Komerční prezentace Aktual.: 2.09.2024 16:03

Gaza – Izraelské údery si v Pásmu Gazy v posledních 24 hodinách vyžádaly životy nejméně 48 Palestinců, píše agentura Reuters s odvoláním na palestinské činitele. Zdravotníci v pásmu mezitím druhým dnem pokračují v rozsáhlém očkování proti dětské obrně. V neděli bylo podle palestinských činitelů a zástupců OSN v centrálním Pásmu Gazy naočkováno více než 80.000 dětí.

Hamás a Izrael přistoupily na krátké přestávky v bojích, aby mohlo být naočkováno zhruba 640.000 dětí. K porušení klidu zbraní v blízkosti očkovacích center podle informací Reuters nedošlo.

Při dvou izraelských vzdušných úderech ve městě Gaza podle dnešního sdělení palestinských úřadů zahynulo sedm lidí. Dalších šest lidí zabily dva údery v táborech Búrajdž a Nusajrát, což jsou dva z osmi palestinských uprchlických táborů v Pásmu Gazy, které vznikly ještě před nynější válkou. Izraelská armáda tyto údery nekomentovala.

Ozbrojená křídla teroristických skupin Hamás a Palestinský islámský džihád uvedla, že se jejich členové střetli s izraelskými silami na severu, jihu a v některých oblastech v centrálním Pásmu Gazy a že proti nim použili protitankové rakety.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA mezitím dnes znovu vyzval k okamžitému uzavření dohody o příměří, která by mimo jiné umožnila bezpečně dokončit očkovací kampaň.

V Pásmu Gazy, kde Izrael vede proti teroristickému hnutí Hamás válku v odvetě za jeho útok ze 7. října, byl v srpnu zaznamenán první případ dětské obrny po 25 letech. Dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění postihující nervový systém, může způsobit ochrnutí končetin. Ve většině světa se ji podařilo vymýtit právě očkováním. V posledních letech se ale znovu objevila v Afghánistánu, Pákistánu či některých afrických zemích, například v Nigérii.

Palestinci tvrdí, že se dětská obrnu v Pásmu Gazy znovu objevila kvůli zhroucení zdravotnického systému v důsledku zničení nemocnic. Izrael viní Hamás z toho, že zdravotnická zařízení využívá v rámci své vojenské infrastruktury. Hamás toto tvrzení odmítá.

Izrael a Hamás se rovněž navzájem obviňují z neschopnosti uzavřít dohodu o příměří, která by ukončila válku a vedla k propuštění zbývajících izraelských rukojmích v Pásmu Gazy.

Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října, když ozbrojenci z Hamásu a jejich spojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 unesli. Přes 100 rukojmích propustili při týdenním příměří koncem listopadu, osm jich osvobodila izraelská armáda a necelé čtyři desítky přivezla armáda do Izraele mrtvých. Nyní podle armády v Gaze zůstává 97 rukojmích, z nichž je však nejméně 33 po smrti.

Izraelská odveta si v Pásmu Gazy podle dnešního prohlášení úřadů spravovaných Hamásem vyžádala životy nejméně 40.786 lidí, dalších více než 94.000 jich utrpělo zranění. Velká část Gazy byla od října zničena a drtivá většina zdejších 2,3 milionu obyvatel přežívá ve velmi těžkých podmínkách mimo své domovy.

Podíl
Exit mobile version