakékoli demografické nebo územní změny v Gaze“ dnes ve společném prohlášení odmítly také Španělsko, Island, Irsko, Lucembursko, Norsko a Slovinsko, píše AFP.

„Saúdská Arábie kategoricky odmítá oznámení izraelských okupačních úřadů týkající se vpádu do Pásma Gazy a jeho obsazení,“ uvedlo dnes saúdskoarabské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Izrael k ukončení porušování mezinárodního práva.

Charitativní organizace World Central Kitchen (WCK) dnes na síti X oznámila, že v Pásmu Gazy již nemá žádné zásoby a nemůže tak nadále poskytovat jídlo potřebným a péct pro ně chléb. Naložené nákladní automobily jsou připraveny do Pásma Gazy zásoby ihned dopravit, ale nemohou tak učinit bez povolení vjezdu od izraelských úřadů, dodala organizace.

Izrael totiž od 2. března znemožňuje přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci. Světový potravinový program (WFP) minulý týden oznámil, že jeho potravinové zásoby v Pásmu Gazy byly již v důsledku trvající izraelské blokády vyčerpány.

V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od října 2023 bylo při izraelských útocích podle tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito nejméně 52.653 Palestinců, píše agentura WAFA. Izraelská armáda 18. března po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu Gazy proti teroristickému hnutí Hamás. Přibližně 90 procent obyvatelstva Pásma Gazy bylo v důsledku bojů vysídleno, v mnoha případech byly velké skupiny Palestinců vysídleny opakovaně.

Podíl
Exit mobile version