Komerční prezentace Aktual.: 16.05.2025 12:36
Gaza – Téměř 100 lidí od půlnoci zahynulo při izraelských úderech v Pásmu Gazy, uvedla podle stanice BBC teroristickou skupinou Hamás ovládaná místní civilní obrana. Agentura AP píše o nejméně 93 mrtvých. Stovky dalších Palestinců byly podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zraněny. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Americký prezident Donald Trump mezitím prohlásil, že obyvatelé Pásma Gazy hladoví.
Izraelské noční údery v různých částech pásma podle agentur zasáhly mimo jiné předměstí Dajr Balahu a město Chán Júnis v centrální a jižní části Pásma Gazy. Podle palestinské agentury WAFA útočila izraelská armáda ve městě Bajt Lahíja a uprchlickém táboře Džabálija na severu pásma. Podle svědků z Bajt Lahíji izraelská armáda podnikla nálety, dělostřeleckou palbu a dronové útoky. Záchranné práce komplikuje rozsáhlá destrukce silnic a cest, která sanitním vozům ztěžuje přístup na místa úderů.
Izrael dnes uvedl, že pokračuje ve svých operacích proti ozbrojencům v Pásmu Gazy a že za uplynulý den zasáhl 150 cílů, včetně vojenských objektů, a že na severu pásma zlikvidoval několik ozbrojenců na pozorovacím stanovišti.
Nejmenovaný izraelský představitel, který neměl povolení hovořit s médii, AP sdělil, že dnešní údery jsou přípravou na širší operaci a že jsou pro Hamás vzkazem, že tato operace začne brzy, pokud nepřistoupí na dohodu o propuštění rukojmích. Těch v Pásmu Gazy podle AP zůstává asi 58, přičemž se předpokládá, že naživu jich je asi jen 23.
Zpravodajský server BBC dnes poznamenal, že jeho zpravodajství se dnes z velké části zakládá na výpovědích svědků a prohlášeních z oficiálních zdrojů, jelikož Izrael výrazně omezil přístup novinářů do Pásma Gazy. Izraelská armáda podle BBC kontroluje celou pozemní hranici s Gazou a hraniční přechody. Zahraničním novinářům vstup není umožněn, ačkoliv se dříve do pásma mohl dostat omezený počet zahraničních žurnalistů v doprovodu izraelské armády. Mnoho palestinských novinářů z Pásma Gazy nadále informuje, ale při práci jich podle BBC bylo více než 200 zabito při izraelských úderech. Izrael tvrdí, že na novináře necílí a že se vždy snaží zabránit civilním obětem na životech. Zároveň ale viní Hamás, že využívá obyvatele Pásma Gazy jako lidské štíty a tvrdí, že někteří novináři s Hamásem spolupracují nebo na něj mají vazby.
Do pásma je podle BBC umožněn vstup omezenému počtu humanitárních pracovníků a zdravotníků, ti jsou ale zejména na jihu, nikoliv na severu, který je považován za příliš nebezpečný.
Agentury OSN a mezinárodní organizace dlouhodobě upozorňují na snižující se schopnost nemocnic v Pásmu Gazy poskytovat odpovídající nebo dokonce i nutnou zdravotní péči, a to v důsledku trvající izraelské blokády. Izrael totiž od 2. března znemožňuje přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci, přičemž dlouhodobě tvrdí, že v oblasti je zdravotnického materiálu i potravin dostatek z období před vyhlášením blokády.
Mnohé mezinárodní organizace však varují před rizikem propuknutí hladomoru s tím, že již nyní velká část populace Pásma Gazy trpí akutní podvýživou. Hlad Palestince v pásmu sužuje i podle amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Sledujeme Gazu. A postaráme se o to. Mnoho lidí hladoví,“ řekl Trump novinářům v Abú Zabí, kde dnes zakončil svou čtyřdenní návštěvu států Perského zálivu.
V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od října 2023 bylo při izraelských útocích podle ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito více než 53.000 Palestinců, píše agentura AP.
Od 18. března, kdy izraelská armáda po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu Gazy, zahynulo podle AP téměř 3000 Palestinců. Přibližně 90 procent obyvatelstva Pásma Gazy v důsledku bojů uprchlo ze svých domovů, v mnoha případech byly velké skupiny Palestinců vysídleny opakovaně.