Komerční prezentace Aktual.: 8.01.2025 12:03
Gaza/Dauhá – Izraelské vzdušné údery dnes na řadě míst v Pásmu Gazy usmrtily podle palestinských zdravotníků nejméně 22 lidí, informovala agentura Reuters. Izraelská armáda se k útokům nevyjádřila. Současně pokračují intenzivní zprostředkované rozhovory mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás ve snaze odstranit poslední překážky na cestě k příměří v 15 měsíců trvající válce.
Jeden z úderů zabil nejméně deset lidí v několikapatrovém domě ve čtvrti Šajch Radván ve městě Gaza, pět dalších zemřelo při jiném útoku v nedaleké čtvrti Zajtún, uvedli zdravotníci. V Dajr Balahu ve střední části Pásma Gazy, kde se ukrývají statisíce vysídlených Palestinců, zabil izraelský vzdušný úder tři lidi a v táboře Džabalíja na severu, kde izraelská armáda vede už přes tři měsíce operaci proti přeskupeným silám Hamásu, další čtyři, uvádí Reuters.
V úterý izraelské údery v Pásmu Gazy podle palestinských zdravotníků zabily nejméně 24 lidí, z toho 18 včetně žen a dětí zemřelo při dvou útocích na stanové tábory v takzvané humanitární zóně Mavásí. Izraelská armáda dlouhodobě tvrdí, že útočí pouze na ozbrojence a infrastrukturu Hamásu a přijímá opatření na ochranu civilistů, které podle ní Hamás využívá jako živé štíty. Hamás to popírá.
Zatímco válka v Pásmu Gazy pokračuje, Spojené státy, Egypt a Katar vyvíjejí intenzivní úsilí o uzavření příměří mezi stranami konfliktu. Jeden ze zdrojů Reuters blízký jednání uvedl, že jde o dosud nejserióznější snahu dosáhnout dohody. „Situace je lepší než kdykoli dřív, ale dohoda stále není,“ řekl tento zdroj.
Odstupující americká administrativa vyzývá k finálnímu úsilí o uzavření dohody ještě předtím, než prezidentský úřad opustí Joe Biden. Mnozí pozorovatelé přitom považují inauguraci zvoleného prezidenta Donalda Trumpa dne 20. ledna za neoficiální termín pro dosažení dohody. Obě strany, Hamás i Izrael, se však nadále vzájemně obviňují z blokování dohody tím, že lpí na podmínkách, které v uplynulém více než roce vždy zmařily všechny předchozí mírové snahy.
Hamás v úterý trval na svém požadavku, že zbývající rukojmí propustí pouze tehdy, pokud bude Izrael souhlasit s ukončením války a stažením všech svých vojáků z Gazy. Izrael zase tvrdí, že válku neukončí, dokud nebude Hamás zlikvidován a nebudou propuštěni všichni rukojmí. Hamás také uvedl, že se Trump unáhlil, když prohlásil, že na Blízkém východě „vypukne peklo“, nebudou-li zbývající rukojmí propuštěni do jeho inaugurace. „Myslím, že americký prezident musí pronášet disciplinovanější a diplomatičtější výroky,“ řekl na úterní tiskové konferenci v Alžíru vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán.
Izrael vede v Pásmu Gazy proti Hamásu válku v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října 2023, kdy ozbrojenci hnutí a jejich spojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Zhruba stovka z nich zůstává dodnes v zajetí, z toho asi třetina byla prohlášena za mrtvé.
Při mohutné odvetné izraelské ofenzivě bylo od té doby zabito nejméně 45.936 Palestinců, z toho 51 za posledních 24 hodin, a nejméně 109.274 dalších utrpělo zranění, oznámilo v dnešní bilanci ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je ovšem většina, což připouští i Izrael. Podle Hamásu tvoří většinu obětí ženy, děti a mladiství. Izraelská armáda naposledy už před několika měsíci uvedla, že ve válce zabila přes 17.000 ozbrojenců z řad radikálních skupin.
Vedle obětí na životech byly rozsáhlé části pásma srovnány se zemí a bombardování, boje a blokáda tam způsobily hlubokou humanitární krizi. Zhruba 90 procent obyvatel tohoto izolovaného území muselo opustit své domovy, mnozí z nich se přemísťovali i vícekrát.